- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 07. 2025.
13:54 >> 15:03
2
Čarapić: Ne zabranjujemo proteste, već uvodimo red; Nikolić: Predlog neustavan
Skupština Crne Gore nastavila je rad, a poslanici raspravljaju o Predlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama. Između ostalog, predviđena je zabrana održavanja javnih okupljanja na auto-putevima, brzim saobraćajnicama, magistralnim, regionalnim i lokalnim putevima, kao i graničnim prelazima, u slučajevima kada takva okupljanja remete saobraćaj ili ograničavaju slobodu kretanja.
Nezavisna poslanica Radinka Ćinćur na samom početku sjednice zatražila je da se uskrati podrška Mersudinu Grediću da bude izabran na poziciju izvršnog direktora Crnogorskog operatera tržišta električne energije (COTEE) imajući u vidu da se protiv njega vode sporovi zbog uznemiravanja saradnica.
Poslanik PES-a Vasilije Čarapić je istakao da se predloženim zakonom o javnim okupljanjima ne uskraćuje pravo da se protestuje, već se samo uvodi red.
"Protest koji se desio 13. jula unizio je tekovine tog važnog dana i jednog profesora Saše Mujovića koga su nazvali fašistom za koga svi znaju da nije fašista. To je rečeno samo zato što je u koaliciji sa partijom sa kojom se ne slažu. Po toj logici svi koji se ne slažu sa njihovom politikom su fašisti, ali im ne smeta da u Budvi budu u koaliciji sa nekim ko je protestovao i negirao genocid u Srebrenici. Suština je da je njihova ideologija bila usmjerena privatnim interesima i privilegijama", naglasio je Čarapić.
On je naglasio da je SD partija frustriranih muškaraca, osvrćući se na to da u tom subjektu nema puno žena.
"Prije ćemo vidjeti ženskog papu nego funkcionerku SD-a", kazao je Čarapić.
Poslanik SD/ES Branimir Nenezić je odgovorio da bi volio da se PES organizuje bolje u opštinama i kada budu na političkom nebu postojali duže od jednog mandata onda mogu da govore o ideologiji. Kako je kazao, ovom pričom o protestu 13. jula želi da skrene pažnju sa današnje teme i predloženog zakona.
Ističe da se ne mogu u PES-u igrati malo Srba malo Crnogoraca, malo partizana malo četnika, da je potrebno da se opredijele.
"Danas treba da izglasamo da oni koji protestuju na Kruševom ždrijelu zbog smrti najmilijih ne mogu da se okupljaju i pokažu svoje nezadovoljstvo", kazao je Nenezić.
Predlagač zakona Seid Hadžić je na kritike da nije bio na svim sjednicama kada se razgovaralo o predlogu, objasnio da je bio odsutan opravdano kada je bila godišnjica obilježavanja genocida u Srebrenici, ali ono što je važno je da je tu da čuje argumente.
Poslanik DPS -a Andrija Nikolić je kazao da Vlada nije dala mišljenje na ovaj zakon, jer zna da je to neustavan predlog i ostavila je da parlamentara većina obavi prljavi posao. Dodaje da Hadžića ne bi zapala ova čast, već da bi tako najmanje šete prouzrokovali za većinu.
"Najava uvođenje ovakvi zabrana suprotna je Ustavu i međunarodnim konvencijama. To je nedopustivo u demokratskom društvu, a cilj ovih mjera je da se obračunaju sa građanskim buntom koji raste zbog socijalnih, ekonomskih, bezbjednosnih i drugih problem, koje nijesu spremni da rješavaju. Žele represiju. Niko ne boravi na ulicama, jer mu je tamo lijepo, nego iz prijeke nužde. Jeste li razmišljali šta rade Cetinjani na Kruševom ždrijelu, a njihovo prisustvo vam smeta, jer su prepoznali propuste. Posebno licemjerstvo se krije u tome što to traže oni koji su svojevremeno imali šatorsko naselje ispred Skupštine i blokirali mnoge magistralne puteve", kazao je Nikolić.
Kako je rekao Boris Mugoša (SD) ovo je klasična diktatura.
"Gdje vi živite, šta je ovo? Ko će da tumači ko poziva na okupljanja", rekao je Mugoša.
On je rekao da partije manje brojnih naroda da se izjasne o ovom predlogu.
Mugoša kaže da su licemjerne priče o ugrožavanju turističke sezone.
"Ovaj zakon će vratiti predsjednik države, i neće stupiti na snagu prije septembra. Kakva turistička sezona", rekao je Mugoša.
Poslanik GP URA Zoran Mikić naglasio je da je nevjerovatno da ovakav predlog dolazi od ljudi koji su bili u opoziciji prije 2020. godine.
"Da li ima zloupotrebe prava na protest, ima. Ali ovakav predlog nije način da se uvede red", rekao je Mikić.
Poslanik PES-a Darko Dragović kazao je da je DPS sa satelitskim koalicionim partnerom SDP, čije je političko reslo SD, još 2005. godine zakonom definisao da mirnih okupljanja ne može biti u blizini bolnica, vrtića, škola, nacionalnih parkova, spomenika, svim kategorijama puteva i na drugim mjestima ako bi to, s obzirom na vrijeme, broj učesnika ili karakter okupljanja moglo ugroziti kretanje građana.
“To što nijeste ovaj zakon sproveli u djelo, to je drugo pitanje", rekao je Dragović.
Коментари2
Остави коментар