- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
25. 02. 2025. 10:05
Čitaj mi:
Makron približio Evropu pregovaračkom stolu o Ukrajini
Francuski predsjednik Emanuel Makron pokušao je da donekle promijeni proruski stav američkog predsjednika Donalda Trampa u korist Ukrajine i da omogući Evropljanima učešće u američko-ruskim pregovorima.
Pritom je Makron upotrebio šarm. „Hvala, hvala, gospodine predsjedniče. Hvala dragi Donalde“, govorio je Makron Trampu. Američki predsjednik ga je zauzvrat nazvao prijateljem. Obojica su se šalili, smijali se, imali kontakt rukama.
Saglasnost u nekim tačkama
Postoji nekoliko tačaka koje mogu da se shvate kao napredak. Tramp je rekao da bi borbe u Ukrajini mogle da budu obustavljene u roku od nekoliko nedjelja. „Za nas je najvažnije da se što prije dogovori obustava vatre, a poslije toga i trajni mir“, rekao je Tramp. Potom i dodao: „Mislim da je Emanuel saglasan sa mnom u mnogim bitnim tačkama.“
Tramp je najavio da će sresti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog još ove ili naredne nedjelje, prije svega da bi obezbijedio pristup ukrajinskim sirovinama. „Moramo da potpišemo sporazum sa Ukrajinom o važnim rudama“, objasnio je Tramp.
Makron je ocijenio da je Trampova inicijativa da razgovara s ruskim predsjednikom Putinom ispravna. Nakon promjene vlasti u Vašingtonu postoji „novi kontekst“, dodao je on i nastavio da govori o „zajedničkim interesima“ Sjedinjenih Država i Evrope. „Svako ima svoju ulogu, ali imamo evropsko-američko jedinstvo“, naglasio je francuski predsjednik.
Tramp iznenadio izjavom o Putinu
Prema Makronu, u evropsku ulogu spadaju i evropske oružane snage koje bi u budućoj tampon zoni obezbjeđivale mir, ali koje bi podržavao i Vašington. „Potreban nam je taj američki bekap. To spada u vjerodostojnost bezbjednosnih garancija“, rekao je Makron.
Tramp je iznenadio rečenicom da je Putin saglasan sa evropskim mirovnim trupama: „Posebno sam mu postavio to pitanje i on nema problema s tim“, kaže Tramp.
Makron je javno protivriječio Trampu naglašavajući da Rusija agresor u ovom ratu, a ne Ukrajina. A kada je Tramp ponovo iznio tvrdnju da su Sjedinjene Države uložile mnogo više u Ukrajinu od Evropljana, Makron je uzvratio: „Ne, otvoreno govoreći, činjenica je da smo mi finansirali 60 odsto od ukupnog opterećenja.“
Razmimoilaženja između Evrope i Sjedinjenih Država
U Njujorku, koji nije previše udaljen od Vašingtona kao mjesta susreta Trampa i Makrona, postalo je jasno da razlike u stavovima Evropljana i Sjedinjenih Država ostaju značajne. U Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija SAD su, zajedno s Rusijom, glasale za rezoluciju koja zahtijeva okončanje rata, ali ni jednom riječju ne spominje da je Rusija napala Ukrajinu. Evropske države u Savjetu bezbjednosti su se uzdržale od glasanja.
Šta ostaje poslije Makronove posjete Vašingtonu? Da li je Evropa dobila svoje mjesto u pregovorima? Makron je napravio jedan korak u tom pravcu. Tramp je u višesatnom razgovoru slušao njegove stavove. Postalo je jasno da postoji dosta zajedničkog, ali ostala su brojna otvorena pitanja.
Sljedeći evropski gost u Bijeloj kući je britanski premijer Kir Starmer. On će imati dosta posla u četvrtak 27. februara kako bi proširio polje slaganja s obje strane Atlantika. Ipak, Evropa i Sjedinjene Države su daleko od zajedničke pregovaračke strategije.