Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

11. 07. 2025. 06:56 >> 06:57
Čitaj mi:

Još se ne zna šta je sa hemijskim otpadom u Fabrici papira

Javnost u Beranama i Crnoj Gori još nije obaviještena da li je uklonjen opasni hemijski otpad iz nekadašnje fabrike celuloze i papira na koji su ukazali iz Agencije za zaštitu životne sredine kao i iz ekološke inspekcije.

"Agencija raspolaže informacijom da se određena količina hemikalija nalazi u bivšoj fabrici celuloze i papira u Beranama“, saopšteno je prošle godine iz Agencije za zaštitu životne sredine.

Ekološka inspekcija, kako su nedavno prenijeli mediji, upozorila je da su opasne i zapaljive hemikalije rasute po nekadašnjoj laboratoriji ove fabrike i da predstavljaju opasnost po ljude i životnu sredinu.

Portal RTCG je mnogo ranije pisao o tome da su u napuštenim fabričkim objektima na sjeveru Crne Gore ostale značajne količine zaboravljenih hemijskih supstanci koje su se nekada koristile u procesima proizvodnje, a danas se ne zna kako se čuvaju, odnosno da li se uopšte obezbijeđene.

Taj problem je aktuelizovan nakon što je se dogodio požar u magacinima bivše fabrike celuloze i papira, a crni i gusti dim uplašio stanovnike Berana, posebno naselja koja se nalaze u neposrednoj blizini ove nekadašnje fabrike.

Trenutni vlasnici su Službi zaštite i spašavanja tada saopštili saopštili da je zapaljen bitumen, ali to nije do kraja otklonilo sumnju da možda nije gorjelo nešto drugo, odnosno da crni dim i smrad koji su se čitave noći širili gradom nijesu poticali i od opasnih hemikalija kojih je u ovoj fabrici nekada bilo.

Više bivših radnika i poznavalaca problematike kazalo je našem portalu da je krajnje vrijeme da se izađe na teren i da se provjere magacini svih fabrika u kojima se nekada koristila hemija u procesu proizvodnje.

„Čega je sve bilo, mi to dobro znamo. Ali želimo da se poslije izlaska na teren saopšte precizni podaci o tome gdje šta ima i u kojim količinama. Interes javnosti je da se to zna precizno“ – kazao je jedan od tehnologa iz bivše fabrike celuloze.

Agencija za zaštitu životne sredine tek nakon upornih medijskih napisa, utvrdila da je opasnih hemijskih materijala u bivšoj fabrici kože „Polimka“ u Beranama bilo 85 tona, odnosno više nego duplo, i podnijela krivičnu prijavu protiv NN lica.

NN lica koja su kriva za dupliranje količina opasnog hemijskog otpada nisu nikada otkrivena i sve se završilo tako što je krivična prijava ostala negdje da kupi prašinu.

Naš portal je prije nego što su to potvrdili Agencija za zaštitu životne sredine i ekološka inspekcija, pisao o tome da „Polimka“ nije jedino mjesto gdje ima opasnih hemijskih materija i ukazao na neke druge moguće lokacije u Beranama i na sjeveru države.

U tom kontekstu je pomenuta i bivša fabrika celuloze i papira, ali je nakon toga vlasnik preostale imovine ove kompanije kazao da u magacinima i krugu te fabrike takvih materija nema.

Nakon toga je potvrđeno da su vlasnici fabrike celuloze i papira bili braća Bojovići, Dobrosav i Dragoslav, crngorski ili andrijevički biznismeni u Beogradu, i da su, navodno, za pola jedne akcije „Energoprojekta“, da bi postali većinski vlasnici tog građevinskog brenda, prodali trećem biznismeni iz Berana svih 26 hektara zemljišta i sve napuštene hale i objekte nekadašnje beranske fabrike, iz kojih ovaj izvlači sirovinu za reciklažu.

Sagovornici našeg portala smatraju i da je odmah po incidentu u bivšoj fabrici celuloze i papira i uznemirujućih napisa na društvenim mrežama moralo se da ispita slučaj i provjeri šta je stvarno gorjelo i čega to ima u magacinima ove nekadašnje fabrike.

Osim fabrike papira i fabrike kože u Beranama, trebalo bi, smatraju ekolozi, provjeriti da li zaostale hemije i u kojim količinama ima u magacinima biše fabrike impregnacije u Kolašinu, zatim u fabrici Dekor u Rožajama, u Vunarskom kombinatu u Bijelom Polju, bivšoj šperani u Beranama, zatim u nekadašnjem Termoventu u Andrijevici i na svim drugim mjestima.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније