Економија
25. 03. 2023. 07:37 >> 13:36 1
ЗА ТРИ МЈЕСЕЦА 11 ПРИЈАВА
Кликом до трговине, али и преваре
Од почетка године 11 куповина преко интернета завршило се пријавом Тржишној инспекцији. Неправилности су се односиле на рекламације сата, парфема, шминке, гардеробе, чесме, машинице за бријање и другог, а купци су тврдили да добијени производ није исти као са фотографије. Пријављивало се и кашњење испоруке, као и да je цијена коју курир тражи при достави већа од назначене при наручивању. Главна тржишна инспекторка, Марина Радуловић, за Портал РТЦГ каже да је, за три мјесеца 2023. године, од курирских служби одузета кривотворена роба, вриједна 19.437 еура.
Због утврђених неправилности, након контакта инспектора са администраторима wеб страница регистрованих онлине продавница, купцима је у два случаја враћен новац. У осталим случајевима, по пријавама потрошача се није могло поступити.
"Да би се од стране тржишног инспектора покренуо поступак инспекцијског надзора, неопходно је, сходно члану 12 Закона о тржишној инспекцији, утвдити идентитет лица које обавља дјелатност, односно врши продају робе. Ако се ради о трговцу који је регистрован за вршење ове врсте дјелатности, у складу са одредбама Закона о заштити потрошача, потрошач има сва права као и приликом куповине у класичној продавници, с тим што за разлику од класичне трговине, потрошач има право на једнострани раскид уговора, између осталог на повраћај робе у року од 14 дана од дана предаје робе, без навођења разлога", каже Радуловић.
Куповином преко друштвених мрежа потрошач не ужива та права.
"Ако се ради о продаји преко интернета, путем друштвених мрежа, онда то обично није трговац и потрошач нема управно правну заштиту. Када се идентификују лица који обављају трговину путем друштвених мрежа, као што је преко Фацебоока и др, предузимају се мјере због нелегалне трговине у складу са одредбама Закона о унутрашњој трговини", наводи главна тржишна инспекторка.
За три мјесеца од курира одузели 19.437 еура вриједну робу
Контролом промета робе преко курирских служби, тржишни инспектори широм Црне Горе, а у сарадњи са Управом полиције, сузбијају сиву економију и продају кривотворене робе, која се све више одвија путем друштвених мрежа. Прошле године, у 13 возила курирских служби затекли су кривотворену и робу без доказа о набавци.
"Током 2022. године одузета је роба у вриједности већој од 20.000,00 еура. У 2023. години, у периоду од 1. јануара до 20. марта, у акцији контроле промета робе преко курирских служби, одузета је робе без доказа о набавци и кривотворена роба у вриједности од 19.437,62 еура (одјећа, постељина, поклони за 8. март)", саопштила је Радуловић за Портал РТЦГ.
Тржишна инспекција је, такође, методом случајног избора извршила контроле званичних интернет страница и указали на неправилности, односно пропусте које трговци нијесу јасно дефинисали на својим страницама, а које су прописане Законом о заштити потрошача.
Најчешће недоумице са којима су се трговци сусријетали односиле су се на: услове, рокове и поступке остваривања права на једнострани раскид уговора, врсту производа за које је могуће извршити поврат, форму Обрасца за једнострани раскид уговора као и обавјештење о могућностима и поступцима вансудског рјешавања спорова, односно о инструментима за обештећење и начин на који потрошач може исте користити.
"Након спроведених контрола, едукацијом од стране поступајућих инспектора, представници привредних субјеката у потпуности су упознати са одредбама Закона о заштити потрошача из области трговине на даљину, свим информацијама које су исти дужни да истакну на својим званичним интернет страницама, како би омогућили сваком потрошачу да приликом куповине може остварити своја потрошачка права прописана наведеним Законом. Привредни субјекти су у потпуности поступили по инструкцијама поступајућих инспектора, односно испоштовали прописане обавезе Законом о заштити потрошача, а у вези обавјештавања потрошача прије закључивања уговора ван пословних просторија и уговора на даљину, што је и констатовано увидом у званичне интернет странице", казала је саговорница Јавног сервиса.
Купци да буду свјесни ризика
Радуловић наглашава да Тржишна инспекција, свим својим капацитетом, односно радом 48 инспектора прати, између осталог, и област онлине трговине.
Главна тржишна инспекторка апелује на све потрошаче да воде рачуна преко каквих интернет платформи тргују и да буду свјесни да куповином преко нелегалних интернет страница неће моћи да заштите своја потрошачка права.
"Прије куповине производа, односно закључивања уговора на даљину, потрошач има право да буде информисан о основним својствима робе, називу и адреси трговца, продајној цијени, условима плаћања, условима испоруке, условима и роковима о једностраном раскиду уговора, одговорности за саобразност робе, гаранцији, обавези потрошача да сноси трошкове враћања робе, итд. Дакле, прије куповине робе, потрошач би требало да добије од трговца све потребне информације и то на трајном медију. Уколико се одлучи за куповину преко нелегалног сајта, потрошач ризикује, те у том случају не може имати правну заштиту од стране инспекције", истиче Радуловић.
Подсјећа да је у сједишту Тржишне инспекције у Подгорици сваког дана организован рад дежурног инспектора, који путем телефона на бројеве 020/230-921, 020/230-481 и 020/230-529 одговара на питања грађана у вези са потрошачким правима, укључујући и онлине трговину.
Такође, могуће је поднијети телефонску пријаву путем бесплатног цалл центра на број 080/555-555 или слањем електронске поште на мејл пријаве@уип.гов.ме.
Коментари 1
остави коментар