Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

M.M.Lj.

07. 01. 2025. 07:33 >> 09:31
Čitaj mi:

Biofidbek terapija u Institutu za bolesti djece

Doktorka Marić: Trudimo se da opovrgnemo stav da je sve drugdje bolje

Godinama unazad najmlađi pacijenti sa problemom mokrenja i defekacije bili su primorani da, za njih veoma važnu terapiju metodom zvanom biofidbek (biofeedback), potraže u Institutu za majku i dijete u Beogradu ili da je skupo plaćaju uz troškove smještaja i hrane u Zagrebu. Nabavkom softvera u Institutu za bolesti djece, ovaj put je olakšan za sve njih. Kroz urološku ambulantu za svega nekoliko mjeseci prošlo je dvadesetak pacijenata, sa vrlo dobrim konačnim rezultatom, kaže za Portal RTCG načelnica Odjeljenja dječije urologije, specijalista dječije hirurgije i supspecijalista dječije urologije, Irena Marić.

Za pacijente sa inkontinencijom biofidbek terapija je nada i slamka spasa. Konačno, za nju ne moraju da idu u zemlje regiona i da se odvajaju od porodice, posla i svakondevnog života na duže vrijeme. Jednak kvalitet liječenja mogu dobiti i u Podgorici. 

"Mi bismo voljeli da se u budućnosti sva djeca liječe kod nas, ipak i dalje imamo odliv pacijenata u susjedne zemlje, primarno u Srbiju, moguće zbog nedovoljne informisanosti pacijenata šta se zaista kod nas radi. Trudimo se da našim rezultatima opovrgnemo duboko ukorijenjen stav, sve je bolje negdje drugo", kaže doktorka Marić.

Dječija urologija u IBD-u od prošle godine je uvela i utodinamiku čime je prihvatila i primijenila standarde savremene dječije urologije. Unazad godinu dana, tačnije od 22. novembra 2023, urađeno je preko 100 urodinamskih pregleda.

Šta je biofeedback?

To je naučno zasnovana inovativna metoda, koja se nalazi u savremenim terapijskim protokolima brojnih medicinskih ustanova širom svijeta i koja se uspješno primjenjuje kod djece i odraslih. Biofeedback terapija je osmišljena kako bi pomogla djetetu da nauči prepoznati signale karličnih mišića tj. mišica poda karlice. Oni su važni za kontrolu kako mokrenja, tako i defekacije. U dječijoj nefrourologiji se biofeedback koristi kako bi pomogao djetetu da aktivira mišiće poda karlice koji su važni u funkciji mokraćne bešike.  

Što se samog sprovođenja biofeedback-a tiče, jednostavno je, samoljepljive elektrode se postavljaju perianalno i spajaju s računarom. Komjuter pretvara električne impulse iz mišića u pokrete junaka iz crtanih filmova. Dijete na ekranu gleda crtani film, pokreće likove te igra video igrice kontrahujući i opuštajući mišiće koji učestvuju u kontroli mokrenja. Kroz niz terapijskih vježbi dijete nauči pravilno stiskati i opuštati mišiće poda karlice, čime poboljšava funkciju mokraćne bešike i samog mokrenja, a u slučaju da dijete ima i neredovnu stolicu, pomaže svakako i u riješavanju opstipacije.

Koliko je važno za pacijente sa inkontinencijom što sada mogu ovu terapiju dobiti u Crnoj Gori?

Svakako od velikog značaja, najbolje ce Vam to reći naši pacijenti, ali i njihovi roditelji. Mi bismo voljeli da se u budućnosti sva djeca liječe kod nas, ipak i dalje imamo odliv pacijenata u susjedne zemlje, primarno u Srbiju, moguće zbog nedovoljne informisanosti pacijenata šta se zaista kod nas radi. Trudimo se da našim rezultatima opovrgnemo duboko ukorijenjen stav, sve je bolje negdje drugo.

Koliko pacijenata je moralo da traži pomoć van granica naše zemlje?

Svi pacijenti koji su bili upućeni od strane nefrologa, urologa ili neurologa, morali su ići van naše zemlje, najčešće u zemlje regiona, Srbija ili Hrvatska, u cilju sprovođenja urodinamskog ispitivanja. Srećom, uz kompletnu finansijsku pomoć naših prijatelja iz NLB banke, uspjeli smo nabaviti neophodan urodinamski aparat, a nedavno smo dodatno dopunili opremu najnovijim softwerom za sprovodjenje metode biofeedback-a kao i aparat za mjerenje rezidualog urina, uz pomoć firme Megapromet d.o.o. iz Budve.

Koliko su skraćene procedure, a i kolika je to ušteda za roditelje i pacijente?

