Економија

Мина бизнис [ Р.Б. ]

27. 03. 2023. 11:08   >>  11:07

ПРИВРЕДНА КОМОРА

Позив градовима и општинама за лигу шампиона локалног развоја

Локалне самоуправе из региона од данас се могу пријавити за учешће у Програму сертификације градова и општина с повољним пословним окружењем у југоисточној Европи (БФЦ СЕЕ), како би системски унаприједиле услове за привлачење инвестиција и бржи развој постојеће привреде.

Партнерство за конкурентни регион (ЦОРЕ Партнерсхип) у сарадњи с Њемачком развојном сарадњом, коју спроводи ГИЗ, расписало је јавни позив челницима локалних самоуправа да пратећи критеријуме БФЦ СЕЕ сертификације унаприједе рад и ефикасност локалне администрације и тако завриједе епитет града по мјери привреде.

“Позив је отворен за укупно 50 локалних самоуправа из региона, које до сада нијесу учествовале у БФЦ СЕЕ програму”, наводи се у саопштењу.

Предсједница Привредне коморе (ПКЦГ), Нина Дракић, казала је да се позив упућује реформски оријентисаним локалним лидерима који учешћем у програму улазе у регионалну утакмицу за одрживе инвестиције и бољи животни стандард.

“Почетни корак у овом процесу је да локална заједница препозна јединствене потенцијале и улогу привреде у креирању одрживе стратегије развоја. БФЦ СЕЕ програм у томе помаже јер даје јасне смјернице за очување запослености и отварање радних мјеста, кроз јачање партнерства с локалном привредом”, рекла је Дракић.

Према њеним ријечима, критеријуми прате развојне и просторне планове и помажу да се унаприједи организациони капацитет, ефикасност и ниво дигитализације општинских услуга.

“Стандард рангира и конкурентност у погледу локалних намета и посебно вреднује подршку предузетништву, иновацијама и зеленој економији”, додала је Дракић.

БФЦ СЕЕ програм се спроводи од 2012. године и до сада је више од 100 градова и општина прошло кроз процес сертификације. Тренутно 45 локалних самоуправа посједује сертификат који представља печат квалитета њиховог пословног окружења.

Резултати истраживања, које је спровео ЦОРЕ Партнерсхип, показују да више од три четвртине локалних самоуправа, које су прошле кроз овај процес, сматра да је био користан и истичу да их је највише мотивисало унапређење ефикасности рада администрације, привлачење нових инвестиција и препознатљивост локалне самоуправе.

Њих 98 одсто би БФЦ СЕЕ препоручили и другим градовима и општинама.

Процес сертификације траје 12 мјесеци и почиње обуком тима локалне самоуправе који је задужен за испуњавање постављених критеријума.

Слиједи процес евалуације, у којем се оцјењује тренутно стање у граду или општини, након чега се руководству доставља извјештај с конкретним препорукама за унапређење које је потребно примијенити у задатом периоду.

На крају процеса, независна верификациона комисија процјењује да ли локална самоуправа испуњава услове да стекне БФЦ СЕЕ сертификат.

Дракић је саопштила да су у Црној Гори БФЦ сертификат завриједили Подгорица, Тиват, Жабљак, Даниловград и Бијело Поље и они су међу најуспјешнијим локалним самоуправама када је ријеч о привлачењу улагања и развоју локалне привреде.

“Желимо да и друге мотивишемо да се придруже том клубу најбољих. Сертификат БФЦ доноси препознатљивост у односу на друге локалне самоуправе, уз бољу позицију на инвестиционој мапи југоисточне Европе и веће шансе за привлачење улагања”, навела је Дракић.

Такође, како је објаснила, локалне самоуправе добијају и прилику за учешће у регионалним пројектима које финансирају међународни донатори и могућност за размјену знања с најуспјешнијим локалним самоуправама.

"Све то на крају води до нових радних мјеста и бољег квалитета живота грађана", тврди Даркић.

За учешће у програму, заинтересовани градови и општине могу доставити пријаву путем сајта www.бфц-сее.орг или се обратити ПКЦГ, као надлежном Техничком секретаријату за спровођење БФЦ СЕЕ програма у Црној Гори.

У наредном периоду биће организована и инфо сесија под називом Како достићи стандарде међународне БФЦ СЕЕ сертификације. Том приликом, сви заинтересовани учесници, представници градова и општина, моћи ће да се додатно информишу о детаљима и условима учешћа у БФЦ СЕЕ програму.

ЦОРЕ Партнерсхип окупља више од 20 институција и организација из југоисточне Европе. Спровођење БФЦ СЕЕ програма подржава ГИЗ Отворени регионални фонд за модернизацију општинских услуга (ГИЗ ОРФ ММС).

Квалитет локалног пословног окружења оцјењује се на основу више од 60 критеријума који су груписани у десет категорија.

То су, најприје, посједовање стратешког плана развоја са планом капиталних инфраструктурних улагања, постојање функционалне Канцеларије за локални економски развој, као и Привредног савјета за сталну комуникацију и сарадњу с привредом у циљу креирања бољих услова пословања.

За сваку модерну локалну самоуправу неопхдно је и да има ефикасан систем издавања грађевинских дозвола, да располаже информацијама гдје је могуће улагати и које повољности за инвестирање нуди, те да је транспарентна по питању трошкова пословања за привреду.

Потребно је и да посједује програме преквалификације радне снаге према потребама инвеститора.

Посебно се вреднује стимулисање развоја предузетништва кроз финансијске и нефинансијске подстицаје и олакшице, посвећеност заштити животне средине, као и дигитализацији административних процедура и рјешења за ефикасније информисање грађана и привреде.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије