Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Elmas Topdžu  [ DW ]

26. 03. 2025. 07:55

Čitaj mi:

Turska: pouzdani partner EU ili neuračunljiva vojna sila?

Kompanija ASELSAN jedna je od najuspešnijih turskih kompanija za proizvodnju oružja

S obzirom na sve veću nesigurnost po pitanju buduće uloge Sjedinjenih Država kao pouzdanog partnera, zemlje Evropske unije sve više se pitaju kako da se u slučaju potrebe odbrane same? Održani su već i neki sastanci na vrhu na kojima se tražio zajednički odgovor na to pitanje.

Kako bi omogućila neophodne investicije u odbranu, EU je čak „olabavila“ svoja stroga fiskalna pravila i najavila formiranje zajedničkog odbrambenog fonda za finansiranje zajedničkih projekata. EU se nalazi u fazi preokreta i želi naveliko da ulaže u jačanje vojnih kapaciteta. Kako javlja njemačka novinska agencija dpa, šefovi država i vlada zemalja-članica Unije na svom nedavno održanom prolećnom samitu odlučili su da učine sve što je potrebno kako bi odbrambene sposobnosti EU u idućih pet godina značajno ojačali.

U tom kontekstu snažno se pozicionira i Turska. Predsjednik Redžep Tajip Erdogan nedavno je, prilikom posjete poljskog premijera Donalda Tuska Ankari, ukazao na ambicije svoje zemlje. Turska i dalje teži punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, rekao je Erdogan i dodao da je uvjeren u to da EU „svoj trenutni gubitak moći“ u vremenima globalnih bezbjednosnih izazova može da spriječi samo uz tijesnu saradnju s Turskom.

Ministar spoljnih poslova Hakan Fidan to je formulisao još jasnije: on kaže da je nova bezbjednosna arhitektura Evrope bez Turske nezamisliva. Fidan, poznat po svojoj bliskosti sa Erdoganom, trenutno vodi intenzivne diplomatske konsultacije. U roku od samo nekoliko nedjelja on je u Ankari primio ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova, a učestvovao je i na samitu o Ukrajini u Londonu. Prije toga su ruske i američke diplomate u Istanbulu razgovarale o normalizaciji bilateralnih odnosa.

Turski predsednik Erdogan na velikoj tehnološkoj i vazduhoplovnoj manifestaciji „TEKNOFEST“

Vojna sila između Evrope i Azije

Turska se nalazi na strateški povoljnoj lokaciji, između Evrope i Azije. Zemlja raspolaže znatnom vojnom silom. Kako stoji u aktuelnom izvještaju platforme Global Firepower, turska vojska zauzima deveto mjesto na globalnoj rang-listi najjačih armija svijeta. Iza sebe je ostavila vojske zemalja kao što su Italija, Njemačka ili Izrael.

Turske vojne snage po toj procjeni broje oko 884.000 vojnika. Među njima je 355.200 aktivnih pripadnika vojske i 380.000 rezervista. Turska vojna avijacija raspolaže s više od 940 letjelica, od čega je oko 200 borbenih aviona. S više od 2.230 borbenih tenkova Turska raspolaže s drugom najvećom tenkovskom flotom u NATO, odmah iza SAD (4.640 tenkova). Turska ratna mornarica takođe je dobro opremljena i raspolaže s 13 podmornica.

Oružane snage Turske imaju 884.000 vojnika, od kojih je 355.200 aktivnih

U proteklih nekoliko decenija Turska je dosledno slijedila cilj da svoju vojnu industriju učini nezavisnom od inostranstva. Povod za tu strategiju bile su česte sankcije zapadnih država, što je dovodilo do problema sa snabdijevanjem turske vojske. A posljedica tih problema bila su kašnjenja po pitanju modernizacije, održavanja i proizvodnje sopstvenih oružanih sistema.

Dugoročne investicije u istraživanje i razvoj, kao i jačanje kapaciteta domaće industrije naoružanja su se isplatili. „Udio turskih proizvoda 2002. je iznosio 20 odsto, a prošle godine smo dosegli nivo od 80 procenata“, objavio je nedavno profesor Haluk Gorgun, direktor državne Agencije za odbrambenu industriju (SSB). Prema njegovim riječima, u toj branši je u protekloj godini bilo aktivno više od 2.400 preduzeća sa skoro 100.000 zaposlenih. Turska je, kaže on, u 180 zemalja svijeta izvozila svoje dronove, borbene tenkove, oružane sisteme, brodove i drugu vojnu opremu – s obimom izvoza od 7,1 milijardi američkih dolara, Turska je nadmašila svoje ciljeve u 2024, dodao je Gorgun.

