Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Anđelko Šubić (agencije)  [ DW ]

10. 02. 2025. 10:19

Čelik i tako dalje: Biće carinskog rata

Sa jednog protesta radnika US Steela zbog mogućeg preuzimanja od strane Japanaca

Opet američki predsJednik Donald Tramp želi domaću proizvodnju čelika i aluminijuma zaštititi carinama na uvezene metale.

Kako se čulo od njegovih saradnika, carine u iznosu od 25 odsto mogle bi biti proglašene već početkom ove sedmice. I to za „sve zemlje“ koje izvoze čelik i aluminijum u Sjedinjene Države, dakle i za Kanadu i Meksiko, s kojima su SAD barem teoretski imale posebne trgovinske odnose.

Evropska unija nije posebno pogođena ovim carinama jer SAD najveći dIo svog čelika uvoze iz Kanade, Brazila i Meksika, a slede Južna Koreja i Vijetnam.

U Kanadi ćute

Trgovinski partneri sjevernoameričkog kontinenta biće posebno pogođeni carinom na aluminijum: Kanada je daleko najveći isporučilac rafinisanog aluminijuma i čini 79 odsto uvoza tog metala u SAD. Meksiko je, pak, važan izvor aluminijumskog otpada i legura.

Zvanična Otava ne želi da komentariše ove najave dok ne dobije pismenu obaviještenost o tim mjerama.

Kod čelika, Trampova vlada neće dozvoliti preuzimanje kompanije US Steel od japanskog partnera, ali će dozvoliti da Nippon Steel ulaže u američku čeličanu bez ostvarivanja većinske kontrole.

„Ove carine će (US Steel) ponovo učiniti veoma uspješnim i mislim da ima dobru upravu“, izjavio je Tramp. I u ovom slučaju Nippon Steel nije želio da komentariše izjavu američkog predsjednika.

Partnera više nema

Nema sumnje da ovaj stanovnik Bele kuće očigledno teži trgovinskom ratu i protekcionističkoj politici.

Ne samo da je već prošlog četvrtka na snagu stupila mjera od deset odsto carina na svu robu iz Kine, već želi i carine protiv, očigledno bivših partnera sporazuma NAFTA, odnosno USMCA, kako se od novembra prošle godine zove ovaj sporazum postignut još 1994.

Već je trebalo da stupi na snagu pravilo o 25 odsto carina na svu robu iz Kanade i Meksika, ali je ono samo odloženo za 30 dana nakon što su susjedne zemlje preuzele obaveze o boljoj kontroli granica.

Nema nikakve sumnje da će na red doći i Evropska unija, odnosno veliki spoljnotrgovinski deficit koji SAD imaju u razmjeni sa Starim kontinentom i o kojem je Tramp već više puta govorio.

Biće carinskog rata

Njemački kancelar Olaf Šolc je u predizbornoj debati s kandidatom Demohrišćana Fridrihom Mercom ove nedelje izjavio da je Evropska unija odavno svjesna te prijetnje i da će odgovarajuće protivmjere stupiti na snagu „u roku od nekoliko sati“ nakon odluke Vašingtona.

Posebno se Francuska zalaže za „oštru“ reakciju na već najavljene carine za čelik i aluminijum, a u prošlom mandatu Trampa EU je na njegove carine za proizvode od čelika i aluminijuma odgovorila posebnim carinama na američki viski, motocikle i farmerke.

Evropska unija iz SAD prije svega uvozi naftu, gas i medicinske proizvode. U poljoprivredi su to uljarice i najveći dio soje koja stiže u Evropu.

Vlada predsjednika Trampa ne želi da dozvoli bilo kakve namete na američku robu u inostranstvu: najavljuju „recipročne carine“ za svaku američku robu koju neka zemlja želi opteretiti carinama.

„Sasvim jednostavno: ako vi nama nešto zaračunate, zaračunaćemo i mi vama“, izjavio je Donald Tramp.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније