- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
21. 03. 2022.
06:57 >> 06:58
GARIĆ
Po tretmanu otpada CG na dnu evropske ljestvice
Tretman otpada jedan je od prioriteta Crne Gore na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Ipak, godinama unazad se konstatuje da je integrisani sistem upravljanja otpadom u ranoj fazi razvoja, a vremena za dostizanje visoko postavljanih briselskih standarda je sve manje. Kako stojimo u oblasti tretmana komunalnog otpada pogledajte u komentaru urednika Redakcije za ekologiju TVCG Danijel Garića.
Najkompleksnije, najzahtjevnije, najosjetljivije i istovremeno najskuplje poglavlje u pregovaračkom procesu sa EU je poglavlje 27, odnosno životna sredina. Mnogo je tu nevidljivog posla koji iziskuje i vrijeme i novac, ali uvijek inetersovanje privuče ono što je vidljivo -otpad.
U zemlji koja se deklarisala kao prva ekološka na planeti, on prosto bode oči.
U posljednjem izvještaju o sprovođenju državnog plana upravljanja otpadom konstatuje se da ne ide baš po planu i da je dinamika nezadovoljavajuća a slične komentare smo mogli pročitati i u posljednjem izvještaju Evropske komisije.
Nijesmo usvojili neophodnu legislativu prije svega zakon o upravljanju otpadom, nemamo zadovoljavajuću dinamiku primarne i sekundarne selekcije, još uvijek je nizak nivo reciklaže, stotine nelegalnih deponija i ne manji problem neusaglašena metodologija i necentralizovani sistem podataka o svim pobrojanim kategorijama.
Zato nam se dešava da nam se podaci koje objavljuje Monstat bitno razlikuju od onih kojima raspolaže nadležno Ministarstvo ekologije koje opet u svojim izvještajima obavještava i javnost i EU o progesu u ovom poslu.
Brojke se ne podudaraju ni u jednom od aspekata tretmana otpada. U pojedinim segmentima su i žestoko različite.
Iako se po Ministarstvu 20 odsto kabastog otpada reciklira a skoro 12 odsto ukupnog priprema za reciklažu, zvanično je taj procenat 1,7 odsto što je rezultat za samo dno evropske tabele zemalja.
Kako pred Brisel koji očekuje opd svojh članica da do 2024, čak 50 odsto komunalnog otpada priopreme za ponovnu upotrebu ili reciklažu.
Ovo je, ipak, priča o neopasnom otpadu.
Коментари0
Остави коментар