Među kupcima turske vojne opreme su brojne države u Africi, države Persijskog zaliva, iz Azije i Evrope. Od prošle godine Ankara na „meti“ za jačanje izvoza ima zemlje Latinske Amerike. Turska izvozi oružje i u druge zemlje u kojima su na vlasti autoritarni režimi, odnosno u regione koje su pogođene aktuelnim konfliktima.

Turski dron „Bajraktar TB2“ već godinama je izvozni hit

Reforme u industriji naoružanja

Dr Jens Bastijan se do kraja 2024. u berlinskoj Fondaciji nauka i politika (SWP) između ostalog bavio i turskom politikom naoružanja. On je registrovao koliko je veliku transformaciju doživjela ta zemlja prije svega tokom vladavine AKP, islamsko-konzervativne stranke predsjednika Erdogana. Turska je sveobuhvatno reformisala svoju industriju naoružanja, finansijski je iznova organizovala i kreirala sistem u kojem se univerziteti, start-apovi i istraživački centri povezuju s vojskom, kaže naš sagovornik.

Kao primjer on navodi poduzeće Bajkar, koje pripada Erdoganovom zetu Selčuku Bajraktaru. On je, kaže Bastijan, ostvario globalni izvozni uspjeh razvojem vojnih i civilnih dronova. Njihova vojna upotrebljivost uspješno je testirana u Ukrajini, Libiji, Nagorno-Karabahu, a nedavno i u Siriji, dodaje Bastijan.

Početkom marta, Bajkar potpisao ugovor s italijanskim koncernom Leonardo, koji proizvodi naoružanje. Cilj je zajednički razvoj dronova. „I Indonezija planira kooperaciju s Turskom po pitanju proizvodnje dronova. U Ukrajini se već sad proizvode“, napominje njemački stručnjak.

Nedavno je i firma STM objavila novi poslovni uspjeh: dobila je narudžbinu od Portugalske mornarice za izgradnju dva plovila. Radi se o prvom izvozu turskih vojnih brodova u neku zemlju-članicu EU, odnosno NATO.

Bez obzira na sve te uspjehe, Turska i dalje ima određene slabe tačke u pogledu tehnološke proizvodnje, posebno po pitanju mikročipova i kvantne tehnologije, i to su stvari koje mora da uvozi od svojih NATO-partnera, napominje Bastijan.

Nosač aviona „TCG Anadolu“ zvanično je prvi nosač aviona turske vojske – u suštini, to je više pista za dronove i helikoptere

Uloga SBB

Ključnu ulogu u procesu u kojem Turska postaje izvozna sila u sektoru naoružanja i vojne opreme igra Agencija za odbrambenu industriju (SBB). Ona je od 2018. direktno podređena predsjedniku Erdoganu i raspolaže novcem iz posebnog fonda, zahvaljujući kojem može da realizuje sveobuhvatne investicije u modernizaciju i razvoj novih tehnologija za vojne snage. To je rezultiralo znatnom stopom rasta turske vojne industrije.

Njemački ekonomski stručnjak Bastijan u ekspanziji vojne industrije vidi sredstvo kojim Ankara vodi svoju spoljnu i ekonomsku politiku. Zahvaljujući vojnim izvoznim uspjesima, Turska je postala ozbiljan konkurent, smatra on.

Bastijan je mišljenja da Turska de fakto učestvuje u kreiranju evropske bezbjednosne arhitekture. Zahvaljujući činjenici da ima važnu ulogu u migracionoj politici, ali i po pitanju ekonomskog i političkog razvoja situacije u Siriji, odnosno značaja koji Ankara ima u oblasti istočnog Mediterana i Crnog mora, ta zemlja uspjela je da se pozicionira kao srednje velika sila, kao zemlja koju EU, njeni NATO-partneri i Kina moraju da uključe u svoje strateške kalkulacije, dodaje Bastijan.

A Erdogan, kako napominje naš sagovornik, od svega toga može da profitira i na unutrašnje-političkom planu. Vodeći političari EU u posljednje vrijeme su nešto utišali svoje kritike po pitanju sve većih demokratskih nedostataka u Turskoj, primjećuje Bastian: „To ćutanje slabi preostali politički manevarski prostor turskih opozicionih stranaka i aktera iz organizacija civilnog društva.“

Za sada je nejasno da li će Turska igrati ulogu u izgradnji bezbjednosne arhitekture Evropske unije. Na osnovu najnovijih planova Evropske komisije, turske firme bi mogle da profitiraju od novog fonda EU za naoružanje „teškog“ 150 milijardi eura, ali samo ako Turska sa Unijom potpiše sporazum o partnerstvu po pitanju bezbjednosti i odbrane.

*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније