- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
07. 12. 2015.
08:31 >> 08:18
U CG
Slaba perspektiva za "startup" kompanije
Startap kompanije mogle bi mnogo da doprinesu crnogorskoj ekonomiji, ali one, prema ocjeni stručnjaka, u Crnoj Gori skoro i da nemaju perspektivu za razvoj.
Startap (startup) kompanije, po definiciji, predstavljaju tehnološku firmu ili organizaciju koja u kratkom vremenskom periodu može da udvostruči ili utrostuči broj korisnika. Neke od najvećih startup kompanija u svijetu su Facebook, Twitter, Instagram, Uber ili Shazam i svima je zajedničko da koriste internet kao medij.
Predsjednik kompanije Domen.me i nevladine organizacije Digitalizuj.me, Predrag Lešić, ocijenio je da Crna Gora ima poteškoća kada je startup u pitanju, iako bi razvijanje startup ekosistema moglo umnogome da pomogne crnogorskoj ekonomiji.
“Svi koji odluče da krenu sa razvijanjem neke startup kompanije u Crnoj Gori, mogu ostvariti samo prvi korak, a to je razgovor sa mentorima i uobličavanje ideje, a sve ostalo moraju potražiti van granica zemlje. Sljedeći korak je investicija. Ukoliko vam je potreban novac, a vi ga nemate, ili posebni uslovi za formiranje preduzeća kako bi vam troškovi poslovanja bili minimalni, ukoliko je moguće da ih uopšte nema, morate naći investitora”, rekao je Lešić Pobjedi.
Projekt menadžer Paccino projekta, Radivoje Drobnjak, složio se sa ocjenom da perspektiva startup kompanija u Crnoj Gori jedva i postoji.
“Ekonomija Crne Gore je bazirana na rastu i razvoju preduzetništva, prije svega mikro, malih i srednjih preduzeća. U tom smislu može se govoriti o ambijentu koji posjeduje preduslove za razvoj startup kompanija. Međutim, trenutna situacija na tom polju nije zadovoljavajuća, naročito ako se poredimo sa prosjekom EU ili drugih razvijenih tržišta širom svijeta”, saopštio je Drobnjak.
Očigledno je da je za startup kompanije teško naći investitora, ali Lešić je optimista i navodi da se u Crnoj Gori dešava sve više aktivnosti iz oblasti startupa.
“Nedavno je završen prvi Startup Vikend i prvi WARP u organizaciji hub:raum. Iz ova dva programa sigurno mogu da nastanu makar dvije kompanije i ono šta njima treba u ovom trenutku jeste prostor u kom mogu da rade i plate od kojih mogu da žive dok ne završe prototip, bez ikakvih troškova”, objasnio je Lešić.
Drobnjak je kazao da je startup zajednica u Crnoj Gori iz dana u dan jača, pa da to nije tema koja se preskače.
“Startup je postala zvučna riječ, odnosno tema koja privla či sve veći broj, prije svega mladih ljudi, sa kreativnom energijom, inovativnim rješenjima i drugačijim pogledom na stanje u okruženju”, rekao je Drobnjak
Коментари0
Остави коментар