Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

P. R.

24. 11. 2024. 12:19 >> 12:17
1
Čitaj mi:

ĐUKANOVIĆ

"Povratak narativa 90-ih podstiče radikalizaciju mladih ljudi"

Profesorica na Univerzitetu Donja Gorica Nikoleta Đukanović poručila je da društveno politički kontekst u Crnoj Gori idealan za razvoj ekstremizma i radikalizma među mladima. Takođe, smatra i da građani nijesu spremni za ulazak u Evropsku uniju (EU), jer u Crnoj Gori, kako navodi, ne postoji vladavina prava.

Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG) organizovala je tradicionalni Forum pod sloganom "Ne nasilnom ekstremizmu", koji je okupio mlade aktiviste, predstavnike državnih institucija, nevladinih organizacija i međunarodne partnere kako bi zajednički razmotrili problem nasilnog ekstremizma i iznijeli konkretna rješenja.

Predsjednik MOACG David Vukićević kazao je da nedovoljna porodična, vršnjačka, društvena i sistemska posvećenost razvoju djece i mladih doprinosi sve učestalijim naznakama radikalizacije i ekstremizacije ovih kategorija.

"To predstavlja ozbiljan problem za cjelokupno društvo, naročito ono koje ima ambicije da do 2026. godine zatvori sva pregovaračka poglavlja u integracionom procesu, i da 2028. postane dio EU", rekao je Vukićević.

U okviru Foruma, kroz dva panela, govoreno je o problemima prikrivene radikalizacije i ekstremizacije društva u Crnoj Gori.

Profesorica sa UDG-a Nikoleta Đukanović ukazala je na ozbiljnost problema nasilnog ekstremizma među mladima, koji su često pod uticajem radikalnih grupa. Ona je podsjetila da se broj mladih koji odlaze na strana ratišta povećava.

"Društveno politički kontekst u Crnoj Gori je idealan za razvoj ekstremizma i radikalizma među mladima. Danas se vraćaju narativi iz 90-ih i političke okolnosti koje idu na ruku tome da danas govorimo o sve većoj radikalizaciji mladih, koji se pridružuju različitim ekstremnim i radikalizovanim grupama u regionu i svijetu", rekla je Đukanović.

Ona smatra i da građani nijesu spremni za ulazak u EU, jer u Crnoj Gori ne postoji vladavina prava.

"Mislim da će EU žmuriti na neke krupnije stvari od nasilnog ekstremizma. Ako me pitate da li je realno da ispunimo sva očekivanja, mislim da nije. Mislim da je puno političkih momenata koji opterećuju EU. Ipak smo mi njihova granica, a imajući u vidu sve prisutne sile na Balkanu, mislim da je Uniji priroitet proširenje. Ranije smo govorili da mi mnogo više trebamo EU nego ona nama. Danas se mijenjaju stvari", istakla je Đukanović.

Državni sekretar u Ministarstvu sporta i mladih Vladimir Obradović govorio je o institucionalnim odgovorima na nasilni ekstremizam, ističući da uprkos brojnim preduzetim aktivnostima, društvo još uvijek nije dovoljno spremno da adekvatno reaguje na radikalizaciju i nasilje među mladima.

"Sve što smo radili u prethodnom periodu pokazalo se kao nedovoljno. Primjećujemo da teme nasilja među mladima poprimaju sve više prostora i sve su ekstremnije. Ovo je problem o kom se mora pričati i u kom svi činioci moraju dati puni doprinos kako bi mladi imali priliku da adekvatan način budu edukovani ili zaštićeni od ove pošasti", poručio je Obradović.

Upravo u tom kontekstu, Marko Vukašinović, direktor Direktorata u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, ukazao je na značaj sigurnog obrazovnog okruženja za djecu i mlade.

On je naglasio da je Ministarstvo, kroz različite projekte, poput besplatnog broja za prijavu nasilja i pilot projekta asistenta za sprječavanje nasilja u školama, posvećeno smanjenju nasilja među mladima, kako u realnom, tako i u digitalnom prostoru.

"Svjesni smo da nasilje nikad ne može biti svedeno na nulu, ali svi činioci društva treba da svojim aktivnostima daju doprinos da djeca budu u bezbjednom okruženju. Nedavni slučaj u Baru uzburkao je javnost i nadam se da će jedan od rezultata biti jasna analiza s preporukama kako sistem može da doprinese da se situacija unaprijedi", zaključio je Vukašinović.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније