- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
11. 07. 2025. 12:25
Bundestag o genocidu u Srebrenici: Sjećanje pomutila AfD
Predsjednica Bundestaga Julija Klekner je, na početku jednosatne rasprave, ukazala na to da se radi o neobičnom postupku. „Generalna rasprava o budžetu na poslednjoj sjednici Bundestaga prije ljetnje pauze se prekida kako bi se na sat vremena raspravljalo o genocidu u Srebrenici. Ona je pozdravila prisutne preživjele genocida u Srebrenici, kao i ambasadora Bosne i Hercegovine u Njemačkoj, Damira Arnauta.
Klekner je ukazala na ubijene muškarce i dječake, ali je izričito spomenula i žene koje su, kako je naglasila, bile žrtve progona i silovanja, ali i glavne inicijatorke rasvjetljavanja i suočavanja s ratnim zločinima.
„Nakon masakra su prije svega žene bile te koje su se zalagale da se međunarodno prizna da je u Srebrenici bio genocid, mada to do danas nije svuda slučaj“, rekla je predsjednica njemačkog parlamenta. Klekner je dodala i da je Srebrenica veliki neuspjeh međunarodne zajednice, koja, uprkos prisustvu vojnika UN, nije uspjela da spriječi genocid.
Na početku sjednice Bundestagu se obratio Gunter Krihbaum iz redova vladajuće CDU, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova zadužen za Evropu. I on je, kao i predsjednica Bundestaga, ukazao na debakl međunarodne zajednice kada je u pitanju Srebrenica.
„Pred očima nemoćne međunarodne zajednice je osam hiljada muškaraca sistematski poubijano od strane srpskih vojnika. Najgore je to što ne da smo odvratili pogled od tog genocida, nego smo direktno u njega gledali. Zato je Srebrenica trauma i za nas, Evropsku uniju“, rekao je Krihbaum i dodao da je „Srebrenica upozorenje da ne smijemo da okrećemo glavu kada se nekom nanosi nepravda. Pomirenje je bilo temelj nastajanja Evropske unije što pokazuje i pomirenje Njemačke i Francuske. Srebrenica se ne smije ponoviti, to je naša odgovornost“, zaključio je Gunter Krihbaum.
AfD govori o „masakru“, a ne o genocidu
Nakon tih staloženih i očekivanih riječi poslanika vladajuće Hrišćansko-demokratske unije (CDU), riječ je preuzeo Aleksander Volf iz Alternative za Njemačku (AfD), najveće opozicione poslaničke grupe.
Volf nije govorio o genocidu nego o masakru, a govor je počeo opisom zločina nad srpskim civilima u selu Kravica na pravoslavni Božić i tvrdio da je tadašnji predsjednik Izetbegović srpske civile zloupotrebio kao taoce.
On je kritikovao i prošlogodišnju Rezoluciju UN kojom je današnji dan proglašen Međunarodnim danom sjećanja na Srebrenicu, pogotovo zbog toga što je to učinjeno uz pomoć Ruande, a što je, kako je rekao, naišlo na „slavlje u muslimanskom svijetu“. Rezolucija je, po njegovom mišljenju, izazvala dodatni razdor u Bosni i Hercegovini i ide na ruku onima koji unose razdor u zemlji.
Predsjednica Bundestaga prekinula je govor poslanika AfD-a i nije mu dozvolila da dovrši, ukazujući na to da je tema rasprave 30 godina od genocida u Srebrenici.
„Srebrenica – dokaz da suživot nije moguć“
Ali, i ostali poslanici iz redova AfD-a slično su govorili. Martin Zihert je tako primjer Srebrenice i Bosne i Hercegovine upotrebio kao navodni dokaz da su suživot i multikulturalnost osuđeni na propast. „Multikulturalnost završava masakrom, što pokazuje i slučaj Srebrenice.“ On je raspravu iskoristio za kritiku useljavanja iz muslimanskog svijeta u Njemačku i iznjeo navodne primjere šerijata u toj zemlji.
I njegovo izlaganje je predsjednica Bundestaga prekinula, ukazujući na temu rasprave. Pritom je dio prisutnih govor AfD-ovog poslanika pratio okrenutih leđa.
