- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
09. 04. 2024.
14:24 >> 14:24
Čitaj mi:
ASP
Pod kojim se uslovima pregovara o raskidu već isteklog ugovora sa "Brskovo mine"
Kompanija "Brskovo Mine", sa kojom je crnogorska Vlada nagovijestila pregovore za sporazumni raskid ugovora o koncesiji za eksploataciju rude olova i cinka u Mojkovcu, do kraja prošle godine ima 25 miliona eura nagomilanih gubitaka, saopštili su u NVO Akcija za socijalnu pravdu.
Kako navode u saopštenju, predstavnici te kompanije nedavno su saopštili da su investirali više od 30 miliona u rudarski projekat u Mojkovcu, ali struktura toga što je investirano nije poznata. Ono što jeste poznato je da je ugovor o koncesiji zaključen decembra 2010. godine, a da punih 13 godina projekat nije ni počeo, već su kontinuirano potpisivani aneksi za njegovo produženje.
"Minimum odgovornosti prema građanima zahtijevao bi da vlada i resorni ministar (Saša Mujović) saopšte pod kojim se uslovima pregovara o raskidu već isteklog ugovora i šta su zahtjevi stranog vlasnika, tj da li građani opet mogu pretrpjeti štetu kroz plaćanja neznanim investitorima, od kojih su početni dovedeni još za vrijeme Demokratske partije socijalista (DPS)", navode u ASP-u.
Firma 'Brskovo Mine' se ranije zvala 'North Mining', a Akcija za socijalnu pravdu (ASP) je nedavno objavila da je prije više od deceniju, kada je od DPS vlade dobila koncesiju za kopanje rude u Mojkovcu, njen krajnji vlasnik u Australiji bila firma sa poslovnim gubicima, sa rudarskim poslovima vezanim i za afričko tržište, a u njoj je godinama jedan od ključnih igrača bio čovjek porijeklom sa ovih prostora, odnosno iz Bosne i Hercegovine.
"Vlasništvo iz Australije je 2016. prebačeno u Britaniju, gdje je opet figurirao taj regionalni igrač, da bi maja 2018. iz Britanije vlasništvo bilo prenijeto na švajcarsku kompaniju. Iako je u tom času novčani kapital 'North Mining' bio preko 2,8 miliona, ugovor o prenosu udjela između britanske 'Montenegro Zinc Limited' i švajcarske 'Fusion Fund' je zaključen bez naknade. 'Fusion Fund' (sa akcijskim kapitalom od 1,2 miliona funti, gdje se kao predsjednik i članovi pojavljuju opet jedan Australijanac, koji je tada živio u Švajcarskoj, i dva njemačka državljanina) kasnije mijenja naziv u 'Tara Resources', a 'North Mining' u 'Brskovo Mine'. Tog istog maja 2018. majka kompanija iz Švajcarske odobrava crnogorskoj kćerki kompaniji pozajmicu od pola miliona eura, a do septembra 2021. godine kroz više aneksa uvećava zajam na 20 miliona eura. Samo dva mjeseca ranije, odnosno jula 2021. je tadašnji ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić zaključio aneks ugovora o koncesiji sa 'Brskovo mine', koji im je praktično bio 'vjetar u leđa' da mogu nastaviti kontroverzni projekat otvaranja rudnika. Godinu i po kasnije, odnosno krajem 2022. godine tu pozajmicu ka majci kompaniji 'Brskovo Mine' pretvara u nenovčani dio svog osnivačkog kapitala. Pozajmice od 20 miliona su prikazane u periodu od maja 2018. godine do oktobra 2022. godine, kroz 100 pojedinačnih uplata", navode u ASP-u.
U međuvremenu je, kako dodaju, istekao i najnoviji aneks koncesionog ugovora, dio javnosti oštro protestuje zbog rudarskog projekta, a vlada Milojka Spajića, u starom dobrom maniru svih prethodnih vlada, krije od javnosti šta se to pregovara sa stranim vlasnicima i da li će opet građani biti ti koji će na kraju „izvući deblji kraj“.
"Sve to zajedno sa ministrom energetike Mujovićem, za kojeg se sve više stiče utisak da je u postupcima vjerna kopija nekadašnjih DPS ministara", zaključuju u ASP-u.
Коментари0
Остави коментар