- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
27. 03. 2025. 10:35
„Američke carine pogađaju njemačku ekonomiju jače nego druge“
„Sada je ključno da Evropska unija pruži odlučan odgovor na carine – mora biti jasno da nećemo popustiti pred SAD“, kaže njemački ministar privrede Robert Habek. Dodaje da uvođenje carina nije nikakvo iznenađenje i da se Evropska komisija u saradnji s državama-članicama za to već pripremila. „Podržaćemo Evropsku komisiju u pregovorima kako bi se pronašlo rješenje sa SAD koje će spriječiti carinsku spiralu“, rekao je Habek.
Američki predsjednik Donald Tramp najavio je carine od 25 odsto na sve uvozne automobile, čime dodatno zaoštrava trgovinski sukob s Evropskom unijom. Carina će se primjenjivati i na ključne automobilske djelove. Prema navodima iz Bijele kuće, odluka stupa na snagu 3. aprila. Tramp želi da tim carinama ojača Sjedinjene Države kao proizvodnu lokaciju i da smanji deficit u trgovinskoj razmjeni. Američki uvoz vozila i auto-djelova znatno premašuje izvoz. Strane firme koje proizvode u SAD neće morati da plaćaju taj namet.
Carine na uvoz automobila mogle bi ozbiljno da pogode njemačku automobilsku industriju. SAD su, prema najnovijim podacima njemačkog Saveznog zavoda za statistiku, najvažnije izvozno tržište Njemačke. Nijedna druga zemlja prošle godine nije uvezla toliko novih automobila iz Njemačke kao SAD, s udjelom od 13,1 odsto u izvozu, ispred Velike Britanije (11,3 odsto) i Francuske (7,4 odsto). Inače, njemački proizvođači automobila već sada u velikoj mjeri proizvode vozila u SAD kako bi izbjegli carine.
„Negativne posljedice za potrošače, pa i u SAD“
Predsjednica Njemačkog udruženja automobilske industrije (VDA) Hildegard Miler ocijenila je da je ta najava uvođenja carina „katastrofalan signal za slobodnu trgovinu“. Ona je u saopštenju VDA ukazala da će „carine imati negativne posljedice posebno za potrošače, uključujući i one u Sjevernoj Americi“. Njemačka automobilska industrija zato zahtijeva hitne pregovore SAD i EU o bilateralnom sporazumu, naglasila je Miler.
Predsjednik njemačkog Instituta za ekonomska istraživanja (Ifo) Klemens Fuest za novinsku agenciju Rojters naglašava da je to „veliko opterećenje za njemačku privredu“ i upozorava da prijeti opasnost od „eskalacije trgovinskog rata“.
„Američke carine pogađaju njemačku ekonomiju jače nego druge“, smatra predsjednik Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja (DIW) Marsel Fračer. On političarima preporučuje da primjene dvostruku strategiju: „Evropska unija treba da razgovara sa SAD kako bi američku vladu navela na odustajanje od carina. Ali, to ne funkcioniše bez određenog pritiska. Zato EU mora uvjerljivo da zaprijeti kontramjerama.“
Nove carine – šansa za Njemačku?
Glavni ekonomista Hamburške komercijalne banke dr Sajrus de la Rubija ocjenjuje da će taj potez američke vlade biti težak udarac za njemačku automobilsku industriju. On međutim u tome vidi i šansu: „Što se više SAD budu upuštale u trgovinski rat, to će nova njemačka vlada biti pod većim pritiskom da ubrza svoje investicione planove za infrastrukturu i odbranu kako bi nadoknadila pad potražnje.“
Njegov kolega iz VP Banke Tomas Gicel smatra da „Tramp svojim carinama na automobile raspiruje globalni trgovinski rat“ i upozorava da će posljedica biti i rast cijena polovnih automobila. Istovremeno, podsjeća da je euro od 2008. godine izgubio više od 30 odsto vrijednosti u odnosu na dolar, a oslabio je i meksički pezos. „Ta slabost valuta mogla bi evropskim proizvođačima, kao i međunarodnim proizvođačima automobila sa sjedištem u Meksiku, da pruži određenu kalkulacionu prednost“, kaže Gicel.
EU se nada rješenju kroz pregovore
Reakcije stižu i iz drugih država s jakom automobilskom industrijom. Južna Koreja je najavila da će kontaktirati SAD i pokušati da umanji negativne posljedice po tamošnje proizvođače. Tokio pak najavljuje „posljedice“, a japanski premijer Šigeru Išiba podsjeća da njegova zemlja najviše investira u SAD, pa smatra da bi Vašington trebalo da razmisli o tome ima li smisla uvoditi istu carinsku stopu za sve države.
Velika Britanija za sada je uzdržana. Ministarka finansija Rejčel Rivis izjavila je da London neće preduzeti ništa što bi moglo da eskalira trgovinski rat sa SAD.
Francuski ministar finansija Erik Lombard uvođenje carina nazvao je „veoma lošom viješću“. On kao jedino rješenje vidi to da i Evropska unija poveća carine.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će EU zaštititi evropske kompanije. „Potrudićemo se da pronađeno rješenja kroz pregovore“, rekla je. „Sada ćemo da procijenimo tu najavu zajedno s drugim mjerama koje SAD razmatraju u narednim danima.“
U Evropskoj uniji se takođe očekuje da će, uz carine na automobile, SAD uvesti i brojne druge nove carine na uvoz. Tramp već nedjeljama najavljuje da će 2. april – kad namjerava da objavi veliki paket carinskih mjera – biti „dan oslobođenja“ za SAD.
Prema informacijama njemačke novinske agencije dpa, Evropska komisija obavijestila je države-članice u srijedu (26. mart) da bi trebalo da se pripreme na te odluke. Mjere bi, recimo, mogle da pogode proizvođače ljekova i prehrambenu industriju iz EU.