Економија
18. 03. 2023. 10:20 >> 10:28
ПРЕДСТАВНИЦИ АГЕНЦИЈА
Блага стабилизација на тржишту некретнина
Након хаотичне ситуације са огромном тражњом и ненормално високим цијенама на домаћем тржишту некретнина, која је владала прошле гдине, дошло је до благе стабилизације тржишта, оцијенили су представници агенција за некретнине.
Они су казали да је у Подгорици тражња за куповином станова у прва два и по мјесеца нешто мања него прошле године, али да није дошло до пада цијена, које су остале на новоу из посљедњег квартала 2022, преноси СЕЕбиз.
Они су навели да је интересовање за станове на приморју мање 35 одсто.
Власник агенције Мултитаск некретнине Стефан Мишковић, рекао је да је тренутно тржиште и даље веома активно с знацима да се улази у мирнију фазу, уколико опет не дође до неких непредвидивих промјена, на које је Црна Гора као мало тржиште осјетљиво.
Он је навео да су и даље тражени станови у закуп, али да је сада понуда нешто боља него пар мјесеци уназад.
“Ту улазимо у стабилизацију и можемо очекивати благи пад ренте, али свакако не враћање на ниво од прије фебруара прошле године. И тражња за куповином станова је нешто мања него у исто вријеме прошле године, када су инфлација, геополитичке прилике и страх од ширења рата по Европи утицали да се новац улаже у стабилније чуваре вриједности што некретнине свакако јесу”, саопштио је Мишковић.
Према његовим ријечима на основу трансакција у оквиру његове агенције цијена квадрата одржала се на нивоу из посљедњег квартала прошле године, па је просјечна цијена станова у Подгорици 1,5 хиљада ЕУР по квадрату.
“Цијене се крећу од 1,1 хиљаду ЕУР за староградњу до двије хиљаде у новоградњи на траженијим локацијама. Изузеци су солидарна изградња, гдје се квадрат креће око 700 ЕУР, као и луксузни објекти гдје је квадрат 2,5 хиљада ЕУР”, прецизирао је Мишковић.
Он је навео да има низ разлога раста цијена у претходних годину, али су главни глобална инфлација, поскупљење грађевинског материјала, раст зарада примјеном програма Европа сад, као и велика тражња усљед повећања цијена ренте.
“Очекивања су да ће се продајне цијене наредних годину до двије одржати на овом нивоу, а код ренте можемо очекивати благи пад. Иако и даље постоји велики интерес за рентирање, цијене су ниже јер је понуда већа”, рекао је Мишковић.
Извршни директор агенција Монтенегро проспект Иван Дашић казао је да су у прва два мјесеца ове године цијене ниже 35 одсто.
“Разлози су како глобалне природе, у виду рецесије у Западној Европи и Америци, наговештаји кризе у финансијском сектору, тако и локални који се највише огледају у повећању цијена у односу на почетак прошле године који се највише десио због прошлогодишње експаније тражње. За агенције овакав тренд значи да морају уложити појачане напоре да би дошли до неопходног броја упита и клијената”, казао је Дашић.
Он је додао да су у односу на почетак прошле године, цијене станова и кућа порасле 20 до 25 одсто.
Дашић је навео да Херцег Нови има прилично разнолику понуду и цијене станова се крећу од двије хиљаде до 2,5 хиљада ЕУР по квадрату, а за боље локације три хиљаде ЕУР.
“Тиват је популаран и цијене су од 2,5 хиљада до три хиљаде ЕУР за квадрат, док се у ексклузивној зони Доње Ластве цијене крећу од 3,5 хиљада до чак пет хиљада”, рекао је Дашић.
У которском Старом граду квадрат је четири хиљаде ЕУР, у Столиву, Прчању и Муу 2,6 до три хиљаде ЕУР, а у Доброти, Љутој и Ораховцу 2,8 хиљадда до три хиљаде ЕУР.
“У ужем центру Будве квадрат у старијој градњи је 3,5 хиљада ЕУР, а у новој четири хиљаде. Ван ексклузивне зоне квадрат ће коштати од 2,5 хиљада до 3,5 хиљада ЕУР, док се зони Бечићи - Рафаиловићи цијена креће од 1,9 хиљада за старију градњу до четири хиљаде за новоградњу”, рекао је Дашић.
Он је навео да се у Бару стара градња, којој је потребна реновација, може наћи за 1,6 хиљада ЕУР по квадрату, док за новоградњу треба издвојити минимум двије хиљаде ЕУР.
“Уколико се и у остатку године задржи тенденција мањег интересовања за куповину некретнина у односу на прошлу годину, тржиште ће морати да одреагује снижењем цијена, мада једна од главних одлика овога тржишта је цијеновна нефлексибилност, то јест спор одзив за смањење цијена као одговор на реално смањење тражње”, закључио је Дашић.
Коментари 0
остави коментар