- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
15. 04. 2025.
17:00 >> 17:00
Delegacija Albanije u Crnoj Gori, cilj jačanje regionalne saradnje u Poglavlju 27
Predstavnici pregovaračke strukture Albanije borave u studijskoj posjeti Crnoj Gori, u organizaciji Ministarstva turizma i životne sredine Albanije, a u okviru projekta „Podrška Albaniji u procesu pregovaranja u oblasti životne sredine“, koji podržava Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore (MERS). Cilj dvodnevne posjete je razmjena iskustava i praksi kada je u pitanju Poglavlje 27, kao i jačanje regionalne saradnje Crne Gore i Albanije.
Tokom prvog dana posjete, kako navode u MERS-u, učesnici su imali priliku da se detaljnije upoznaju sa ostvarenim rezultatima i izazovima u Poglavlju 27.
V. d. generalnog direktora Direktora za međunarodnu saradnju i EU fondove u MERS-u, Trifun Savić, podsjetio je da će Albanija ubrzo otvoriti pregovore u ovom poglavlju i zakoračiti u novu, zahtjevniju fazu procesa pristupanja Evropskoj uniji.
"Važni zadaci su pred vama – od usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, do jačanja administrativnih kapaciteta i obezbjeđivanja finansijskih i tehničkih sredstava za sprovođenje mjera zaštite životne sredine“, rekao je Savić.
Prema njegovim riječima, Crna Gora se, kao zemlja koja je otvorila ovo poglavlje još 2018, suočila sa sličnim dilemama - kako uskladiti ambiciozne evropske zahtjeve sa ograničenim resursima, kako obezbijediti međusektorsku koordinaciju, kako uključiti lokalne zajednice i kako učiniti sprovođenje mjera održivim.
"Upravo to želimo da podijelimo sa vama tokom ove studijske posjete – naša iskustva iz procesa planiranja i izvještavanja, rad na izradi ključnih strateških dokumenata, funkcionisanje međuresorskih radnih grupa, izazove u finansiranju mjera u oblastima zaštite prirode, otpada, voda i klimatske politike, kao i konkretne korake koje smo preduzeli u komunikaciji sa Evropskom komisijom“, poručio je Savić.
Generalna direktorica Direktorata za evropske integracije u Ministarstvu turizma i životne sredine Albanije, Artemisia Duraku, je zahvalila na podršci u okviru studijske posjete i istakla njenu važnost kada je u pitanju zatvaranje Poglavlje 27.
Direktorica centra za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju na Univerzitetu Donja Gorica, Ivana Vojinović, predstavila je pregled izazova i prepreka sa kojima se Crna Gora suočila tokom pregovora sa EU u vezi sa Poglavljem 27, u okviru pristupnog procesa. U svom izlaganju osvrnula se na ključne pomake ostvarene od 2013. do 2018. godine, proces izrade skrining izvještaja, otvaranje Poglavlja 27, kao i pripremu pregovaračke pozicije.
Profesorica na Ekonomskom fakultetu i predsjednica Crnogorske panevropske unije, Gordana Đurović, je prezentovala izazove u pregovaračkom procesu, ukazala na trenutno stanje Crne Gore u pregovaračkom procesu i poručila da je neophodno da se zatvori 21 poglavlje za godinu, što je izazovan posao.
Ona je prezentovala trenutnu šemu pregovaračke strukture i ukazala na finansijske izazove u Poglavlju 27.
Tokom studijske posjete, prvog dana su prezentovati i izazovi u pregovaranju u podoblasti upravljanja kvalitetom vazduha i upravljanja otpadom.
Коментари0
Остави коментар