Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

K. J.

06. 03. 2025. 10:37 >> 10:37

NVO Uzor: Novinarke u Crnoj Gori su žrtve nasilja i stereotipa

Osmi mart, novinarke u našoj zemlji dočekuju u nikad lošijem bezbjednosnom ambijentu, što pokazuje podatak, da je tokom protekle godine, zabilježen rekordni broj napada, prijetnji i uznemiravanja žena koje se bave ovom profesijom, saopšteno je iz NVO Uzor.

Kako kažu, radni dan novinarki karakteriše preveliki obim posla, koji često nije adekvatno plaćen, a uprkos izloženosti fizičkom i onlajn nasilju, novinarke ne uživaju adekvatnu zaštitu redakcije, ali ni države.

"Međutim UZOR-ova analiza pod nazivom „Zadaci i obaveze za kvalitetniju zaštitu novinarki“, pokazuje da ni u nekim razvijenim demokratijama, situacija nije mnogo drugačija, jer su medijske radnice i dalje pod uticajem rodnih uloga i stereotipa, pa se od njih očekuje da se više brinu o djeci nego njihove muške kolege", ističu u saopštenju.

Istraživanja sprovedena između 2018. i 2023. godine govore da je u Belgiji, 4 od 10 novinarki iskusilo uznemiravanje u redakcijama. U Španiji je čak 88% medijskih radnica prijavilo seksualno uznemiravanje na radnom mjestu, a u Ukrajini je 43% novinarki koje su iskusile uznemiravanje na radnom mjestu, napadnute od strane muškaraca na menadžerskim pozicijama. U Italiji je 60% novinarki doživjelo onlajn uznemiravanje, dok je njih 20%, iskusilo nasilje u stvarnosti.


"Kao posljedica toga, žene češće rade kao frilenseri, što utiče na njihovu profesionalnu i finansijsku nesigurnost, dok mizoginično uznemiravanje i napadi dolaze sa svih strana- od političke elite do laičke javnosti. Brojne ankete pokazuju da su u svim “psihološkim” incidentima, novinarke sistemski više targetirane od muškaraca, a glavni cilj onlajn nasilja koje one trpe, ima za cilj da ih omalovaži, osramoti, izazove strah, utiša i profesionalno diskredituje. Više je nego jasno da su cenzura i autocenzura, sve manji broj profesionalnih medija, kao i uticaj politike i biznisa na menadžment i uredništvo, doveli do toga da novinarstvo postaje nepoželjna profesija za generacije koje dolaze", saopšteno je iz NVO Uzor.

U namjeri da poprave aktuelnu situaciju, izradili su priručnik za novinare i urednike, kako bi praktičnim savjetima pokušali da obezbjedimo bolji ambijent za rad svim medijskim radnicama u Crnoj Gori.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније