- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
12. 06. 2023.
12:02 >> 12:12
VELIKA BRITANIJA I FOSILNA GORIVA
Rusiju zamijenile arapske zemlje
Uvoz fosilnih goriva u Ujedinjeno Kraljevstvo porastao je na 22,5 milijardi eura u godini nakon rata u Ukrajini, a London je u ovoj godini najviše uvozio iz Alžira, Bahreina, Kuvajta, Libije, Katara, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Uvoz fosilnih goriva iz Rusije iznosio je 650 miliona eura prije početka rata u Ukrajini, a manjak uvoza ruskih fosilnih goriva nadoknađen je povećanjem uvoza goriva iz drugih autoritarnih režima širom svijeta, prenosi Gardian.
Velika Britanija je prošle godine potrošila na uvoz energije prvi put u istoriji više od 100 milijardi funti, a procjenjuje se da je od početka rata u Ukrajini potrošeno preko 125 milijardi eura na uvoz tzv. “prljavih izvora”.
Međunarodna agencija za energetiku ocijenila je nedavno da je u cilju postizanja “zero emisija” iz fosilnih goriva neophodno dramatično smanjiti upotrebu uglja, nafte i gasa, što podrazumijeva potpunu transformaciju globalnog energetskog sistema.
Velika Britanija je uvezla 6,9 milijardi funti fosilnih goriva iz Katara, 3,4 milijarde funti iz Saudijske Arabije, 2,6 milijardi funti iz Kuvajta i 2,5 milijardi funti iz Emirata.
„Iako je smanjenje naše zavisnosti od ruskih fosilnih goriva neophodno i za svaku pohvalu, to je samo polovična mjera i odnosi se samo na fosilna goriva iz Rusije. Šta je sa povećanjem uvoza iz drugih zemalja u kojima vladaju totalitarni režimi”, upitao se predstavnik Grupe za ljudska prava i zaštitu životne sredine “Global Vitnes” Dominik Kavakeb.
On smatra da je zamjena ruske energije fosilnim gorivima onom iz drugih autoritarnih režima, od kojih su neki takođe uključeni u brutalne sukobe, “u najboljem slučaju kratkovida, a u najgorem krajnje licemjerje”.
“Fosilna goriva su valuta diktatora i ratnih huškača svuda u svijetu. Vrijeme je da se izgradi energetski sistem koji koristi ljudima i planeti, a ne zagađivačima, petrodržavima i despotima”, kazao je Kavakeb.
Ovogodišnji samit Ujedinjenih nacija o klimi COP28 biće održan u UAE, zemlji koja je izazvala kritike zbog svojih planova za povećanje eksploatacije fosilnih goriva i imenovanja sultana Al Džabera, šefa Nacionalne naftne kompanije Abu Dabija, za predsjednika Samita.
Al Džaber je nedavno rekao da bi fosilna goriva trebalo da "nastave da igraju ulogu u doglednoj budućnosti", a ovu izjavu je bivša šefica UN- a za klimu Kristijana Figeres nazvala "veoma opasnom".
Prosječna mjesečna vrijednost uvoza fosilnih goriva iz UAE u Veliku Britaniju porasla je sa 84,4 miliona funti prije rata u Ukrajini, na 195 miliona funti, koliko se mjesečno izdvaja ove godine.
Iz Saudijske Arabije je uvoz fosilnih goriva četvorostruko viši u odnosu na period prije krize u Ukrajini, vrijednost je porasla sa sa 50,4 na 263,8 miliona funti.
Коментари0
Остави коментар