- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
06. 07. 2025.
15:47 >> 15:49
2
Mandić: Nevesinjska puška nas obavezuje na mir i slogu
Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić prisustvovao je danas na Svetoj Arhijerejskoj liturgiji koju je služio Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije, sa brojnim arhijerejima, nakon čega je upriličena i svečanost povodom 150 godina Nevesinjske puške, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.
On je na svečanosti rekao da mu je velika čast i privilegija što je u slavnom Nevesinju, povodom 150 godina od ustanka koji je postao simbol otpora, simbol žrtve za slobodu i temelj slobode svih balkanskih naroda i država koje su bili pod okupacijom otomanskog carstva.
"Slava i čast junacima Nevesinjske puške! Njihovo junaštvo neće se pamtiti kao neka lokalna ili regionalna epopeja – ono je istorijska prekretnica koja je otvorila Istočno pitanje, kako se to tada nazivalo u evropskoj politici i štampi. Ta iskra otpora, upaljena ovdje u Nevesinju 1875. godine, nije ugašena kao što je to mislio tadašnji okupator, već je, naprotiv, postajala sve snažnija, sve jača, sve svetija", rekao je Mandić.
Naveo je da danas, kada se obilježava vijek i po od tog slavnog ustanka, ne govorimo samo o jednom istorijskom događaju – govorimo o temelju slobode za sve balkanske narode.
"Junaci Nevesinjske puške nisu se borili samo za svoje selo, svoju familiju ili svoj zavičaj – oni su se borili za slobodu svih Srba, za dostojanstvo naroda, za pravo na život u slobodi. Hercegovina Svetoga Save je zemlja prkosa i stradanja, i kroz vjekove je bila poprište najžešćih bitaka za slobodu. Ustanci u Gacku, Bileći, Pivi, Drobnjaku, Morači, Nikšiću i Plužinama – svi oni govore o dubokoj vezanosti Hercegovine i Crne Gore, ne samo geografski, već duhovno, kulturno u krvlju ispisanoj istorijskoj sudbini", istakao je Mandić.
Rekao je da pomenimo i odajmo zajedno priznanje, kako je naveo, tadašnjim hercegovačkim ratnicima, njihovim glavarima i dobrovoljcima koji su prije sto pedeset godina pobjeđivali elitne turske jedinice koje su bile poslate da uguše ovaj ustanak.
"Pomolimo se za duše Peka Pavlovića, Jovana Gutića, Bogdana Zimonjića, Pera Tunguza, Simuna Zečevića, Stojana Kovačevića, Jovice Zirojevića, Vasa Buve, Lazara Sočice, Trivka Grubačića, njihovih junaka i hercegovačke nejači koja je teško propatila ovo vrijeme slave i ponosa", naglasio je predsjednik Skupštine.
Kako je rekao, ova velika borba i stradanje kao i ratni požar koji je ustanak izazvao u novooslobođenim krajevima Srbije, Crne Gore i Bugarske doveo je do Berlinskog kongresa 1878. godine, kada su, kako je naveo, zahvaljujući herojstvu Hercegovaca i pobjedama slavne srpske i crnogorske vojske Srbija i Crna Gora dobile puno međunarodno priznanje, a Bugarska posle petovjekovnog ropstva postala knjaževina koja je bila u vazalnom odnosu prema turskom carstvu.
"Upravo je 13. jul, kada je 1878. godine zaključen mirovni sporazum u Berlinu, Crna Gora odabrala za dan vlastite državnosti koji ćemo narednih dana proslaviti. Zato je ovaj jubilej i za Crnu Goru od posebnog značaja. On nas podsjeća ko smo bili, gdje smo danas i šta nam je činiti u budućnosti. Danas više nego ikada moramo čuvati istorijsko pamćenje, moramo vaspitavati mlade na primjerima hercegovačkih, crnogorskih i drugih srpskih junaka, na moralnoj vertikali koju su nam ostavili", poručio je Mandić.
Kaže da hrabrost tih ustanika nije ostala u 19. vijeku.
