- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
05. 04. 2015.
11:49 >> 11:46
OD JULA
Počinje online kontrola igara na sreću
Informacioni sistem za on-line nadzor igara na sreću (ISONIS) počeće da se primjenjuje u julu, ali će se odnositi samo na automate, kladionice, terminale i dijelom na internet igre, saopštio je direktor Uprave za igre na sreću, Marko Ćulafić. On kaže da se u posljednjih šest godina od igara na sreću u budžet slilo oko 42 miliona eura.
On je agenciji Mina-business rekao da je to predviđeno Zakonom o igrama na sreću koji propisuje obaveze za priređivače kladioničkih, igara na sreću na automatima i preko interneta, da se povežu na on-line sistem nadzora nadležnog organa - Uprave za igre na sreću.
Ćulafić smatra da su potrebna bolja normativna rješenja u ovoj oblasti i izrada novog zakona, jer važećim nijesu obuhvaćeni svi segmenti i na taj način se diskriminušu pojedini priređivači kroz sistem on-line nadzora.
"Sa dodatnim povećanjem kadrovskih, administrativnih i tehničkih kapaciteta i uspješnim implementiranjem i funkcionisanjem on-line sistema, biće postignuto optimalno sve neophodne pretpostavke za još efikasniji rad Uprave za igre na sreću u narednom preriodu”, kazao je Ćulafić.
Kako je upozorio, zbog toga što značajna pitanja nijesu Zakonom regulisana, može se očekivati da će u narednoj godini dio igara na sreću, organizovan putem interneta i uz pomoć modernih multimedijalnih sredstava za komunkaciju, dovesti i do smanjenja budžetskih prihoda po osnovu koncesija i preći u nelegalne tokove.
“Aktuelna situacija i problemi u praksi sa kojima se ova Uprava suočavala u prethodnim godinama nastupili su zato što pojedina značajna pitanja nijesu zakonom regulisana, dok su druga djelimično regulisana ili potpuno prevaziđena u mnogim segmentima i ne prate kretanja u industriji igara na sreću. To svakako nameće odgovornost crnogorskoj industriji igara na sreću, državi i društvu da standardizuje i unaprijedi ovu oblast”, smatra Ćulafić.
Budući da je Crna Gora, kako je podsjetio, otvorila poglavlje pregovora o pristupanju u EU, to je samim tim preuzela obavezu selektivnog usklađivanja sa sekundarnim izvorima prava, što će biti od značaja kod eventualnog donošenja novog Zakona o igrama na sreću.
Prema riječima Ćulafića, uspostavljanje sistema on-line nadzora značajno će olakšati rad Uprave i kontrola rada priređivača u budućem periodu.
ISONIS sistem sakuplja sve vrste podataka iz aparata za igre na sreću i obezbjeđuje fiskalne podatke nadležnom organu. Dizajniran je tako da obezbjeđuje da podaci ne mogu biti izgubljeni ako se veza sa Upravom za igre na sreću prekine u bilo kakvim okolnostima iz bilo kojih razloga.
“Okončanjem tendera za hardver 17. aprila ove godine, očekivanja su da implementacija ISONIS-a može početi u julu”, kazao je Ćulafić.
Prema njegovim riječima, nezaobilazno je pitanje priređivanja igara na sreću putem interneta.
Važećim Zakonom o igrama na sreću propisano je da je dozvoljeno priređivanje igara na sreću putem interneta, odnosno drugih telekomunikacionih sredstava i to samo privrednim društvima koja imaju koncesiju za priređivanje igara na sreću, uz prethodno pribavljenu saglasnost organa uprave nadležnog za igre na sreću.
“Da bi se priređivale pomenute igre u Crnoj Gori postoji zakonom utvrđena koncesiona naknada u fiksnom iznosu od deset hiljada eura. Značajno je istaći neophodnost usklađivanja propisa u oblasti igara na sreću, sa socijalno-ekonomskim i drugim prilikama i otklanjanja negativnog dejstva igara na sreću, izbjegavanja rizika od kriminala, kao i zaštite od obmana učesnika u tim igrama”, poručio je Ćulafić.
Novi zakon bi, kako je ocijenio, trebalo da osigura više novca za potrebe ugroženijih kategorija stanovništva, tako što će biti manje prostora za malverzacije, utaje poreza, neplaćanje naknada i pooštravanje kaznenih mjera.
“Na ovaj način, svi koji učestvuju u igrama na sreću, direktno će pomagati ovim ugroženim kategorijama, društveno-korisnim programima i projektima”, kazao je Ćulafić.
Adekvatnim propisivanjem obaveza priređivača i oštrijih kaznenih odredbi zbog nelegalnog priređivanja igara na sreću, kao i efikasnim sprečavanjem i sankcionisanjem zloupotreba na tržištu, kako je dodao, poboljšaće se i finansijska disciplina i omogućiti bolja zaštita interesa legalnih priređivača.
“Praksa dobro regulisanih tržišta igara na sreću nam, takođe, pokazuje da tamo gdje je uspostavljena sistemska kontrola cjelokupno društvo ima benefit od industrije od ove vrste usluga, s obzirom na to da se iz budžetskih sredstava finansiraju humanitarne organizacije, lokalne samouprave, sport, kultura i drugo”, naveo je Ćulafić.
Коментари0
Остави коментар