- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 01. 2025.
16:00 >> 16:14
Čitaj mi:
OCJENA ZA PORTAL
Šabotić: Bezbjednost advokata ugrožena u velikoj mjeri
Neophodno je da se reformi prvosuđa pristupi krajnje ozbiljno i zrelo, sa jasnom vizijom i još preciznijim planom kako ono treba da izgleda, jer u suprotnom sve najave reformi će i dalje najviše služiti samo za skupljanje političkih poena, ocijenila je u razgovoru za Portal RTCG advokatica Dina Šabotić. Neriješeni predmeti, kaže, opterećuju pravosuđe, a vjeruje da bi izgradnja palate pravde u Podgorici omogućila efikasniji rad sudija.
Kako je procijenila, reforma pravosuđa u 2024. godini nije dala potpune željene rezultate, uglavnom smo svjedočili najavama i nekim djelimičnim ispunjenjima.
Neki mediji krše pretpostavku nevinosti, to je pritisak na pravosuđe
"Naime, jedan tako važan strateški dokument o reformi pravosuđa zamišljen je da predstavlja stub reforme čije je sprovođenje neophodno radi dostizanja mjerila definisanih u okviru pregovaračkih poglavlja 23 i 24. Treba svakako izdvojiti činjenicu da je nakon osam neuspjelih pokušaja da se predloži kandidat za predsjednika Vrhovnog suda taj proces konačno okončan u novembru ove godine kada je Sudski savjet izabrao Valentinu Pavličić za predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore, što predstavlja pozitivan pomak jer označava kraj višegodišnjeg v.d. stanja u najvišoj sudskoj instanci i deblokade kompletnog pravosudnog sistema, ali je takođe bitno sa aspekta ispunjavanja uslova koji se tiču poglavlja 23 i 24, tj procesu pristupanja Crne Gore EU", navela je Šabotić.
Osvrnula se i na veliki broj neriješenih predmeta, posebno onih u "crvenom omotu" koji su stariji više od tri godine i rekla da oni i dalje opterećuju pravosuđe.
"Porast maloljetničke delikvencije i nasilja u porodici koje sve češće dobija nažalost i tragičan epilog, a istovremeno bez primjene adekvatne kaznene politike, iako je ona pooštrena. Jedan od gorućih problema je i ostvarenje rezultata u predmetima visoke korupcije i organizovanog kriminala, jer bez okončanih sudskih postupaka ne možemo ni da dobijemo pravu sliku kvaliteta optužnice", istakla je Šabotić.
Sa druge strane, kako ističe, često se krši sama pretpostavka nevinosti optuženog, često i pritiskom od strane pojedinih medija, koji ne prenose u potpunosti pravu sliku, što daje dalje za posljedicu sliku u javnosti da je "optuženi osuđen unaprijed, bez završetka postupka" a što doprinosi velikoj dozi pritiska na pravosuđe.
"Optuženima se takođe prolongiranjem postupka, a često zbog sve češćeg manjka kadra, kao i neadekvatnih uslova za rad u smislu ograničenih kapaciteta i resursa, povrjeđuje i pravo na suđenje u razumnom roku. Skoro smo svi svjedočili nevjerovatnoj situaciji kada je Skupština, odnosno njen Ustavni odbor grubo povrijedio Ustav tačnije član 154 stav 3 i na taj način izašao iz okvira svojih nadležnosti i ovlašćenja, i samim tim preuzeo nadležnost Ustavnog suda čime je izazvana pravna, ali svakako i politička kriza", rekla je Šabotić.
Advokati nezaštićeni, to je napad i na državu
Kako ocjenjuje, advokatura kao nezavisna i samostalna profesija predstavlja jedan od nosećih stubova pravosudnog sistema, ali je često na meti negativnih komentara javnosti, što baca sjenku na profesionalnost advokata i njihovu etiku.
"Međutim, zadnjih godina smo svjedočili i raznim situacijama u kojima su advokati fizički napadani. Napad na advokata predstavlja napad na cjelokupni pravni sistem i državu. Tako da je sama bezbjednost advokata ugrožena u velikoj mjeri. Oni prilikom Komoru polažu advokatsku zakletvu kojom se obavezuju da će poštovati etičke standarde i kodekse. Samim tim, ne smiju nikako da budu bilo čija meta, jer profesionalno obavljaju svoj posao, isto kao novinari, profesori, ljekari.. Ne smiju biti napadnuti jer se nekome ne dopada što jedan advokat zastupa interese svoga klijenta, naravno poštujući i uvažavajući suprotnu stranu u potrebnoj mjeri, a što većina mojih kolega upravo i radi - profesionalno", ocjenjuje Šabotić.
Ističe da je za poboljšanje položaja advokata potrebno poboljšati uslove za rad u smislu sigurnosti i ne samo pravne.
"Potrebno je osigurati da advokati imaju odgovarajuće naknade za njihov rad, posebno u složenim predmetima. Podrška Advokatskoj komori, kao i unapređenje zakonodavnog okvira, koji reguliše advokatsku djelatnost takođe su od ključne važnosti", ističe Šabotić.
Podgorici treba palata pravde
Napominje da je izgradnja palate pravde u Podgorici od velike važnosti i da je krajnje vrijeme da se ovaj projekat realizuje.
"Neadekvatni uslovi za rad u dijelu ograničenih kapaciteta sudnica i neadekvatnih uslova za rad, sudovi koji ne ispunjavaju minimum bezbjednosnih kriterijuma dovode do toga da je krajnje vrijeme da država zaštiti aktere sudskih postupaka jer bez toga ne može da postoji pravna država. U tom smislu, smatram da bi izgradnja palate pravde, tj. zgrade koja bi objedinjavala sudove i tužilaštva na jednom mjestu doprinijela većoj pravnoj sigurnosti svih učesnika u postupku, smanjila birokratiju i omogućila efikasniji rad. Ovakva zgrada bila bi simbol modernizacije pravosudnog sistema sa odgovarajućim tehnološkim i infrastukturnim kapacitetima koji bi omogućili brze i efikasnije sprovođenje pravde", zaključuje Šabotić.
Коментари0
Остави коментар