- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
16. 12. 2024. 08:03
Šolc zvanično pada, spremaju se novi izbori
Nemački kancelar Olaf Šolc (SPD) podneo je prošle srede predsednici Bundestaga Berbel Bas zahtev za glasanje o poverenju njegovoj vladi.
Time započinje proces koji vodi ka prevremenim izborima 23. februara. Dani koji slede doneće značajne promene u nemačkoj politici i zvanično otvoriti predizbornu kampanju.
Šta će se dešavati tokom sedmice?
Ovog ponedeljka (16. decembar) Bundestag glasa o poverenju Vladi Olafa Šolca, koje je kancelar zatražio nakon raspada semafor-koalicije, to jest nakon raskola Socijaldemokrata i Zelenihsa jedne, i Liberalasa druge strane.
Nema sumnje da će Šolcovoj Vladi biti izglasano nepoverenje te da će se otvoriti put ka novim izborima.
U utorak i zvanično počinje izborna kampanja. Odgovarajući odbori Socijaldemokrata, Demohrišćanai Liberala planiraju da usvoje i objave izborne programe.
U sredu i četvrtak Šolc putuje u Brisel, gde se održavaju konsultacije o Ukrajini i samit EU. Istovremeno, nemački parlament Bundestag ima radnu sedmicu i zaseda do petka.
Posebna procedura
Pitanje poverenja Vladi retko se postavlja u Nemačkoj. U posleratnoj istoriji postavljeno je samo pet puta. Stoga je proces specifičan.
Najpre će Šolc govoriti oko 25 minuta i obrazložiti zašto pokreće pitanje poverenja. Sledi dvosatna rasprava, u kojoj će govoriti predstavnici svih poslaničkih klubova i grupa. Onda će biti održano poimenično glasanje o poverenju.
Nakon što se Šolcu izglasa nepoverenje, otići će u dvorac Belvi kako bi od nemačkog predsednika Frank-Valtera Štajnmajera zatražio raspuštanje Bundestaga i raspisivanje novih izbora.
Kako će izgledati izborni programi stranaka?
Iako konačni izborni programi još nisu usvojeni, postoje nacrti koji pokazuju na koje će se teme stranke fokusirati.
U nacrtu programa demohrišćanskih stranaka stoji, na primer, ukidanje socijalne pomoći (Bürgergeld), vraćanje migranata sa granice, poreska rasterećenja i radikalni preokret u privrednoj politici.
SPD se zalaže za poboljšanja za mlade porodice, stabilan nivo penzija i popuštanje dužničke kočnice.
Zeleni su se, pored klimatskih ciljeva i rasterećenja za preduzeća, fokusirali na takozvani klimatski dodatak. To je novčana pomoć koja se isplaćuje kako bi se ublažili rastući troškovi energije, hrane i života uopšte.
Alternativa za Nemačku želi da napusti EU, ukinuti evro i dozvoliti abortuse samo u izuzetnim slučajevima. Levica se zalaže za socijalnu pravdu, zaštitu klime i mirovnu politiku.
O čemu će Bundestag još odlučivati?
Čak i kada se Olafu Šolcu izglasa nepoverenje i zatraži raspuštanje parlamenta, Bundestag će ostati funkcionalan.
Sledeće sedmice planirano je izglasavanje Zakona o boljoj zaštiti Ustavnog suda od političkog uticaja, a vodiće se i rasprava o misijama Bundesvera u inostranstvu. Pre izbora trebalo bi da bude usvojen i Zakon o poreskim olakšicama.
Liberali nameravaju da zajedno sa Socijaldemokratama i Zelenima izglasaju Zakon o daljem poreskom rasterećenju na dohodak i zaradu za fizička lica i preduzeća, uprkos raspadu vladajuće koalicije.
Od 27. do 31. januara održaće se verovatno poslednja kompletna sedmica zasedanja Bundestaga pre izbora, dok su za 10. i 11. februar planirana još dva dodatna dana zasedanja.