U istom tonu je nastavila i poslanica AfD-a Ana Ratert koja je ponovila zajednički stav najveće opozicione stranke u zemlji da, u slučaju Srebrenice, Njemačka previše podrške daje samo jednoj strani u sukobu. „Ako se i dalje fokusiramo samo na jednu grupu, onda to neće dovesti do pomirenja, nego do ogorčenja“, rekla je Ratert, koja je ujedno kritikovala njemačku spoljnu politiku ocjenivši da je Srebrenica poslužila kao „moralna poluga za vojnu intervenciju i eskalaciju“.
Kao poslednji iz redova AfD-a za riječ se javio Tobijas Tajh koji je rekao kako BiH svoji identitet bazira na tragediji. „U Bosni je mržnja deo političkog sistema“, rekao je Tajh i zaključio da je BiH „neuspjeli multikulturni eksperiment“.
Mešanje žrtve i počinilaca
Na izlaganje poslanika AfD-a, koje je bilo propraćeno glasnim negodovanjem, direktno je reagovalo nekoliko govornika. Jirgen Hart iz redova CDU poslanike desničarsko populističke stranke optužio je da miješaju pojam žrtve i počinioca. „Volf je negirao genocid u Srebrenici i stavio se na stranu počinilaca, a ne žrtava“, rekao je Hart.
Njegov stranački kolega i izvjestilac poslaničke grupe demohrišćana (CDU/CSU) za Zapadni Balkan, Petar Bajer takođe je ukazao na provokativnu upotrebu pojma „masakr“ u govorima poslanika AfD-a. „Treba jasno reći: Srebrenica je bila genocid, a ne masakr“. Oba poslanika vladajuće CDU ukazala su na potrebu istrajavanja na principima pravne države, ne samo u BiH, nego i na čitavom Zapadnom Balkanu.
Za riječ se, mimo protokola, javio i ministar spoljnih poslova Johan Vadeful (CDU), koji je izrazio zaprepašćenje zbog zloupotrebe pojma Srebrenica u unutrašnjopolitičke svrhe. „Žao mi je što ambasador i prisutni preživjeli moraju da prate ovakvu raspravu i zato moram u ime njemačke vlade i najvećeg dijela Bundestaga da kažem da smo svjesni činjenice da se radi o genocidu i da se radi i o našoj odgovornosti“, rekao je ministar Vadeful.
Ratni zločini se ne smiju ignorisati
I ostali govornici u raspravi Bundestaga o Srebrenici ukazivali su na to da je genocid u Srebrenici mogao da bude spriječen da je međunarodna zajednica djelovala na vrijeme. „Šezdeset aviona iznad Mediterana bilo je spremno, ali mi nismo uradili ništa da spriječimo genocid“, rekao je Boris Mijatović iz opozicionih Zelenih.
Mijatović, koji kao izvjestilac svoje stranke za Zapadni Balkan često boravi u regionu, ukazao je da je percepcija Njemačke o Bosni i Hercegovini često pogrešna. „Zemlja je mirnija nego što mi to ovde mislimo. Zato ne smijemo da dozvolimo nacionalistima da unište taj mir i zato treba i dalje krivično progoniti one koji negiraju genocid“, rekao je Mijatović.
Gokaj Akbulut iz opozicione Levice kritikovala je relativizaciju pojma genocid u Republici Srpskoj i Srbiji, što, kako je ocijenila, sprečava proces pomirenja. „S pogledom na rat u Ukrajini jasno je da i ti zločini moraju biti procesuirani, ali mi je nepojmljivo da se ćuti o zločinu nad civilima u Gazi. I to je pouka iz Srebrenice: ne ratni zločini se ne smiju ignorisati“, rekla je Akbulut.
Među poslednjima se Bundestagu obratio i Mihael Brand (CDU) koji je ukazao na to da je i aktuelni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić huškao tokom rata protiv muslimana, a da danas upotrebljava nasilje protiv studenta. „Balkan je nemiran jer Vučić, Putin i Si znaju koliko smo mi u Evropi neodlučni“, zaključio je Brand.