- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
26. 07. 2022.
06:47 >> 15:09
ETIKETA SA PREPOZNATLJIVIM MOTIVOM
Voda "Crno jezero" samo za strano tržište
Ime Crnog jezera nadaleko je poznato. No, ono što se vjerovatno manje zna da se u Crnoj Gori pod tim imenom, istina sa engelskim prevodom i pod nazivom Blek lejk (Black lake), puni izvorska voda i prodaje isključivo na tržištu Evropske unije. Naime, Blek lejk voda proizvodi se u Bukovici kod Šavnika, u pogonima fabrike vode Diva. O tome ništa ne znaju ni predsjednici opština Šavnik i Žabljak, a vodu našem tržištu nećete naći jer je zapelo oko ostvarivanja prava na zaštitu logotipa sa prepoznatljivim prizorima Durmitora i Crnog jezera.
Pejzaž Crnog jezera podno Durmitora - jedinstven prizor kopiran na etiketi izvorske flaširane vode Blek lejk Montenegro, karta je na koju su zaigrali iz komanije Ekoper, sa namjerom da u zemlje EU plasiraju vodu sa ovim, širom svijeta prepozantljivim motivom našeg nacionalnog parka. Napravljen je tako brend koji se već tri godine preko Mađarske distribuira širom Evrope, ali vode nema još na domaćem tržištu. Razlog je, tvrde u menadžmentu Farbike Diva u Bukovici kod Šavnika, gdje se puni i voda, to što im Agencija za intelektualnu svojinu ne dozvoljava upotrebu logotipa Crnog jezera.
"Kada smo krenuli da zaštitimo brend "Black Lake" dobili smo odgovor da je to geografski lokalitet. Ja sam im rekao da je to na engleskom jeziku, da nije u pitanju naziv Crno jezero na crnogorskom, ali su nam opet dali negativan odgvor. Kad sam pitao mogu li da koristim naziv Lago negro, kazali su mi da mogu i onda sam im rekao da je to isto, samo na italijasnkom. Pitao sam onda u čemu je razlika", kazao je Rajko Vlahović, izvršni direktor kompanije Ekoper.
Naveo je da nemaju prepiske o tome te da je sve bilo usmeno.
Iz Agencije za intelektulanu svojinu kažu da Ekoper nije odbijen, već da je predmet i dalje u obradi i da zbog toga ne mogu dati više informacija, ali da to svakako ne sprečava bilo kojeg privrednika da plasira na tržište svoj proizvod.
U Ekoperu, koji više od godinu i po čeka odluku naše Agencije, kažu da su prethodno bez problema zaštitili logotip u Evropskoj uniji.
"Agencije su, koliko imam informacije uvezane, jer kad treba da se zaštiti neki brend u drugoj zemlji, prvo mora da se dobije potvrda iz matične zemlje, i ako je potvrda pozitivna, brend može da se zaštiti", naveo je Vlahović.
Čitavom pričom zatečeni su bili prvi ljudi opština Šavnik i Žabljak sa čijih teritorija potiču naziv brenda, te izvor Gusarevci, sa kojeg se puni voda.
"Danas sam prvi put saznao da se u Mađarskoj prodaje voda Blake Lake Montenegro u flaširanoj pet amabalži", kaže Veselin Vukićević, predsjednik opštine Žabljak
"Nije mi poznat taj dio oko nekog drugog naziva proizvoda, a da se pakuje u našoj opštini. Znam da je fabrika vode Diva tu, da pakuju vodu u Šavniku i to je sve što znam", navodi Jugosalav Jakić, predsjednik opštine Šavnik.
Vodu u zemlje evropske unije distribuirala je firma "Diva Hungary" sa sjedištem u Mađarskoj, ali je trenutno u fazi likvadacije, pa je, kaže Vlahović, posao prezuela fiima Mazoil.
Darko Bulatović, TVCG
Коментари0
Остави коментар