- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
16. 04. 2025.
11:20 >> 11:55
1
Čitaj mi:
HRA: Državne škole ne smiju postati prostor za vjerske podjele
Organizacije civilnog društva i građanski aktivisti i aktivistkinje danas su Odboru za prosvjetu, nauku, kulturu i sport u Skupštini Crne Gore uputile dopunjeni spisak potpisnika inicijative protiv uvođenja vjeronauke u obrazovni sistem – ukupno 114 nevladinih organizacija i devet građanskih aktivista/kinja stalo je u odbranu sekularnog javnog obrazovanja u Crnoj Gori, saopštili su iz Akcije za ljudska prava (HRA).
Podsjećaju da se organizacije civilnog društva, koje su stale iza ove inicijative, oštro protive uvođenju vjeronauke u javne vaspitno-obrazovne ustanove, smatrajući takav prijedlog suprotnim temeljnim ustavnim vrijednostima građanske, sekularne države Crne Gore, kao i najboljim interesima djece i mladih.
"Obrazovni sistem mora ostati prostor zajedništva, učenja i razvoja zasnovanog na nauci, umjesto podjela zasnovanih na dogmatskoj vjerskoj osnovi", naglašavaju u saopštenju.
Takođe ističu i da vjerska nastava zabranjena članom 5 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, a pokušaji da se ona ukine predstavljaju ozbiljno ugrožavanje sekularnog karaktera države.
"U crnogorskom obrazovnom sistemu postoji predmet Istorija religije, koji učenicima omogućava da uče o svim religijama i njihovim običajima, čime se podstiče interkulturalizam i zajedništvo, dok bi vjeronauka odvojila djecu vjernika od djece ateista, a i djecu vjernika dodatno razdvojila na različite vjeroispovijesti, i dodatno naglasila podjele zasnovane na etničkoj i vjerskoj distanci u crnogorskom društvu, koje su već izražene", ocijenili su u saopštenju.
Upozoravaju da Posebno zabrinjava činjenica da je Skupština Crne Gore peticiji za uvođenje vjeronauke dala status prioriteta, iako je prikupljanje potpisa za tu inicijativu i dalje u toku, sve do 10. maja 2025.
"Ovo predstavlja presedan i nepoštovanje principa ravnopravnog tretmana svih građanskih inicijativa, budući da su ranije peticije sa dovoljnim brojem potpisa čekale mjesece na razmatranje – ili nikada nisu ušle u skupštinsku proceduru", dodaju u saopštenju.
Pozivaju Skupštinu Crne Gore da postupi odgovorno i u skladu sa Ustavom, zakonima i najboljim interesima djece i mladih.
"Državne škole ne smiju postati prostor za vjerske podjele – obrazovanje mora ostati zasnovano na nauci i kritičkom razmišljanju, kao i vrijednostima zajedničkog života u građanskom društvu", zaključili su u saopštenju.
Коментари1
Остави коментар