Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Jasmina Roze (po ARD-u i agencijama)  [ DW ]

19. 11. 2024. 08:35

Iznenađujući dogovor G20 o oporezivanju superbogatih

Fotografija učesnika samita G20 u Rio de Žaneiru

Na prvom danu samita u Rio de Žaneiru, države-članice G20 iznenađujuće su se brzo složile oko zajedničke, završne deklaracije. Brazilu, kao domaćinu, uspjelo je da u nju uvrsti najvažnije tačke svog predsjedavanja, među kojima je borba protiv gladi i borba protiv klimatskih promjena i zagrijevanja planete Zemlje.

Očekivalo se da argentinski predsjednik Havijer Milei neće pristati na pojedine tačke.

Lideri vodećih industrijskih i zemalja u ubrzanom razvoju obavezali su se i na efikasnije oporezivanje superbogatih. „Pokušaćemo da zajedno radimo kako bismo obezbijedili da veoma bogati pojedinci budu ’efikasno oporezovani’“, navodi se u dokumentu. Planirano je razvijanje mehanizama za borbu protiv izbjegavanja plaćanja poreza.

U Riju je pokrenuta i Globalna alijansa protiv gladi i siromaštva. U završnoj deklaraciji ističe se da nedostaje političke volje da se ljudima obezbijedi pristup hrani, iako postoje i znanje i resursi.

Nema proboja u finansiranju zaštite klime

Sa samita G20 ponovljen je cilj da se globalno zagrijavanje ograniči na 1,5 stepeni. Međutim, po pitanju finansiranja značajniji napredak nije postignut. Deklaracija ostaje neprecizna, spominjući samo „bilione dolara“ koji bi trebalo da dolaze iz „svih izvora“ – bez detaljnijeg objašnjenja.

Dokument spominje postepeno ukidanje „neefikasnih subvencija za fosilna goriva“, ali ne i potpuno napuštanje korišćenja uglja, nafte i gasa.

O ratovima u Ukrajini i Gazi postignut je samo minimalan konsenzus

Minimalni konsenzus o Ukrajini i Bliskom istoku

Što se tiče ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku, postignut je samo minimalni konsenzus. Ruska agresija na Ukrajinu, kao i prošle godine na samitu u Indiji, nije eksplicitno osuđena. Na konferenciji na Baliju prije dve godine, Rusija je bila jasno imenovana, što sada nije slučaj. U deklaraciji se spominju samo „ljudska patnja i dodatni negativni uticaji rata“, poput nesigurnosti u pogledu hrane i energije.

S njemačke tačke gledišta, nije problematična samo ta formulacija, već i dio koji se odnosi na Bliski istok, jer se u deklaraciji ne spominje napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. Prije samita njemačke vlasti navele su da bi takav rezultat u završnom dokumentu bio „neprihvatljiv“.

U deklaraciji se izražava i zabrinutost zbog humanitarne situacije u Pojasu Gaze i eskalacije u Libanu. G20 naglašava potrebu za hitnim proširenjem humanitarne pomoći i boljom zaštitom civila – što je jasna poruka Izraelu. Takođe, potvrđeno je pravo Palestinaca na samoopredeljenje i „nepokolebljiva posvećenost“ rješenju, koje podrazumjeva dvije države.

Najveći raskol između članica G20 postoji oko sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku. Među članicama G20 su velike zapadne demokratije poput SAD, Njemačke i Velike Britanije, ali i autoritarno vođene zemlje, poput Rusije i Kine. Brazil, kao domaćin ovog samita, kao i zemlje poput Indije i Južnoafričke Republike, bile su između ta dva tabora, zastupajući uglavnom neutralne stavove.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније