Екологија

Б.Б. [ Бета ]

06. 06. 2023. 19:10   >>  19:10

ИЗВЈЕШТАЈ ПЕТ ОРГАНИЗАЦИЈА

Без струје 600 милиона људи, 2,3 милијарде користи енергенте који загађују

Око 2,3 милијарде људи широм свијета и даље користи енергенте за кување која загађују околину, а 675 милиона људи нема струју, наводи се у извјештају који је данас објавило пет међународних организација.

У извјештају се наводи да се према садашњим стопама предвиђа да ц́е до 2030. године "660 милиона људи остати без струје и да 1,9 милијарди нец́е имати могуц́ност да кува на чисте енергенте".

Уједињене нације означиле су 2030. као крајњи рок за постизање циља да се обезбиједи приступ приуштивој, модерној и одрживој енергији за све.

У извјештају Међународне агенције за енергију, Међународне агенције за обновљиве изворе енергије, Агенције Уједињених нација за статистику, Свјетске банке и Свјетске здравствене организације упозоравају да "свијет није на путу ка том циљу", што ц́е негативно утицати на здравље милиона људи и убрзати климатске промјене.

"Енергетска криза изазвана руском инвазијом на Украјину наставља да има дубок утицај на људе широм свијета. Високе цијене енергената тешко су погодиле најугроженије, посебно оне у економијама у развоју", навео је у писаној изјави извршни директор Међународне агенције за енергију Фатих Бирол.

Он је рекао да, иако се прелазак на чисту енергију дешава брже него што људи мисле, потребно је још много посла да се она обезбиједи милијардама који још живе без ње.

Према извјештају, глобално приступ електричној енергији порастао је са 84 одсто 2010. на 91 одсто 2021. године, али је темпо раста успорен у периоду од 2019. до 2021, када је била пандемија корона вируса.

Док је електрификација руралних подручја допринијела напретку, још увијек постоји велики јаз у урбаним срединама, додаје се.

Више од 80 одсто људи без струје живи у подсахарској Африци, наводи се.

Према процјенама СЗО 2019. године, 3,2 милиона пријевремених смрти сваке године се може приписати загађењу ваздуха.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије