Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Dmitro Hubenko, Sergej Satanovski  [ DW ]

16. 04. 2025. 07:29

Rusija osudila bivše novinare DW zbog veza sa Navaljnim

Konstantin Gabov i Sergej Karelin

Sud u Moskvi je u utorak proglasio krivim za ekstremizam - novinare Antoninu Favorskaju, Konstantina Gabova, Sergeja Karelina i Artjoma Krigera. Osuđeni su na pet i po godina zatvora.

Optuženi su da su bili deo „ekstremističke organizacije“, čime se misli na Fondaciju za borbu protiv korupcije (FBK), koju je osnovao ruski opozicioni političar Aleksej Navaljni, koji je februara 2024. preminuo u zatvoru, pod nerazjašnjenim okolnostima.

Aleksej Navaljni, 10. januara 2024.

Konstantin Gabov i Sergej Karelin su ranije radili u moskovskoj redakciji DW.

Svih četvoro novinara su negirali optužbe, tvrdeći da nisu radili za fondaciju, već da su samo izveštavali o njenim aktivnostima.

Suđenje iza zatvorenih vrata deo je gušenja onih koji se ne slažu koje je poprimilo neviđene razmere nakon što je Moskva poslala trupe u Ukrajinu u februaru 2022.

DW osuđuje presudu

Generalni direktor Dojče velea, Peter Limburg, izjavio je da Rusija ovom presudom „još jednom svom m silom pokazuje da je država koja ne poštuje vladavinu prava".

„Ruski režim čini sve što je u njegovoj moći da iskrivi činjenice — tretira hrabre novinare kao okorele kriminalce. Svaki dan koji Antonina Favorskaja, Konstantin Gabov, Sergej Karelin i Artjom Kriger provedu iza rešetaka je dan previše. Oni i njihove porodice imaju našu punu solidarnost“, dodao je Limburg.

Novinari su uhapšeni tokom proleća i leta 2024: Favorskaja u martu, Gabov i Karelin u aprilu, a Kriger u junu. Od tada se nalaze u pritvoru.

Novinari Konstantin Gabov, Sergej Karelin, Antonina Favorskaja i Artjom Kriger u sudu u Moskvi, 15. aprila 2025.

Novinari opisuju nehumane uslove u zatvoru

U pismima, Gabov i Karelin su opisali strašne uslove u moskovskom zatvoru „Matroškaja Tišina“, u koji su prebačeni početkom oktobra.

„Imam osećaj da me drže negde u podrumu. Mali prozor negde visoko gore“, napisao je Gabov.

„Ćelija je prepuna. Spavam na podu sa jednim momkom. On tako živi već mesec dana. Preko dana sedimo na klupi (bez naslona), jer nema mesta. Dušek, ćebe i jastuk su bili pohabani, a ispostavilo se da su puni stenica. Atmosfera ovde je sumorna“, dodao je.

Karelin je napisao da je u smešten u pretrpanu ćeliju sa četiri kreveta za osam ljudi. „Spavali smo glava-noge, ali ne na krevetu s ravnom i tvrdom podlogom, već na zatvorskoj ležaljci sa 'jamom' na sredini“, dodao je.

Karelinova advokatica, Katerina Tertuhina, ovakve uslove pritvora opisala je kao mučenje. Istakla je da njen klijent pod tim okolnostima nije mogao da se adekvatno pripremi za suđenje.

Uoči izricanja presude, Kriger je izjavio da je samo radio svoj posao kao „pošten, nepotkupljiv i nezavisan novinar“, i suđenje opisao kao „čisto ludilo“.

„Sad pokušavaju da me prikažu kao ekstremistu, kriminalca, nekog ko treba da bude zatvoren“, rekao je Kriger.

Sloboda medija pod pritiskom u Rusiji

Nevladina organizacija Reporteri bez granica na Svetskom indeksu slobode medija, rangira Rusiju na 162. mesto od ukupno 180 zemalja, uz napomenu da je sloboda medija u toj zemlji „gotovo nepostojeća“.

Prema podacima ove organizacije, pod predsednikom Vladimirom Putinom - zbog svog rada ubijeno je najmanje 37 novinara.

Rusija je 4. februara 2022. zabranila emitovanje programa Dojče velea, naložila zatvaranje njegove moskovske redakcije i blokirala pristup sajtu dw.com na svim jezicima u okviru ruskog interneta. Ruska redakcija DW-a nastavila je da radi iz Rige, u Letoniji.

*ovaj članak je najpre objavljen na engleskom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније