- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 02. 2025.
08:55 >> 08:55
Čitaj mi:
Jaćimoviću priznanje za doprinos naučnoistraživačkom radu
Redovni profesor Metalurško-tehnološkog fakulteta Željko Jaćimović, dobitnik je Priznanja za poseban doprinos razvoju naučnoistraživačkog i umjetničko-istraživačkog rada, kao i međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore. Priznanje mu je uručio rektor Vladimir Božović, na svečanoj sjednici Senata Univerziteta Crne Gore.
"Njegov naučni opus obuhvata 69 radova u časopisima sa SCI liste, brojne radove prezentovane na međunarodnim konferencijama i nacionalni patent P-2019-204, koji se odnosi na primjenu derivata pirazola u zaštiti vinove loze od gljivičnih oboljenja. Takođe je bio rukovodilac pet bilateralnih naučnoistraživačkih projekata Crne Gore sa Grčkom, Hrvatskom, Slovenijom, Austrijom i Mađarskom", navodi se u saopštenju UCG.
Međunarodna prepoznatljivost njegovog rada potvrđena je kroz učešće u prestižnim naučnim i stručnim tijelima.
"Bio je predsjedavajući naučne konferencije 14th and 23rd European Meeting on Environmental Chemistry (2013 i 2023), član naučnih odbora međunarodnih konferencija u više zemalja i učesnik TEMPUS i Erasmus+ projekata. Njegov doprinos nauci prepoznat je i u publikaciji Who is Who in Thermal Analysis and Calorimetry (Springer, 2014), gdje je uvršten među vodeće naučnike u oblasti termičke analize", navodi se u saopštenju.
Vodio je pet nacionalnih naučno-istraživačkih projekata i dva Eureka projekta u periodima 2020–2023. i 2025–2028, dok je kao ključni istraživač učestvovao u više inovativnih projekata. Među njima se izdvaja „Ispitivanje biološke efikasnosti novosintetisanih jedinjenja i biljnog ekstrakta prema najznačajnijim oboljenjima vinove loze u Crnoj Gori“, finansiran od Ministarstva nauke u periodu 2018–2020.
Prof. Jaćimović je bio tim lider na 48, 49. i 50 i 56 Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi (Azerbejdžan, Tajland, Češka i Slovačka, Saudijska Arabija), na kojoj učestvuju pobjednici državnih takmičenja iz hemije (u prosjeku 200 najboljih učenika iz 50 država svijeta).
Inostrani je ekspert za reakreditaciju doktorskih studija Hemije na MTF Univerziteta u Beogradu (2020. godina) i doktorskih studija Hemije na PMF Univerziteta u Nišu (2021).
Jaćimović je na Metalurško-tehnološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore od 1992. godine, kada je izabran za asistenta na Katedri za opštu i neorgansku hemiju. Tokom karijere prošao je kroz sva akademska zvanja, postavši redovni profesor 2010. godine. Predavao je i na Prirodno-matematičkom i Medicinskom fakultetu, kao i na studijskom programu Farmacija. Osim nastavne i naučne djelatnosti, obavljao je i brojne rukovodeće funkcije – bio je šef Katedre za opštu i neorgansku hemiju (2001–2004), vršilac dužnosti dekana Metalurško-tehnološkog fakulteta 2015. godine, te član Naučnog i Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore.
Dao je značajan doprinos reformi obrazovanja u Crnoj Gori – bio je prvi direktor Ispitnog centra Crne Gore (2006–2015), institucije zadužene za eksternu provjeru znanja i međunarodna testiranja učenika. Bio je i član pregovaračkog tima Crne Gore za pridruživanje EU u oblasti obrazovanja.
Za svoj rad nagrađivan je više puta, uključujući državnu nagradu "Oktoih" (2009) za doprinos obrazovanju, nagradu Ministarstva nauke Crne Gore za najboljeg naučnika, kao i Godišnju nagradu Univerziteta Crne Gore za doprinos naučnoistraživačkom radu i međunarodnom pozicioniranju (2020. i 2022).
"Svojim dugogodišnjim radom, istraživanjima i pedagoškim angažmanom, prof. dr Željko Jaćimović dao je neizmjeran doprinos razvoju nauke i visokog obrazovanja u Crnoj Gori, kao i međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore", zaključili su iz UCG.
Коментари0
Остави коментар