- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
15. 05. 2025.
19:03 >> 20:06
Čitaj mi:
Kanjon Žljebina može postati atraktivna turistička destinacija
NVO "Medija tim" u saradnji sa nikšićkom turističkom organizacijom promovisao je kanjon Žljebina, koji planskom valorizacijom može postati značajna turistička destinacija grada pod Trebjesom.
Biodiverzitet jedan je od najvećih resursa opštine Nikšić po čemu prednjači u odnosu na pojedine evropske države. Prednjači Nikšić i po neiskorišćenim prirodnim potencijalima u koje se ubraja kanjon Žljebina na teritoriji Lukova.
Lokalna turističaka organizacija, kaže dirketor Mitar Barać u saradnji sa NVO Medija tim prepoznala je prirodni značaj, ali i turistički potencijal kanjona Žljebina.
"Vidimo u kanjonu Žljebina potencijal da povećamo turistički promet u našem gradu. Jedan takav potencijal zaista može da nam donese dosta i može značajno da utiče na povećanje broja dolazaka i broja noćenja u našem gradu, što je nama kao lokalnoj turističkoj organizaciju u primarnom fokusu”, kazao je Barać.
No, do potpune valorizacije i ubiranja prihoda neophodno je mnogo toga uraditi. Planinari iz Pive i ekološki aktivista Dobrislav Bojović obišli su tokom februara ove godine kanjon koji je, kaže Bojović, bez alpinističke opreme neprohodan, a od 1993. godine i bezvodan. Udaljen od centra Nikšića 12 kilometara kanjon dug oko dvije hiljade metara zarastao je u šiblje i drveće, ali potencijal je evidentan i načina ima, ako bude i volje, da se kultiviše i turistički valorizuje.
"Mi smo na osnovu toga napravili idejni projekat uređenja kanjona, koristeći iskustva sličnih kanjona u okruženju. Mislim da će Žljebina prevazići sve po svojoj atraktivnosti. Neophodni su određeni radovi po fazama. Pred nama je da to uradimo i uredimo kanjon za ljubitelje kanjoninga”, rekao je Bojović.
Odlučni su u Turističkoj organizaciji i Medija timu da udruženim snagama, uz pomoć lokalne samouprave, pronađu sredstva za fazno uređenje Žljebine. Duško Marković iz Medija tima nada se da neće izostati podrška ni sa drugih adresa.
"Postoje i evropski fondovi. Sad je važno da mi napravimo dobar koncept, ujedinimo snage i da apliciramo za međunarodne fondove i ka lokalnoj samoupravi i domaćim ministarstvima, da bi što prije etapno pokrenuli proces”, rekao je Marković.
Kanjon Žljebina otvara i drugu stranu priče. Po svojim karakteristikama, ističe biolog Boro Vuković, odgovara spomeniku prirode, zbog čega je Lokalnim ekološkim akcionim planom predloženo da se zaštiti kao objekat geonasljeđa.
Do sada su na teritoriji opštine Nikšić zaštićena dva spomenika prirode Arboretum na Grahovu i najveća Estavela na Balkanu Gornjepoljski vir, dok je kao predio izuzetnih odlika zaštićen Park šuma Trebjesa.
Nikšić ima dugu listu prirodnih objekata koji zaslužuju i čekaju zaštitu, a među njima ističe se i kandidat za status međunarodno značajnog područja.
“Po Ramsarskoj međunarodnoj konvenciji, koja ima devet kriterijuma, zaslužuju i nikšićke akumulacije zbog ptica status međunarodno značajnog područja”, rekao je Vuković.
Tribini "Zaštita životne sredine i promocija nove turističke destinacije opštine Nikšić", NVO Medija tim realizuje u sklopu projekta "Smanji brzinu-čuvaj životnu sredinu" podržanog od Ministarstva saobraćaja. Cilj je podrška očuvanju životne sredine, veće bezbjednosti u saobraćaju kroz promociju novog turističkog proizvoda.
Коментари0
Остави коментар