- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
12. 02. 2025. 08:45
Počinje 75. Berlinale – šta se sve očekuje
Berlinale, 75. međunarodni filmski festival u Berlinu, koji traje od 13. do 23. februara, počinje ovog četvrtka svjetskom premijerom filma „The Light“ Toma Tikvera. Njemački reditelj, poznat po filmu „Trči, Lola, trči“ (1998) i seriji „Vavilon Berlin“, vraća se s dramom u kojoj glume Lars Ajdinger i Nikolete Krebic. Film prikazuje porodicu srednje klase, čija se rutina potpuno preokrene kada u njihov život uđe domaćica iz Sirije.
Na ceremoniji otvaranja Berlinala Tilda Svinton će dobiti počasnog Zlatnog medveda, kao životno priznanje za njen doprinos filmskoj umjetnosti. Škotska glumica već godinama je prisutna na Berlinalu, bilo kao predsjednica žirija 2009, bilo sa svojim filmovima – do sada ih je na festivalu prikazano 26.
Govor u njenu čast održaće Edvard Berger. On je reditelj filmova nominovanih za Oskara, „Na zapadu ništa novo“ i „Konklava“, a trenutno s Tildom Svinton radi na filmu u produkciji Netfliksa pod nazivom „The Ballad of a Small Player“.
Na otvaranju će biti predstavljeni i članovi međunarodnog žirija. Predsjednik žirija je američki reditelj Tod Hejns („Kerol“, „Nisam tu“), a članovi su kineska glumica Fan Bingbing, njemačka rediteljka i glumica Marija Šrader, marokansko-francuski reditelj Nabil Ajuh, njemačka kostimografkinja Bina Dajgeler, argentinski reditelj Rodrigo Moreno i američka kritičarka i voditeljka podkasta Ejmi Nikolson. Taj sedmočlani žiri dodijeliće 22. februara ovogodišnje Zlatne i Srebrne medvede.
Filmovi u konkurenciji
Kompletan program obuhvata gotovo 250 filmova, a u glavnoj, takmičarskoj selekciji prikazuje se 19 ostvarenja iz 26 zemalja.
Nekoliko bivših pobjednika Berlinala vraća se na festival. Rumunski reditelj Radu Žude, koji ovaj put predstavlja film „Kontinental ’25“, osvojio je 2021. Zlatnog medveda 2021. za film „Baksuzni kres ili luda pornografija“. Tu je i korejski režiser Hon San Su, koji je u posljednjih nekoliko godina osvojio više Srebrnih medveda, a sada se vraća s filmom „What Does That Nature Say to You“.
I dva filma iz Kine imaće svoje svjetske premijere u glavnoj konkurenciji: „Girls on Wire“ rediteljke Vivijan Ku i „Living the Land“ režisera Hua Menga.
Biće prikazan i film „Junan“ Amera Faher Eldina. To je koprodukcija Njemačke, Kanade, Italije, Palestine, Katara, Jordana i Saudijske Arabije. U filmu glume libanski komičar Žoržes Kabaz i njemačka glumačka legenda Hana Šigula, poznata po saradnji s Rajnerom Vernerom Fasbinderom.
U Berlinu će biti još jedan dobitnik Zlatnog medveda: u selekciji „Forum“ biće prikazan film Želimira Žilnika „Restitucija, ili, San i java stare garde“. Žilnik je daleke 1969. dobio glavnu nagradu Berlinala za film „Rani radovi“.
Jedini dokumentarni film u glavnoj konkurenciji je „Timestamp“ Katerine Gornostaj, koji pruža uvid u školski život u Ukrajini nakon početka ruske invazije.
Zvijezde koje dolaze na festival
Među filmovima koji dovode zvijezde na Berlinale i koji se takmiče za nagradu je i „Blue Moon“ Ričarda Linklejtera, s glumačkom ekipom u kojoj su Itan Hok, Margaret Kvoli i Endrju Skot. Taj američki reditelj već je osvajao Srebrnog medveda za najbolju režiju sa filmovima „Prije zalaska sunca“ (1995) i „Odrastanje“ (2014).
Tu je i film „If I Had Legs I'd Kick You“ rediteljke Meri Bronštajn, u kojem glume Rouz Bern i A$AP Rocky, ali i „The Ice Tower“ Lusil Hadžihalilović s Marion Kotijar u glavnoj ulozi.
Džesika Častejn dolazi u Berlin sa filmom „Snovi“ (Dreams) Mišela Franka.
I u takmičarskoj selekciji „Berlinale Specijal“ očekuju se brojne zvijezde i gala-projekcije. Bong Džun-ho, dobitnik Oskara za film „Parazit“, dolazi u Berlin na njemačku premijeru svog novog naučno-fantastičnog filma „Mickey 17“, komediji punoj crnog humora s Robertom Patinsonom u glavnoj ulozi.
Timoti Šalame dolazi na premijeru s filmom „Potpuni neznanac“ (A Complete Unknown), u kojem glumi Boba Dilana.
Džejkob, zvijezda serije „Euforija“, dolazi sa serijom „The Narrow Road to the Deep North“, reditelja Džastina Kurzela.
Benedikt Kamberbač stiže na evropsku premijeru filma „The Thing with Feathers“.
Politički angažovan filmski festival
Pored sjaja i crvenog tepiha, Berlinale i dalje stavlja fokus na važne političke i istorijske teme.
S obzirom na to da se festival održava 80 godina nakon oslobađanja Aušvica, specijalni program uključuje:
• projekciju monumentalnog dokumentarca „Šoa“ (1985) Kloda Lancmana,
• novi dokumentarni film o Lancmanovom revolucionarnom prikazu Holokausta u kinematografiji pod nazivom „All I Had was Nothingness“ Žuilama Riboa,
• dokumentarac o intelektualcima u egzilu pod režimom Vladimira Putina: „My Undesirable Friends: Part I – Last Air in Moscow“,
• dokumentarni film „Njemački narod“ (Das Deutsche Volk), koji se bavi rasističkim napadima u Hanauu 2020. godine i
• filmsko pismo izraelskom taocu Davidu Kuniu, koji je još uvijek zarobljen u Gazi, pod nazivom „A Letter to David“.
Izazov za novu direktorku festivala
Za razliku od Kana i Venecije, za Berlinale je oduvijek važilo da je to „najpolitičniji“ festival među velikim evropskim smotrama filma.
„Često nas pitaju da li smo politički festival. Da, rekla bih da smo festival koji se bavi društvom, ali politika je u našem DNK. [...] Berlin je grad ispunjen istorijom. Mi se toga ne bojimo“, kaže Triša Tatl, nova direktorka festivala.
Prošle godine, kritike na račun izraelske politike tokom dodjele nagrada – posebno od strane palestinskog, ali i izraelskog reditelja filma „No Other Land“ – dovele su do optužbi za antisemitizam od strane nekih njemačkih političara.
S obzirom na to da se festival većinski finansira iz javnih sredstava, Tatl sada mora da pronađe balans između zahtjeva njemačkih vlasti i slobode umjetničkog izražavanja.
Kao dio svoje misije modernizacije Berlinala, Tetl je uvela novu takmičarsku kategoriju pod nazivom „Perspektive“, koja će isključivo prikazivati debitantske filmove. Pobjednik će dobiti nagradu za najbolje prvo filmsko ostvarenje u iznosu od 50.000 evra.
Cilj festivala i filmskih entuzijasta je da tim promjenama otkriju nova kretanja i nove učesnike u filmskoj umjetnosti, one čije vrijeme tek dolazi.
*ovaj članak je najpre objavljen na engleskom jeziku