Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Jelena Bobičić Čović, RCG

25. 09. 2025. 13:28 >> 00:29
Čitaj mi:

Crna Gora mora hitno imenovati članove SAMU

Evropska unija očekuje da Crna Gora bez odlaganja imenuje članove Savjeta agencije za audio-vizuelne medijske usluge kako bi se obezbijedila njena nezavisnost i efikasno funkcionisanje, saopšteno je Radiju Crne Gore iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

Skupština Crne Gore tri puta je sprovodila postupak imenovanja dva člana Savjeta agencije za audio-vizuelne medijske usluge, ali neuspješno.

Nevladine organizacije iz oblasti medija smatraju da je u pitanju namjerna opstrukcija vladajuće većine. Medija centar, Institut za medije i Centar za građansko obrazovanje uputili su i apel delegaciji Evropske unije da se angažuje u vezi sa tim. Na naše pitanje da li će uvažiti taj apel iz delegacije EU, za naš radio su saopštili da se medijski zakoni usvojeni prošle godine, uključujući i Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, moraju u potpunosti i efikasno primjenjivati.

Evropska komisija pomno prati sprovođenje poglavlja 10, imajući u vidu ambiciju Crne Gore da ispuni privremena mjerila u oblasti vladavine prava i okonča pregovore o pristupanju. Ovi napori bili su od ključnog značaja za omogućavanje Crnoj Gori da ispuni privremena mjerila u oblasti vladavine prava, a Evropska unija očekuje da zemlja održi pozitivan zamah.

U tom kontekstu Evropska unija takođe očekuje da Crna Gora bez odlaganja imenuje članove Savjeta agencije za audio-vizuelne medijske usluge kako bi se obezbijedila njena nezavisnost i efikasno funkcionisanje.

Mila Radulović iz Udruženja profesionalnih novinara podsjeća da je ministarka kulture i medija Tamara Vujović nedavno najavila da bi se uskoro moglo očekivati raspisivanje novog poziva, pa se nada da ovoga puta opstrukcije neće biti.

"Sve se očigledno radi o problemu da parlamentarnoj većini ne odgovaraju kandidati koji su se prijavili na konkurs i očekujem, naravno, s obzirom na rokove, da ćemo ispoštovati tu obavezu", kazala je Radulović.

Kandidati su bili Drago Ljubovuković na predlog nevladinih organizacija iz oblasti medija i Niko Martinović ispred Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Zakon obavezuje predsjednika Skupštine Andriju Mandića da početkom oktobra raspiše novi javni poziv. Ako bi se i on završio kao prethodni, Radulović kaže:

"Naravno da će biti ozbiljnih političkih posljedica, biće ovakvih diplomatskih nota, na kraju krajeva nije ovo prvi put da se dešavaju ovakve stvari", kaže Radulović.

Podsjećamo, prvi javni poziv za članove Saveta agencije raspisan je tek u decembru prošle godine, šest mjeseci nakon zakonskog roka, a poništen u januaru zbog navodne tehničke greške.

Drugi iz januara ove godine poništio je Administrativni odbor zbog, kako su kazali, nejasnih formulara, a treći iz maja propao je jer je parlamentarna većina u plenumu bila uzdržana.

Nevladine organizacije poručuju da bi dalje odlaganje izbora dodatno produbilo disfunkcionalnost i institucionalnu paralizu Savjeta agencije.

Napominju i da je poglavlje 10 privremeno zatvoreno uz jasno očekivanje da će zakon u potpunosti biti primijenjen.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније