- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
26. 03. 2025. 13:06
Čitaj mi:
Tužba protiv svjetskih teniskih asocijacija: meč, set, reforma
U tužbi se postojećim vodećim teniskim udruženjima prebacuje „antikonkurentsko i protivpravno vođenje teniskog sporta“. Tužba je podnijeta protiv ATP (Asocijacija teniskih profesionalaca), WTA (Ženska teniska asocijacija), ITF (Međunarodna teniska federacija) kao i protiv organizacije ITIA (Međunarodna agencija za integritet tenisa) koju su osnovale ove teniske asocijacije. U tužbi se kaže da su svi oni osnovali kartel kako bi uklonili potencijalne konkurente sa tržišta i da bi umanjili udio profesionalnih teniserki i tenisera u stečenoj dobiti.
Međunarodna teniska federacija (ITF) je zadužena za pravila sporta i organizuje neka takmičenja kao što je Grend slem – četiri najprestižnija turnira u teniskom sportu, kao i olimpijski i paraolimpijski teniski turnir. ATP organizuje sve ostale turnire za muškarce, a WTA za žene.
Te tri teniske asocijacije su 2021. osnovale Međunarodnu agenciju za integritet tenisa, ITIA, koja se bavi sankcionisanjem upotrebe nelegalnih stimulativnih sredstava u sportu ili slučajevima korupcije.
𝗜𝘁’𝘀 𝘁𝗶𝗺𝗲 𝘁𝗼 𝗳𝗶𝘅 𝘁𝗲𝗻𝗻𝗶𝘀.
— Professional Tennis Players Association (@ptpaplayers) March 18, 2025
Today, the PTPA and over a dozen players, on behalf of the entire professional population, filed a sweeping series of legal actions against the ATP, WTA, ITF and ITIA to reform professional tennis. https://t.co/1r4LWQpopP
Tužba je podnijeta u Njujorku, Londonu i Briselu. U njoj se navodi da samo 18 odsto prihoda otpada na igrače. Navode se primjeri Nacionalne lige u američkom fudbalu (NFL), kao i turniri u golfu koje organizuje PGA Tour, gdje profesionalni učesnici dobijaju 50 odsto od ukupnog profita. A engleski fudbalski profesionalci Premijer lige dobijaju čak 61 odsto.
Osim toga, u tužbi se navodi da teniska sezona traje 11 mjeseci, duže od većine sportova, što sa sobom donosi „opasnost za zdravlje i bezbjednost“.
Ko je podnio tužbu?
Tužbu je iniciralo Udruženje profesionalnih tenisera (PTPA). Ali u tužbi u Sjedinjenim Državama kao podnosioci se spominju deset aktivnih i dva bivša igrača. Oni ne spadaju u sam svjetski vrh. Najpoznatiji među njima je Nik Kirjos, koji je osvojio sedam ATP turnira i 2016. bio na 13 mjestu svjetske liste najboljih igrača. Trenutno najbolje plasirana je francuska igračica ruskog porijekla Varvara Gračova, koja je na šezdeset i petom mjestu.
Nosioci tužbe u Londonu su šestorica drugih igrača, a u Briselu još četvorica, koji ne spadaju u svjetski vrh.
Ko je iza organizacije PTPA?
Srpska teniska zvijezda Novak Đoković je zajedno sa kanadskim teniserom Vasekom Pospišilom osnovao PTPA 2020. Od avgusta 2022. na čelu organizacije je pravnik Ahmad Nasar. Đoković i Posišil su članovi Izvršnog komiteta, koji se sastoji od četiri tenisera. Članica tog tijela je i Tunežanka Uns Džabir, koja je bila prva Arapkinja i prva Afrikanka u finalu Vimbldona 2022.
PTPA ima deklarisani cilj da zaštiti prava i prije svega finansijske interese profesionalnih teniserki i tenisera. Žele „fer učešće u privrednim aktivnostima i bogatstvu teniskog sporta, u čijem stvaranju su učestvovali teniserke i teniseri. Organizacija zahtijeva „fer i pravedno plaćanje i uslove rada“. PTPA sebe naziva „vodećim zastupnikom interesa profesionalnih tenisera u svijetu“, ali ne navodi podatke o brojnosti članstva.
I ATP i WTA su sedamdesetih godina osnovani kao organizacije za zaštitu interesa profesionalnih tenisera i teniserki. WTA je osnovala vrhunska teniserka Bili Džin King, dok su ATP osnovali američki teniseri Džek Krejmer i Donald Del kao i južnoafrički teniser Klif Drisdejl.
PTPA tvrdi da tužbu podržava „velika većina od 250 najboljih igrača svijeta, a među njima većina iz grupe od 20 najboljih“. Međutim, za to nisu ponuđeni dokazi.
Kako teniske zvijezde reaguju na tužbu?
Karlos Alkaraz koji je na trećem mjestu svjetske rang liste je uzdržan: „Ima stvari sa kojima se slažem i sa kojima se ne slažem. Ali odlučujuće je da ja to ne podržavam“. Slično misli Aleksander Zverev. On kaže da postoji nekoliko „vrijednih tačaka“. Ali smatra da ne bi trebalo da se profesionalni igrači i turniri svađaju već da budu zajedno. Čak i saosnivač sindikata profesionalnih teniskih igrača PTPA Novak Đoković priznaje da su „neke formulacije u tužbi veoma oštre“.
Bivši njemački teniski as Boris Beker nema razumijevanja za tužbu: „Kada bi prvih deset igrača svijeta to jedinstveno podržali, to bi bilo ok. Ako nemam ni jednog, onda ne mogu da shvatim ozbiljno cijelu stvar“.
Šta kažu tužene organizacije?
Svi odbacuju optužbe navedene u tužbi. ATP smatra da je da sindikat igrača PTPA na ovaj način želi da dokaže svoju relevantnost: „Pet godina od osnivanja 2020. PTPA ima poteškoće da zauzme značajnu ulogu u tenisu, pa odluka da u ovom trenutku preduzmu pravne korake nije iznenađujuća“.
Da li će se o tužbi raspravljati pred sudom?
To ne može da se predvidi. Ali to nije glavni cilj tužbe. Šef organizacije PTPA Ahmad Nasar je izjavio da se ne radi o tome da se iznudi sudski proces. „Ne želimo da se sudimo do kraja. Hoćemo da prisilimo sve da se okupe na jednom mjestu i da pronađu neko rješenje“. Nasar je dodao da baš ne drži puno do parola po društvenim mrežama ali smatra da su neke ipak dobre: „Meč, set, reforma“. „Mi pokušavamo da reformišemo tenis, da ga poboljšamo“, rekao je on.
*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku