Екологија

К.Ј.

20. 09. 2023. 10:44   >>  13:43 2

ЦАНОВИЋ

Држава и научници да предложе рјешење за спас Плавског језера

Плавско језеро под хитно мора да се сачува од нестајања, то је бисер природе, па очекујемо да државни органи ургентно ријеше тај проблем, а научници да дају стручна мишљења и идеје како би се по том питању нешто урадило, поручио је предсједник Општине Плав Нихад Цановић. Ово је казао на конференцији "Заштита природне и животне средине, стање, значај и перспективе" која се поводом тридесетдводишњице од проглашења Црне Горе еколошком државом одржава у Плаву.

Каже да НП Проклетије није добио своју прилику и да је неправедно запостављен.

"Надам се да ће сви више водити рачуна о валоризацији овог прориродног ресурса, јер неки предјели ће бити угрожени или су већ угрожени, па ће нам бити значајно да чујемо стручна мишљења", упозорио је Цановић.

Сјевер наше државе је, оцјењује он "црна тачка екологије и управљање отпадом нам је велики проблем".

"Плав и Гусиње су нам богати изворима и водама и зато се овај проблем мора ријешити, и то не сумњивим технологима већ на начин иза кога ће стати држава", истакао је Цановић.

И министарка екологије Ана Новаковић Ђуровић сагласна је да су отпадне воде и одлагање отпада велики проблем.

"Највећи проблем је управљење отпадом али мислим да се највише активности у Црној Гори у последње вријеме односило управо на тај проблем. Надам се у да ће ново законско рјешење, када се усвоји у Скупштини, трајно промијенити на боље еколошку слику Црне Горе", казала је Новаковић Ђуровић.

Увјерена је у потенцијале које има наша земља која је богата природним љепотама.

"Без научних показатеља нема ни одрживог развоја па нам је ова ,конференција важна јер се глобално суочавамо са изазовима заштите животне средине", рекла је министарка екологије.

Наводи да је успјешно приступљено заустављању девастације ријеке Мораче и да за то доста сви дугујемо еколошком активисти Вуку Вујисићу.

Агенцији за заштиту животне средине честитала је петнаести рођендан рекавши да је ово борба коју заједно морамо водити.

Вујисић је казао да је наша држава једна од најбогатијих на свијету, али да крупни капитал нажалост не познаје одрживи развој.

"Црна Гора има прилику да као мали систем да покаже остатку свијета како треба да се ради, и већ су многи проблеми почели да се рјешавају. Кад се сви ујединимо побједе су могуће али нам треба и помоћ науке", казао је Вујисић.

Позвао је научнике да не издају животну средину и етичке кодексе зарад крупног капитала.

"Кренули смо са санацијом обале Мораче али кад имате подршку институција онда се борба исплати и успјешан је крај. Живјела еколошка и европска Црна Гора" поручио је Вујисић.

Да је слога битна у оваквим борбама сматра и директор Агенције за заштиту животне средине Милан Газдић.

"Заједно смо се изборили са илегалном експлоатацијом шљунка и криволова на Скадарском језеру и реализовали смо велики број црних еколоских тачака.." навео је Газдић.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније