Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

A.J.

15. 12. 2024. 08:58 >> 11:27
Čitaj mi:

OSVRT

Svjedok sedmice: Elvis Beriša

Prethodnu sedmicu obilježili su više društveno političkih događaja i onih koji su organizovani povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.

Neki od njih su posebno obilježili sedmicu, poput javnog istupanja bivše učenice podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” zbog seksualnog uznemiravanja od strane profesora Radomana Čečovića i hapšenja bivših ministara iz redova Demokratske partije socijalista. 

Ponedjeljak, 9. Decembar

U ponedjeljak sam radnu sedmicu započeo sumiranjem utisaka iz prethodnog vikenda. Teško sam započeo sedmicu, ne zbog toga što sam 40 minuta tražio slobodno parking mjesto u Podgorici po kišnom danu i što sam kasnio na sastanak već zbog toga što sam u ulozi sudskog tumača za romski jezik u Odjeljenju bezbjednosti u Danilovgradu svjedočio prekidanju emotivne veze između sedmogodišnje djevojčice i njenih roditelja zbog sumnje da su je navodili na prosjačenje.

Njene oči punih suza, pogleda i stisak maminih ruka su mi i sada pred očima dok ovo pišem. Sve to me i dalje tjera na razmišljanje kako to da smo država socijalne pravde, a nijesmo u stanju da omogućimo svakoj porodici egzistencijalne uslove kako niko ne bi morao da prosi, bilo dijete ili starija osoba. Ponašamo se kao da nas je 6 miliona, a ne svega nešto više od 600.000.  

Dan sam završio gostovanjem u emisiji “Naglas” na RTCG posvećenoj Međunarodnom danu ljudskih prava, a gosti su osim mene bili i predstavnici Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, Institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, i Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore. Crna Gora nije daleko odmakla u zaštiti i poštovanju ljudskih prava zaključak je, rekao bih, na kraju emisije i to itekako košta Crnu Goru.

U emisji sam to detaljnije obrazložio, a ovde ću još jednom istaći samo neke razloge zbog čega to mislim. Prvo, u godini kada Crna Gora dobija pozitivan IBAR od Evropske komisije u Crnoj Gori izgubili smo četiri ljudska života u jednom od požara koji su se dogodili u romskim neformalnim naseljima. Lokalne samouprave se ne bave dodjelom socijalnih stanova jer im to sada nije prioritet, izbori i raspodjela fotelja su glavna kontinuirana prioritetna tema na agendi.

Zatim, sve je veći broj lica koja nam se obraćaju za pomoć u regulisanju pravnog statusa što znači da trenutno nemaju pravo na nikakvo pravo. Vlada raspolaže sa brojkom od oko 600 lica, a ja vjerujem da je ta brojka mnogo veća iz iskustva u radu na terenu. Djeca nam i dalje žive i rade na ulici, izložena različitim oblicima eksploatacije. Nijesmo sposobni kao država da se borimo protiv pojave prosjačenja, a tvrdo obećavamo kriminalcima da ćemo ih sve strpati iza rešetaka, nisam baš siguran da li onda stvarno želimo da eliminišemo pojavu prosjačenja. Mada, to svakako u najvećem procentu rade “ovi” iz romske zajednice pa to i nije mnogo važno za sada, je li?. Romski jezik nikako da kroči u obrazovnom sistemu, a najavljujemo ga godinama unazad I potpisujemo Međunarodne ugovore kojima se obavezujemo da ćemo to uraditi. Da ne bih nastavio, a već sam odužio možemo pretpostaviti samo, pored romske zajednice, koliko još izazova ima kod mnogih drugih ugroženih kategorija lica i kršenja njihovih prava. E pa, neka nam je srećan Dan ljudskih prava.

Utorak, 10. decembar

Utorak je obilježilo nekoliko vijesti povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, ali bez konkretnog događaja resornog ministarstva na ovu temu. Najaktuelniji naslovi u utorak obilježili su pres konfrenciju direktorice Gimnazije "Slobodan Škerović" Biljane Vučurović.

Brojni negativni komentari usmjereni prema I okarakterisani kao neprofesionalni postupak direktorice Vučurović mogli su se pročitati na različitim portalima I društvenim mrežama. Ono što je mene lično zateklo jeste odgovor direktorice Vučurović na pitanje zašto je dozvolila da profesor nakon prijave bivše učenice vodi učenike na Sajam knjiga u Beogradu?

Uslijedio je odgovor da škola samo podržava, ne organizuje tu aktivnost i da je sva odgovornost isključivo na roditeljima koji prihvataju da profesor vodi njihovo dijete. Pitao bih direktoricu da li je na saglasnost koju su roditelji potpisali navela da je profesor seksualno uznemiravao učenicu? Vjerujem da nijedan roditelj ne bi potpisao saglasnost.   

Srijeda, 11. decembar

U srijedu je Centralna javna rasprava o Nacrtu Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Podgorice, odložena nakon što su građani to zatražili, jer je događaj organizovan u neadekvatnoj sali. Jedno od pitanja na koje se nije dobio odgovor bilo je i zašto se ovaj plan radi prije usvajanja PUP-a Crne Gore. Više od 30 osoba je polučasovno predstavljane plana provelo van sale, a dio njih je na nogama pratilo prezentaciju u Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Nova rasprava zakazana je za petak 13. decembar u 12:30 časova, u zgradi Rektorata Univerziteta Crne Gore.

Četvrtak, 12 decembar

U četvrtak je Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić trebao da otputuje za Brisel i održi prvi sastanak sa predsjednicom Evropskog parlamenta (EP), Robertom Metsolom. Međutim, umjesto odlaska u Brisel, Mandić je objavio saopštenje kojim je pokušao da opravdava odluku predsjednice EP da otkaže sastanak sa njim. Opozicioi političari su prokomentarisali otkazivanje sastanka sa Metsolom kao jasan znak da EP ne želi Mandića I d anije poželjan u Briselu.  

Četvrtak je bilježila i inicijativa Predsjednika Jakova Milatovića kojom jeSkupštini Crne Gore predložio da se izbornom reformom uvode otvorene liste čime bi se Crna Gora pridružila brojnim evropskim zemljama koje su uspješno implementirale slične sisteme, osiguravajući veće učešće građana u odlučivanju i demokratizaciju političkih procesa. Premijer Spajić je gostujući na televziji Adria kazao da je Pokret Evropa sad zastupala taj stav i ranije i da ne vidi prepreku da se oko ovog pitanja napravi kompromis.

Petak, 13. decembar

Petak je bio možda i najaktuelniji, a kraj radne sedmice, ko bi rekao.

Ponovni pokušaj da se održi Centralna javna rasprava o Nacrtu Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Podgorice, bio je neuspješan. I sala Rektorata državnog Univerziteta nije bila adekvatna pa su desetine građana stajale na prolazu.

Raspravu su prekinuli nevladini i građanski aktivisti koji su poručili da su prostorije neuslovne, i prekinuli izlaganje rukovoditeljke izrade izmjena i dopuna PUP-a Aleksandre Tošić Jokić. Osim njih moglo se čuti i ultimatum od strane lokalnog odbornika u Skupštini Glavnog grada, Dragutina Vučinića koji je poručio resornom ministru Slavenu Radunoviću da dobro razmisli želi li i on biti uhapšeni ministar ako usvoji ovakav plan i da se pregovaranje vlasti u Podgorici neće desiti dok se ne povuče predloženi plan.

No, ne bih rekao da su ministar Radunović i premijer Spajić ozbiljno shvatili odbornika Vučinića jer su već nakon dana od prekidanja rasprave objavili sajt na kojem se zainteresovani mogu prijaviti za stanovnike Veljeg brda gdje se prvo useljavanje očekuje do 2026. godine i najavili usvajanje PUP-a do kraja mjeseca te poručili da ih niko u tome neće spriječiti.

Pažnju javnosti i medija privukla je i akcija Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) koji je zbog sumnje da je nezakonito isplaćen novac iz Agrobudžeta, čime je pričinjena šteta državi od 300.000 eura, uhapsilo dva bivša ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Petra Ivanovića i Milutina Simovića i njihove saradnike. Krivičnom prijavom Specijalnog policijskog odjeljenja obuhvaćen je i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Budimir Mugoša.

SDT je u saopštenju naveo da je SPO podnio krivičnu prijavu, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili - tri produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i dva krivična djela zloupotreba službenog položaja.

Ranije je aktuelna bila informacija koja je objelodanila postupak Ivanovića u vrijeme dok je bio minister kada je svojoj majci bukvalno dao 2,5 miliona eura. Zapravo, on ih je praktično dao sam sebi. U svakoj normalnoj zemlji je to konflikt interesa, a u našem zakonodavstvu se to tretira tako. Da li će I ovoga puta Ivanović uspjeti da okrivi nekoga drugoga, kao na primjer djevojčicu koja je udarila njegovo auto svojim tijelom?. Ivanoviću je nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića određeno zadržavanje do 72 sata dok je bivši ministar poljoprivrede Milutin Simović pušten da se u daljem postupku brani sa slobode.

U večernjim satima je aktuelno bio opet slučaj seksualnog uznemiravanja nastavnika podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“. Tim povodom je organizovan protest ispred gimnazije u Podgorici sa kojeg su prisutni poručili da nastavnik treba da bude kažnjen za seksualno uznemiravanje. Sa protesta je zatraženo i da mu se zabrani rad u obrazovnim institucijama. Osim toga, nekoliko stotina okupljenih na protest je zatražilo i ostavku direktorice Gimnazije Biljane Vučurović. Ona je u društvu svoga supruga, poslanika Jovana Vučurovića, pokušala da se pridruži demonstrantima na šta su joj odgovorili da oni to ne žele.

Subota, 14. decembar

Subotu je bilježilo reagovanja opozicije na odgovor Hrvatske kojim je blokirala zatvaranje poglavlja 31 - spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika. Komitet stalnih predstavnika država članica EU (COREPER II) odobrio je zatvaranje tri poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU i to poglavlje 7 - pravo intelektualne svojine, 10 - informatičko društvo i mediji i 20 - preduzetništvo i industrijska politika. Poglavlje 31 nije dobilo "zeleno svjetlo" na COREPER-u II.

Premijer Milojko Spajić je gostujući na televiziji Adria kazao da je cilj da imamo najbolje moguće odnose sa Hrvatskom. Ubjeđen je da će dobro sarađivati na evropskom putu Crne Gore.

Međutim, iz opozicije ipak stižu optužbe da je Spajić zajedno sa Mandićem i Bečićem kriv zbog loših odnosa sa Hrvatskom i blokiranju evropskih integracija.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније