Економија
28. 09. 2023. 13:24 >> 13:25
МАРИЋ
Тендер за 2024. нова шанса Института за норвешки програм
Закључак данашњег састанка менаџмента Института др Симо Милошевић са представницима норвешког Фонда здравства је да Институт није дисквалификован за 2024. годину, већ шансу може да тражи на новом тендеру, казао је в.д. директора Института др Саво Марић.
Подсјећамо, састанак је одржан поводом најављеног прекида норвешког програма.
Како преноси РТВ херцег Нови представници норвешког Фонда здравства су казали да је финансијска ситуација пресудила да донесу такву одлуку.
"Имамо поново право да учествујемо. Молио сам их, ако осим финансијске ситуације, имају још неке сугестије према нама, да нам кажу, да то поправимо и евентуално смањимо број разлога зашто не би били домаћини. Оптимизам још увијек постоји. Тендер ће бити расписан за 15 дана, а имамо мјесец да се пријавимо и припремимо документацију", казао је Марић.
Он је додао да делегација из Норвешке није имала примједбе на медицински дио, који је према анкетама оцијењен са 4,55, већ је потребно ријешити финансијске проблеме, односно побољшати услове рада, обезбједити редовна примања и потписати колективни уговор.
"Ако прихватимо колективни уговор и ријешимо дуг према Југобанци, доста смо промијенили. Добијамо плату за платом и треба се потрудити да тај тренд наставимо. Они не траже револуцију од нас, реални су у свему, као што су реални да нас је ковид двије године уназадио, и њих као богату економију, а не нас као земљу у транзицији", истакао је др Марић.
Предсједник Општине Стеван Катић, који је састанку присуствовао у име локалне управе, подсјетио је норвешку делегацију на традицију доласка пацијената из ове земље која траје скоро 50 година, као и на њихов значај за Херцег Нови.
"Можемо да кажемо да је овај састанак био успјешан барем када је у питању Општина Херцег Нови, а вјерујем да је и из угла менаџмента, из разлога јер су те ствари које су наведене као проблеми биле препреке да се не продужи уговор за 2024. годину", казао је он.
Катић је, како наводи, упознао делегацију из Осла да је Институт већински у државном власништву, као што је и норвешки Фонд и поручио им да предност на тендерима треба дати управо државним компанијама.
Институт Игало у наредном периоду неће бити понуђен на тендерску продају, казао је др Марић, већ је, како је навео, ближе томе да држава откупи дио акција мањинских акционара.
"То је један значајан корак напријед, јер ако држава буде имала 84% или свих 100% власничког удјела, онда има начина и право да да значајнију финансијску ињекцију Институту. Онда би одређена средства утрошили за враћање дугова, а други дио за реновирање капацитета. Говоримо стално о подизању цијена, али морамо бити реални, понуда мора да буде квалитетнија да би цијене биле више", казао је др Марић.
Цијене сличних услуга у Бугаској и Румунији, како је казао, три пута су веће него у Институту, посебно према страним партнерима, за шта је потребно урадити детаљну анализу и увећати цијене за инострана тржишта.
Коментари 0
остави коментар