- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
09. 12. 2017.
12:09 >> 11:37
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Spremaju izvještaj o trgovinskoj politici
Ministarstvo ekonomije, u koordinaciji sa nadležnim resorima, priprema Vladin izvještaj o pregledu trgovinskih politika.
Pregled trgovinskih politika je najznačajnija aktivnost nakon pristupanja Crne Gore Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) i priprema se u formi dva izvještaja - Izvještaja STO Sekretarijata i Izvještaja Vlade, što je ustaljena praksa za sve članice Organizacije.
Vladin dokument ima za cilj da pruži sažet opis najznačajnijih ekonomskih i monetarnih politika po sektorima i mjerama i biće usmjeren na ključne i buduće aktivnosti Vlade, ali i razvojne projekte u različitim sektorima.
"Imajući u vidu da Crna Gora prvi put radi ovaj dokument, Ministarstvo ekonomije je u proteklom periodu organizovalo niz pripremnih sastanaka sa nadležnim resorima, a kako bi do kraja decembra Izvještaj bio usvojen", saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Predstavnici STO-a boravili u Crnoj Gori u cilju izrade Izvještaja STO Sekretarijata. Organizovano je preko 30 sastanaka sa predstavnicima crnogorskih institucija, biznis udruženja i akademskih institucija na kojima je razmatran Izvještaj Sekretarijata STO-a o trgovinskim politikama Crne Gore.
Organizaciju posjete je koordiniralo Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova. Predstavnici STO sekretarijata su izrazili zadovoljstvo saradnjom i kvalitetom odgovora uključenih institucija.
Podnošenje izvještaja se vrši na periodičnoj osnovi, pa tako četiri najveće trgovinske nacije (SAD, EU, Japan i Kina) izvještaje podnose svake dvije godine.
Pregled trgovinskih politika za ostale članice se vrši na svake četiri godine, odnosno na svakih šest godina, zavisno od učešća u svjetskoj trgovini, s tim što je moguće produžavanje ovog perioda za najmanje razvijene zemlje i zemlje u razvoju. Vezano za pomenuto, članice razmatraju mogućnost da se od 2019. godine izvještajni period produži.
Коментари0
Остави коментар