- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 11. 2024.
07:20 >> 07:20
2
Čitaj mi:
bogavac
"Nadamo se novom magacinu Montefarma do 2026. godine, sada nema mjesta za sve ljekove"
Rukovodstvo Montefarma traži zemljište za izgradnju novog magacina i upravne zgrade Montefarma i nadaju se da će taj cilj ostvariti do 2026. godine, jer je magacin koji ta važna ustanova ima neadekvatan i ne može da primi sve ljekove koji trebaju građanima Crne Gore. Ovo je u emisiji "Stav" na Televiziji Crne Gore snajavio novi direktor Montefarma Aleksandar Bogavac.
On je rekao da je u pitanju širi proces koji se ne dešava preko noći i da im treba pomoć države, odnosno institucija, koje ih, kako ističe podržavaju.
"Tražimo novo zemljište za izgradnju novog magacina, nove upravne zgrade, bio sam kod ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića i ponudio je dvije lokacije. Dug je to put ali i najduži put počinje prvim korakom. Moja želja je da 2026. otvorimo novi Montefarm, ali tu mora da stane država iza nas. Taj novi magacin bi nam pomogao, jer tu bolje pratimo rokove ljekova i bolje vodimo računa i o svemu", istakao je Bogavac.
Kako je rekao svi su raspoloženi da pomognu jer je evidentno da je magacin Montefarma neadekvatan za potrebe koje imaju.
"On je projektovan za promet od 30 miliona, a mi smo došli na promet od 150 miliona. Nemamo mjesta. Funkcionišemo tako da uzimamo ljekove po potrebi, ne pravimo velike zalihe, ni lagere, ali ni račune. Tako raspoređujemo i nijesmo zadovoljni tim prostorom ali to je ono što imamo", priznaje Bogavac.
Trakice za šećer za djecu do kraja sedmice
On navodi da problem u snabdijevanju ljekovima nije samo u našoj državi već je na svjetskom nivou i nešto je na što ne možemo da utičemo.
Kazao je da je nedavno po drugi put zaustavljen brod sa ljekovima u Sueckom kanalu zbog rata, i da zbog toga nijesmo mogli da dobijemo trakice za šećer za djecu.
"Evo za vaše gledaoce, ekskluzivno - dobijamo ih krajem sedmice. Od kovida na ovamo desile su se ozbiljne promjene u lancu dostave, i problemi na svjetskom nivou se reflektuju kod nas. Mi smo dio svijeta, ne možemo da izbjegnemo probleme. Imamo medicinskih sredstava i ljekova dovoljno, ne možemo da utičemo na ono što je inače deficitarno", istakao je Bogavac.
Govoreći o čestim nestašicama citostatika za najteže pacijente u našoj državi, on je kazao da su svi osjetljivi na tu kategoriju pacijenata i da ulažu velike napore da ljekove nabave.
"To je dio globalnog problema. Ne znam da li postoji mogućnost da se spriječi da neki liejk nedostaje. Magacin robnih rezervi može da se radi to je ideja da se premosti problem za godinu dana jer bismo tako imali zalihe", pojasnio je Bogavac.
Na pitanje da li će otvoriti apoteke u Sutomoru, Virpazaru i Vraneškoj dolini on je rekao da traže prostor za Virpazar ali da je najbolje nabaviti vozilo koje bi dostavljalo ljekove teško dostupnim područjima.
Ljekovi kod nas skuplji, predložio da budu kao u Srbiji
"To bi bilo mnogo jednostavnije. To je ideja, a vidjećemo kakve su mogućnosti da građanima omogućimo dobru zdravstvenu zaštitu", ističe Bogavac.
O tome što su ljekovi kod nas skuplji nego u regionu, naročito Srbiji, on kaže da moramo da budemo svjesni da smo malo tržište, teško dostupno i da to utiče na cijene lijeka.
"Međutim Montefarm ne utiče na cijenu lijeka već to određuje kao i listu ljekova Ministarstvo zdravlja. Što se tiče maksiimalnih cijena, to uređuje Institut za ljekove i medicinska sredstva CInMed", naveo je on.
Kazao je da direktorici CInMed -a Snežani Mugoši predložio da prepišu cijene iz Srbije i da se tako stavi tačka na tu priču.
"Uvijek će međutim negdje neki lijek biti jeftiniji nego kod nas", naveo je on.
Montefarm je, kaže, žila kucavica zdravstvenog sistema Crne Gore.
"Skoro smo imali goste iz EU i oni su rekli da će pokušati da isti ovaj sistem implementiraju jer je to nešto što može da im garantuje dostupnost ljekova po najnižim i najboljim cijenama u datom momentu", poručuje Bogavac.
Navodi da imaju 170 farmaceuta i da su sve apoteke pokrivene, ali da dobrih farmaceuta uvijek treba.
Službeno auto je imovina građana
Bogavac je sedam mjeseci na čelu Montefarma.
Na konstataciju da ne vozi službeno auto koje mu pripada, on kaže da je to auto građana Crne Gore
"Ono nije moje nego mi je dato za službene svrhe, a ne da idem negdje za privatne obaveze. Naslijedili smo četiri auta i dva su nam višak. Jedno ćemo da prodamo a drugo ćemo vidjeti", rekao je Bogavac.
Kako je saopštio, za deset mjeseci ušteđeno je 700.000 eura. Plan je, kako ističe, da u sledećoj godini smanje troškove na milion i po eura.
Коментари2
Остави коментар