- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
19. 11. 2024.
12:54 >> 13:04
OKRUGLI STO
Rješenja za rehabilitaciju Biogradskog jezera moraju biti u skladu sa prirodom
Okrugli sto posvećen rehabilitaciji Biogradskog jezera, održan je u prostorijama Evropske kuće u Podgorici, a prezentovani su rezultati implementacije druge faze projekta, kao i moguća rješenja sanacije identifikovanih problema u vezi sa promjenama koje se događaju na jezeru.
Istraživanjima su definisana tri problema od kojih svaki pojedinačno može dovesti do trajne devastacije jezera: problem zasipanja jezera erodovanim materijalom koji donose Biogradska rijeka i Lalev potok; problem poniranja jezerskih voda kroz serije ponora koji se nalaze po dnu jezera i progresivne erozije u kanjonu Jezerštice.
"Za razliku od mnogih devastiranih prirodnih i ambijentalnih prirodnih cjelina u Crnoj Gori, čija je devastacija posljedica antropogenog faktora, mogućnost trajnog gubitka Biogradskog jezera je posljedica prirodnih, evolutivnih promjena reljefa, koje su prouzrokovane erozionim procesima. Naglašeno je da buduća sanaciona rješenja moraju biti usmjerena na promjenu prirodnih procesa koji vladaju u Biogradskoj gori, a pritom da budu u punom skladu sa prirodom, kako se ne bi narušila jedinstvenost Biogradskog jezera", navode u saopštenju Ministarstva ekologije.
Multidisciplinarnim istraživanjima izvedenim u prethodne dvije godine utvrđeno je da se iz jezera putem ponora gubi oko jedan kubni metar u sekundi vode u vrijeme visokih vodastaja, odnosno oko 180 litara u sekundi u vrijeme hidrološkog minimuma. Pored toga, procijenjeno je da je godišnji prinos sedimenta koji se taloži u jezeru oko 3.000 kubnih metara.
Ove činjenice jasno govore o važnosti daljih akcija koje treba preduzeti u cilju očuvanja Biogradskog jezera. Buduća rješenja sanacije moraju biti koncipirana tako da nijedna vrsta ne smije biti značajno ugrožena. Prednost treba dati anti-erozionim aktivnostima u slivu Biogradskog jezera zasnovanim na rješenjima iz prirode („Nature based solutions“).
Projekat Rehabilitacija Biogradskog jezera sprovodi se više od tri godine kroz tekući IPA projekat Podrška u pripremi projekata u sektoru životna sredina i klimatske akcije.
Коментари0
Остави коментар