Svi pacijenti kod koji je indikovano urodinamsko ispitivanje, a to su urološki, nefrološki kao i neurološki i neurohirurški pacijenti, sada imaju mogućnost da se kompletno urodinamski ispitaju u našoj ustanovi, bez potrebe da zakazuju i čekaju na preglede u inostranstvu. Svim pacijentima izađemo u susret i naši pacijenti ne čekaju dugo, ispitivanja se obavljaju četvrtkom popodne, u urodinamskom kabinetu koji je u sklopu Odjeljenja urologije, Dječije hirurške klinike IBD-a.

Urodinamika se već godinu sprovodi u IBD-u zahvaljujući Vašem angažovanju. Zaokružili ste cijelu dijagnostiku kada je riječ o urološkim pacijentima. Možete li nam reći koliko je pacijenata prošlo tu dijagnostiku i koliko je to značajno za urološke pacijente?

Unazad godinu dana, tačnije od 22. novembra 2023, urađeno je preko 100 urodinamskih pregleda. Uvođenjem urodinamike, naša dječija urologija je prihvatila i implementirala standarde savremene dječije urologije, bez kojih nema kompletne evaluacije pacijenata, naravno kod pacijenata kod kojih je indikovano urodinamsko ispitivanje. Mnogo je važno kada možete da zaokružite dijagnostiku kod djece sa raznim vrstama urođenih anomalija urotrakta, poput refluksivne bolesti bubrega, opstruktivnih bolesti, raznih neurološkh stanja, pacijenata sa spinom bifidom, kod neurogene bešike, kao i vrlo čestim stanjima i poremećajima mokrenja kod djece, bilo da se radi o otežanom, učestalom ili noćnom umokravanju.

U cilju sto boljeg tretmana naših pacijenata,  važno je i uvođenje biofeedback-a i uroterapije.

Od velikog značaja je svakako i edukacija roditelja i djece o treningu mokrenja, čistoj intermitentnoj kateterizaciji kod neurogene mokraćne bešike i anatomskih anomalija, kao i edukacija djece samokateterizaciji od 5. godine života.

Razmišljamo i o uvođenju “Škole mokrenja” za djecu i roditelje.

Koliko je pacijenata od nabavke aparata prošlo kroz biofidbek?

Obzirom da smo nedavno dobili biofeedback software, terapiju je prošlo dvadesetak pacijenata, sa vrlo dobrim konačnim rezultatom.

Još jedan bitan detalj je da ste prije mjesec vodili i drugu grupu medicinskih radnika u posjetu Great Ormond Street Hospital u Londonu. Koliko je važno da naši ljekari i tehničari konstantno edukuju i budu u toku sa praksom velikih medicinskih ustanova u svijetu?

Unazad pet godina imamo stalnu saradnju sa eminentnim stručnjacima iz oblasti dječije urologije, prof. dr Imran Muštak kao i sa prof.dr Abraham Čerijanom, koji su nas obučavali i zajedno sa njima smo operisali rijetke i najkompleksnije pacijente, a isto tako i učimo neke nove pristupe u liječenju uobičajenih urođenih anomalija.

Dječija urologija i hirurgija su oblasti koje u današnjem svijetu svakim danom napreduju.

Zbog toga su nam potrebna stalna usavršavanja, ali u ustanovama gdje zaista možemo i vidjeti i naučiti savremene pristupe i metode liječenja. U želji da se dalje edukujemo, prošle godine u martu smo posjetili bolnicu GOSH, u cilju kraće edukacije u trajanju od sedam radnih dana, iz oblasti Dječije urologije, hirurgije i anestezije, a kao što ste i pomenuli, nedavno smo u septembru, ponovo kao tim posjetili GOSH, ovog puta pored hirurga, anesteziologa i srednjeg medicinskog kadra, imali smo i radiologa i oftalmologa u ekipi. Nadam se da će se ovaj vid saradnje nastaviti, zato je neophodna jača institucionalna podrška. Iako je dio kontinuirane medicinske edukacije, smatram da je neophodna veća zainteresovanost za ovakve i slične projekte, u suprotnom će zavisiti od pojedinaca a to bojim se ne može biti dugoročno rješenje.

Šta su naredni planovi, da li imate smišljen neki novi projekat?

Mislim da smo ovom saradnjom ispunili i više nego smo planirali, moja želja je da se nastavi, primarno zbog pacijenata ali i zbog mladih ljekara koji dolaze.

Prihvatanje nekih novih metoda uz pomoć naših kolega je od velikog značaja. Smatram da je neophodno  otvarati se prema većim i organizovanijim sistemima, naša specijalizacija je vrlo delikatna i specifična, obzirom da se rijetke anomalije ne sreću tako često.

S toga, stalna edukacija i timski rad su od presudnog značaja.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније