Економија
18. 01. 2023. 15:15 >> 15:11 1
МИНИСТАР ФИНАНСИЈА САОПШТИО
Већи приходи буџета на почетку године
Приходи буџета су на почетку године бољи него у истом прошлогодишњем периоду, саопштио је министар финансија Александар Дамјанвић и додао да се све обавезе измирују редовно и да за сада нема потребе за аранжманом са Међународним монетарним фондом (ММФ).
Дамјановић је, на радном доручку са новинарима у Вили Горица, казао да су за првих 15-ак дана јануара приходи већи неких седам до осам одсто у односу на упоредни период.
„То значи да једним дијелом инфлација ради своје, а ту су и додатни приходи због, да тако кажемо, мини туристичке сезоне током празника и потрошње која је изазвана. То не значи да треба да сједимо скрштених руку и не обезбиједимо сваки могући цент који нам бјежи у сивој зони“, поручио је Дамјановић.
Он је представио и прелиминарне податке реализације буџета за прошлу годину.
„Процјена бруто домаћег производа је 5,7 милијарди еура. Приходи буџета су били око двије милијарде и већи су у односу на 2021. годину неких 100 милиона. Највећи дио тога је заслуга повећања прихода од пореза на додату вриједност (ПДВ), неких 216 милиона у односу на остварење из 2021“, прецизирао је Дамјановић.
Он је навео да смо подбацили код пореза на доходак физичких лица, око 40 милиона и прихода од доприноса, за неких 90 милиона.
„Очекивање је да ће, уз појачање привредне дјелатности, све оно што је буџетом замишљено моћи да се оствари. Нама је нажалост, или на срећу, инфлација од 20 одсто сачувала стабилност финансија прошле године. Да тога није било, то би био слом“, упозорио је Дамјановић.
Он је рекао и да је Црна Гора од аранжмана са ММФ-ом далеко онолико колико глобални фактори буду утицали на економске токове, односно уколико буде додатних дестабилизација изазваних руском агресијом на Украјину и уколико буде проблема у дијелу снабдијевања енергентима, што нико не може да предвиди.
„Неке земље региона су то већ учиниле. Ништа страшно да имамо партнера који је спреман да у случају дестабилизације буде при руци. У овом тренутку не размишљамо о томе. Покушавамо да сопственим ресурсима заокружимо текућу буџетску годину“, додао је Дамјановић.
Он је, говорећи о разлицу у повећању зарада у јавном и приватном сектору, саопштио да ће Министарство хитно приступити измјенама Закона о зарадама у јавном сектору, јер је потпуно руиниран са бројним измјенама.
Повећање зарада у јавном сектору је неумитно
Дамјановић је казао да су повећања зарада у јанвом сектору била на маргинама и да су у Министарству сматрали да бар у нивоу стопе инфлације треба ићи са повећањем.
„Повећање зарада у јавном сектору је неумитно да би се елементарно сачувала куповна моћ запослених и сматрамо да ћемо, кроз напрезање прије свега домаћих ресурса, успјети овај сегмент грађана да заштитимо“, рекао је Дамјановић.
Он је говорећи о резервама, навео да је депозита на почетку године било 43 милиона и да је динамика прилива сада боља него прошле године.
На питање које услове треба да испуни Црна Гора да би добила гаранцију Свјетске банке (СБ) од 80 милиона еура, како би могла јефтиније да се задужује, Дамјановић је одговорио да је ситуација стабилизована са приходима који се остварују, екстра приходима и депозитима, као и да се све обавезе редовно измирују.
Када је ријеч о ДПЛ аранжману са СБ, Дамјановић је рекао да услови не иду у правцу смањења зарада и пензија, нити отпуштања запсолених, већ у правцу неких других политика.
„Доста су захтјевни што се тиче Закона о буџету и фискалној одговорности. Мораће се увести Фискални савјет, што и није тако лоше. Треба нам тај ДПЛ. Треба нам да испунимо све што се од нас тражи. Неће то угрозити јавне финансије, већ ће омогућити стабилно финансирање“, тврди Дамјановић.
Када је у питању камата, он је објаснио да тржишни услови нијесу добри и да покушавају да не иду „грлом у јагоде“, већ да пажљиво размотре сваку потребу за евентуалним додатним задужењем или акумулацијом.
Када је ријеч о финансирању Фонда здравства и укидању доприноса за здравствено осигурање, Дамјановић је рекао да ће Влада сачекати да се формира Уставни суд и поднијети предлог за оцјену уставности измјена и допуна закона, којима је укинуто обавезно здравствено осигурање.
Када је ријеч о сектору игара на срећу, он је казао да је одбио захтјев концесионара Џек пот за продужењем концесије за приређивање игара на срећу у казину у Бечићима на још пет година.
Дамјановић је најавио да ће ускоро бити расписан нови конкурс за давање концесије на који се може пријавити Џек пот, као и друге заинтересоване фирме.
Он је рекао да се у конкретном случају радило о разичитом тумачењу норме од државе и концесионара, поручујући да негира да је било који појединац у фокусу текућег закона, његових измјена, или новог који се планира.
Дамјановић је додао да интенција новог закона није толико у домену казинских игара, колико је у домену онлине клађења.
Он је прецизирао да од игара на срећу држава приходује око 15 милиона, а може да приходује до 40 милиона.
„Нама је циљ као држави да нам казина раде, да нам се плати једнократна накнада и да нам се плаћају све оне остале накнаде и порези из пословања. Није нам циљ да нам зјапе празна казина, али морамо да се држимо закона“, поручио је Дамјановић.
Из ресора Дамјановића су најавили активности које се тичу нових законских прописа и увођења посебних пореских облика који неће дирати основе пореске стопе и тицаће се неких привредних области које имају највећи потенцијални капацитет.
Коментари 1
остави коментар