- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
12. 01. 2025.
11:25 >> 12:38
1
AKCIJA ZA SOCIJALNU PRAVDU
Uprkos izmjeni zakona funkcioneri mogu sakriti vrijednu imovinu
Članovi komisija koji provode postupke javnih nabavki, privatizacija, javno-privatnih partnerstava i koncesija, čija vrijednost postupaka prelazi 100 hiljada eura, podnosiće izvještaje o prihodima i imovini Agenciji za sprečavanje korupcije, propisano je izmjenama Nacrta zakona o sprječavanju korupcije, koje je Ministarstvo pravde u ovom mjesecu stavilo na javnu raspravu, saopštili su iz Akcije za socijalnu pravdu.
To je jedna od predviđenih novina u zakonu, za koju se već dugo javno zalaže znatan dio nevladinog sektora, a kako se u praksi ne bi dešavalo da oni koji u komisijama odlučuju o milionskim poslovima nemaju obavezu podnošenja imovinskih izvještaja, jer je rizik od korupcije upravo najveći gdje se odlučuje o najvrednijim ugovorima.
"Predviđenim izmjenama sada se jasno propisuje da javni funkcioner mora prijaviti svoju imovinu i imovinu članova domaćinstva kako u zemlji, tako i inostranstvu, ali se i dalje ostavlja prostor da se ona može sakriti. Tako se ni dalje ne propisuje jasna obaveza da se za članove domaćinstva mora prijaviti svojina na pokretnim i nepokretnim stvarima firme, ustanove ili pravnog lica, već se samo navodi da ta obaveza postoji ako je javni funkcioner njen vlasnik, odnosno osnivač. To u praksi znači da, recimo, bračni drug nekog javnog funkcionera može imati milionski vrijednu firmu, ali zbog neprecizne zakonske formulacuje ostaje otvoreno da li će tu imovinu prijaviti ili sakriti", naveli su iz Akcije za socijalnu pravdu.
Pored toga, dio nevladinog sektora ukazivao je da u crnogorskim uslovima prijava imovine treba da obuhvati ne samo imovinu zvanično prijavljenih članova zajedničkog domaćinstva, već da se propiše obaveza da se to odnosi i na djecu koja više ne žive u zajedničkom domaćinstvu.
"Ipak, rješenje očito nije prihvaćeno u Nacrtu zakonskih izmjena, dok se i dalje zadržava da se pokretna imovina, prava ili gotovi novac prijavljuju samo ako prelaze vrijednost od deset hiljada eura, što se sve čini potpuno necjelishodnim rješenjima", ukazuju iz ASP.
Navode da se ne precizira se obaveza za javne funkcionere da prijavljuju različite oblike digitalne imovine, iako se može raditi o imovini velikih vrijednosti, pa ostaje nejasno zašto se jasnim zakonskim odredbama ne propiše striktna obaveza da se prijavljuje ova imovina, posebno različitie vrste digitalnih valuta, već se ostavlja prostor za različita postupanja u praksi.
"Nacrt zakona zadržava i prilično kontroverzne odredbe da samo godinu poslije prestanka funkcije javni funkcioner može, pored ostaloga, da zastupa pravno ili fizičko lice u predmetu u kojem je učestvovao u donošenju odluke dok je bio javni funkcioner. U isto vrijeme, javnom funkcioneru se omogućava da može zaključiti ugovor o pružanju usluga sa organom vlasti ili privrednim društvom, koje vrši poslove za organ u kojem on obavlja funkciju, ako je vrijednost ugovora na godišnjem nivou ispod pet hiljada eura, dok zastarjelost za povrede Zakona o sprječavanju korupcije, uključujući i neprijavljivanje imovine, nastupa u roku od deset godina od učinjene povrede, pa se ni ova rješenja ne čine opravdanim", ističu iz ASP.
Javna rasprava otvorena je do kraja ovog mjeseca, a ovo je druga javna rasprava jednog od najbitnijih zakona u oblasti borbe protiv korupcije u manje od godinu.
"Akcija za socijalnu pravdu već duže ocjenjuje da Zakon o sprječavanju korupcije sadrži niz nepotpunih rješenja, pravnih praznina, pa se imovina javnih funkcionera i nedozvoljeni uticaji, za koje se ne može utvrditi porijeklo iz redovnih izvora primanja, mogu u značajnoj mjeri sakriti od javnosti", zaključuju u saopštenju.
Коментари1
Остави коментар