- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
05. 01. 2025.
15:40 >> 15:40
cilj povećanje sigurnosti
Novi sistem ulaska u zemlje EU najvjerovatnije tokom godine
Novi sistem ulaska u zemlje Evropske unije - tzv. ETIAS, vjerovatno će stupiti na snagu tokom ove godine, iako je njegov početak najavljivan za novembar prošle godine. Novi sistem se uvodi kako bi se povećala sigurnost i bezbjednost u Evropskoj uniji. Biće povezan sa pasošem putnika, a važiće do tri godine ili dok pasoš ne istekne.
Putovanja u Evropsku uniju i Šengensku zonu biće značajno izmijenjena tokom ove godine kada se očekuje da će stupiti na snagu dva nova sistema za ulazak putnika, koji će se odnositi i na Crnu Goru. Dvije promjene koje EU planira da sprovede, a koje se tiču putovanja, odnose se na planirano pokretanje digitalnog graničnog Sistema ulaska/izlaska (EES) i Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije, odnosno ETIAS.
Vršiteljka dužnosti direktorice generalnog direktorata za EU u Ministarstvu vanjskih poslova Snežana Radović ističe da će ETIAS tek nakon početka primjene Exit Entry sistema, pa pola godine nakon toga, moći da se primjenjuje.
"I tek tada će građanima trebati da se prijavljuju za putovanje u zemlje Evropske unije i Šengenskog prostora za koje nam ne treba viza", navodi ona.
Još uvijek nije poznat tačan datum početka primjene ovog sistema, objašnjavaju iz Ministarstva vanjskih poslova, ali kada se konačno počne sa primjenom, sve zemlje će nakon 6 mjeseci biti u obavezi da ga u potpunosti sprovode.
"Međutim, imajući u vidu kompleksnost procedura kao i finansijski okvir koji će biti potreban da se to u potpunosti pripremi da postane primjenjivo, radi se o nekih 48 miliona, veoma sam skeptična da će i u narednih pola godine početi sa tim", navodi ona.
Exit Entry sistem će zamijeniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša.
"Umjesto sadašnje provjere tehničke pasoša i pečetiranja pasoša, kada dođemo na granični prelaz, kamera će nam slikati lice, daćemo otisak desne šake kako bi nam uzeli četiri otiska prstiju, sa četiri prsta i to će biti u principu to, ništa komplikovano za nas koji putujemo", objašnjava.
Iako sistem nije komplikovan za putnike, može stvarati poteškoće onima koji trebaju da ga primjenjuju, te je EK omogućila fazni pristup uvođenja Exit Entry sistema. Ipak, objašnjava Radovićeva, u svakom trenutku bilo koja zemlja moći će, trenutno, da obustvi digitalni ulazak u zemlju koji onemogućava bilo kakvu zloupotrebu ulazaka.
"Znaće se tačan datum ulaska, izlaska, znaće se koliko je osoba boravila, nevezano da li će među vremenom pasoš postati nevažeći, eventualno promijeniti ime i prezime ili samo jedno od to dvoje. Sve će se vezivati upravo za onaj naš snimak lica i otiske četiri prsta, tako da će to značajno smanjiti bilo kakvu mogućnost. zloupotreba sistema koji je trenutno u funkciji", kaže ona.
Šest mjeseci nakon početka rada EES sistema, trebalo bi da bude pokrenut i ETIAS sistem, u okviru kojeg će putnici iz 60 zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u EU, morati da dobiju odobrenje za putovanje u 30 evropskih država radi kratkoročnog boravka.
Коментари0
Остави коментар