- Hronika
- Kolumne
- Radio
- Izdvajamo
- Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
23. 10. 2024.08:36 >> 09:05
2
Čitaj mi:
KOVAČEVIĆ O NOVOM ZAKONU
Zabrana upotrebe kesa: Profit će ići u pogrešne džepove
Prvi dani zabrane upotrebe plastičnih kesa i ostalih proizvoda ne daju optimistične prognoze, kazala je za “Dobro jutro Crna Goro” Nataša Kovačević, koordinatorka kampanje za dekarbonizaciju daljinskog grijanja za Zapadni Balkan.
893389
Ona kaže da Zakon o upravljanju otpadom nije donio željene novine, jer su plastične kese preko 50 mikrona ostale u upotrebi, a cijena im se povećala.
Podsjetimo, novim zakonom, u crnogorskim marketima zabranjena je upotreba kesa debljine od 15 do 50 mikrona, dok se one koje prelaze 50 mikrona, odnosno deblje kese, naplaćuju od 10 do 15 centi
“Kada je riječ o ekološkom problemu, on se zapravo ne smanjuje, nego se povećava, ali sa druge strane, takođe naknada koju su trgovci dužni da izdvajaju za državu iznosi svega nešto oko tri centa, što je zaista malo u odnosu na tu maržu koju će oni sami da ostvare, koja je veća od tri centa”, kazala je Kovačević.
Suština je, kako kaže, da zakon omogućava neku vrstu kompenzacija, koja zapravo na kraju neće biti u korist zaštite životne sredine, nego će, ističe Kovačević, opet donijeti možda neki profit u pogrešne džepove.
Kovačević je poručila da se sve to može nazvati “zeleno pranje novca”.
893392

Deblje kese u marketima naplaćuju i do 15 centi21. 10. 2024.17:45 >> 18:038
U crnogorskim marketima zabranjena je upotreba kesa debljine od 15 do 50 mikrona, dok se one koje prelaze 50 mikrona, odnosno deblje kese, od danas naplaćuju od 10 do 15 centi.
Komentari2
Ostavi komentar23.10. 2024, 12:12
Rešenje
Rešenja su u proizvodnji bio plastike ali baš od bioloških materijala. Međutim i tu ima problema jer se ona porizvodi od hrane, kukuruz, riža, i td. Pa utiče na cijenu iste. Ali đe su pronalasci? Slabi smo.
23.10. 2024, 10:23
Kese naše životno pitanje
Gledajte ,pravite gluposti od kesa a sve okolo je plastika.Kutije,pribor za jelo,čaše,stolovi,stolice,mnogo nameštaja,garderobe itd.Sta ste postigli?Razmislite?Obučem patike usmrde se noge poslije pet minuta.Gola plastika i guma.Glava služi za razmišljanje a ne za ukras.Vratimo onda prirodne materijale.Drvo.Papir i.Staklo.