"Ona se prenijela na nove generacije – na srpske dobrovoljce u Balkanskim ratovima, na heroje Cerske, Kolubarske i Mojkovačke bitke, na mučenike Solunskog fronta i na one koji su položili živote za slobodu u Drugom svjetskom ratu. Odjek Nevesinjske puške je pretvoren u snažan nacionalni i patriotski talas koji je iznio dva balkanska i Prvi svjetski rat, temelj koji je uzdigao naš narod u borbi za istinu, pravdu i slobodu. Taj duh, taj poziv na čast, živi i danas, ovdje među nama, u svakom oku, u svakoj priči, u svakoj pjesmi", rekao je Mandić.
Kako je naveo, nažalost, narod Hercegovine nije ostvario ratne ciljeve te 1875. godine, ni dobio željenu slobodu, nego su otomansku vojsku na osnovu dogovora velikih sila zamijenili vojnici Austrougarske monarhije.
"Ostaće upamćena tuga i suze vojnika postrojenih ratnih hercegovačkih bataljona u Trebinju kao i protestni čin lomljenja vlastitog naoružanja ne želeći da ga predaju novim vlastima. Nevesinjac Jovica Zirojević koji je nosio alajbarjak od sve Hercegovine tu vojničku svetinju ne želi da preda austrijskom baronu koji je komandant te nove okupatorske vojske. Pošto ga je poslednji put poljubio dodao ga je u ruke Božu Petroviću, rođaku knjaza Nikole koji je došao na ovaj događaj kao Knjazov izaslanik. „Evo ti hercegovački alajbarjak gospodine Petroviću, a ti ga predaj kome god hoćeš. Ja sam se zakleo Gospodaru da ga živ neću predati neprijetalju, i neću“ – izgovorio je ovaj ponosni vitez Hercegovine", naveo je u govoru Mandić.
Rekao je da predstavnici države Crne Gore, dolaze u Nevesinje ne da budemo izaslanici i svjedoci bilo kakvog našeg narodnog poraza već da se poklonimo div junacima Nevesinjske puške i iskažu visoko poštovanje mučeničkoj Hercegovini.
"Imamo želju i potrebu da poručimo – dobro znamo ko smo, znamo da smo jedni drugima najbliži, a moćna ruka Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog daće nam snage da sve izazove sa kojima se suočavamo izdržimo. U ovim teškim vremenima kada se pokušava prekrojiti istorija, kada se nastoji izbrisati žrtve naših predaka i obesmisliti njihovo junaštvo, naša je obaveza da istinu branimo – istim onim žarom kojim su je oni branili. Danas ovdje stojimo u zajedništvu – Republika Srpska, Crna Gora i Srbija. To bratstvo je zalog da ćemo, uprkos svim izazovima, znati da čuvamo ono što smo naslijedili od naših velikih predaka", istakao je Mandić.
Poručio je da nam je svima potreban mir i stabilnost.
"Mir među nama i mir sa drugima. Gledamo i žalimo narode koji danas ratuju, ubijaju jedni druge i ruše ono što su vlastitim rukama sagradili. Mi sve te zamke i izazove treba da izbjegnemo i posvetimo se našim interesima i budućnosti naše djece. Današnje vrijeme traži i neke nove vještine i mi smo dužni da tim vještinama ovladamo kako u domaćem životu tako i politici", naglasio je Mandić.
Kaže da se postave jasni ciljevi oko kojih se mogu okupiti svi dobronamjerni ljudi.
"Za početak je važno da nastavimo da radimo zajedno i učinimo naše zemlje zajednicama slobodnih, srećnih i bogatih ljudi. Sam možda možeš da se krećeš brže ali u društvu je sigurnije, ta pouka treba da nam je posebno važna. Zato je dužnost ove generacije – vjerujem, dostojnih sinova i unuka heroja Hercegovačkog ustanka – da Nevesinjsku pušku nosimo i čuvamo u našim srcima, a da istovremeno neumorno radimo na korist svakog pojedinca, porodice i šire zajednice kojoj pripadamo", poručio je Mandić.
Mandić položio vijenac povodom 150 godina od početka Nevesinjske puške
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić položio je danas u ime naše zemlje vijenac na spomenik junacima Nevesinjske puške u selu Krekovi nadomak Nevesinja.
Predsjednik Mandić je vijenac posvetio „U slavu i čast junaka Nevesinjske puške – temelja slobode naših zemalja“.
Vijence su položili i visoke delegacije Republike Srpske i Republike Srbije.
Коментари2
Остави коментар