- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
16. 04. 2025. 13:20 >> 16:24
Ruska frizerka osuđena na zatvor zbog optužbi komšinice da je širila lažne vesti
Diskreditovanje naoružanih snaga i namerno širenje lažnih vesti o vojsci postali su krivično delo u Rusiji nekoliko nedelja pošto je počela invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Frizerka iz Sankt Peterburga osuđena je na pet godina i dva meseca zatvora zbog optužbe za širenje lažnih vesti o ruskoj vojsci.
Ana Aleksandrova negirala je da je postavila osam antiratnih objava na društvenim mrežama, istakavši da su optužbe protiv nje motivisane svađom oko zemlje sa komšinicom.
Njena komšinica rekla je za BBC da se obratila tužiocu pošto je Aleksandrova poslala fotografije rata u Ukrajini njenoj ćerki.
Diskreditovanje naoružanih snaga i namerno širenje lažnih vesti o vojsci postali su krivično delo u Rusiji nekoliko nedelja pošto je počela invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
- Kao za vreme komunizma: Pojedini Rusi ponovo cinkare kolege i neznance
- Pronaći 'unutrašnjeg neprijatelja': Rusi koji pišu dojave protiv komšija
- Ko je najmlađi čovek u novijoj ruskoj istoriji osuđen za izdaju
Od kada je rat počeo, Kremlj se snažnije razračunava sa neistomišljenicima, poslavši u zatvor stotine protivnika i kritičara, i ućutkujući nezavisne medije.
U odvojenom slučaju 15. aprila, četvorica novinara osuđena su na pet i po godina zatvora u Moskvi pošto su proglašeni krivim da rade za „ekstremističku organizaciju".
Antonina Favorskaja, Kostantin Gabov, Sergej Karelin i Artiom Kriger istakli su da su samo radili novinarski posao, ali je sud naveo da je njihov rad koristila antikorupcijska grupa koju je osnovao nekadašnji Putinov najveći protivnik Aleksej Navaljni.
Navaljni je pronađen mrtav u zatvorskoj koloniji u Arktičkom krugu prošle godine.
Snimak koji je zabeležila Favorskaja u sudnici preko video linka dan pre smrti Navaljnog poslednji je put da je Putinov protivnik viđen živ.
Rigorozni zakoni u Rusiji o iskazivanju kritičkog mišljenja utiču na ljude iz svih društvenih slojeva.
Zbog potkazivanja, ljudi su završili u zatvorima, a Rusi su prijavljivali kolege i druge ljude koje poznaju, što je podsetilo na vreme Sovjetskog Saveza, kada je dečak Pavlik Morozov stekao slavu jer je prijavio vlastima njegovog oca.
- Oslobođen otac ruske devojčice koja je napravila crtež protiv rata u Ukrajini
- Ruska tajna policija proganja ljude koji se protive ratu u Ukrajini optužbama za izdaju
- Rusu preti tri godine zatvora zbog vica o ratu u Ukrajini
Frizerka Ana Aleksandrova, 47-godišnja majka dvoje dece, prvi put je uhapšena u novembru 2023. zbog osam objava na dva anonimna naloga na ruskoj društvenoj mreži VKontakte.
Advokat Aleksandrove rekao je prošle godine Stivu Rozenbergu, BBC dopisniku iz Rusije, da je slučaj počeo kao obična svađa oko zemlje.
„Jedna strana je otišla u policiju, ali ništa nije postigla.
„To se promenilo tek kada se pojavila optužba o 'lažnoj vesti o vojsci'", rekla je Anastasija Pilipenko.
Iako je Aleksandrova porekla da je poslala fotografije iz rata komšinici, sud ju je osudi na zatvor i naložio joj da u naredne tri godine ne sme da objavi nikakav sadržaj na mrežama.
U međuvremenu, advokati poslanika u Moskvi, koji je osuđen na zatvorsku kaznu po zakonu o „lažnim vestima" 2022, podneli su žalbu ruskom Ustavnom sudu.
Aleksej Gorinov je prvobitno osuđen na sedam godina zatvora pošto je snimljen kako na opštinskom sastabku kritikuje rusku invaziju.
Kazna je potom produžena je za još tri godina, pošto je optužen da je iz zatvorske bolnice nastavio da kritikuje državni vrh zbog rata u Ukrajini.
Pod izgovorom da štiti javni red, zakon iz 2022. godine, čiji je cilj bio borba protiv lažnih informacija, koristi se da kazni protivnike rata, kritičare državnih organa, i one koji šire tačne informacije koje su u suprotnosti sa zvaničnim narativom, rekle su advokatkinje Katarina Tertukhina i Olga Podoplelova.
- Zatvorena u psihijatrijsku bolnicu u Rusiji zbog antiratnih objava
- Ruskom tinejdžeru preti pet godina zatvora zbog antiratnih aktivnosti
- Zašto u Rusiji naučnici završavaju iza rešetaka
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk