- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
23. 11. 2024.
07:29 >> 07:30
Čitaj mi:
sastanci u briselu
Mićović: Advokati nijesu uzrok neefikasnosti sudova
Crna Gora napredovala je u procesu pristupanja Evropskoj uniji, ali je neophodan dalji napredak u oblasti pravosuđa i vladavine prava, a upravo advokatura kao nezavisna profesija ima važnu ulogu u tom procesu, ocijenjeno je nakon sastaka predsjednika Advokatske komore Crne Gore Danila Mićovića, sa predstavnicima Evropske komisije (EK) u Briselu.
Predsjednik Advokatske komore Crne Gore u Briselu je boravio na poziv Savjeta advokata i advokatskih društava Evrope (CCBE).
Mićović je istakao da je jako važno i ohrabrujuće da se u Briselu itekako prepoznaje značaj i uloga advokature u svim važnim društvenim procesima i da se šalje jasna poruka da advokati igraju važnu ulogu u očuvanju osnovnih ljudskih prava i na taj način i u očuvanju vladavine prava.
„Kao država nalazimo se u veoma izazovnom periodu, postoji dosta ambicioznih ciljeva koje moramo da ostvarimo kako bi ispunili uslove za pristupanje Evropskoj uniji, i jako je važno da sve grane vlasti prepoznaju da je advokatura važan faktor koji može da pomogne u tom procesu i da zajedničkim radom, možemo dosta da postignemo“, naglasio je Mićović.
Ocjenjuje i da se u posljednje vrijeme za neke probleme u pravosuđu upravo advokati neosnovano ističu kao uzrok neefikasnosti suda.
„Međutim, to jednostavno nije tačno. Problemi su sistemski i advokati mogu samo da doprinesu njihovom kvalitetnom rješavanju i to je ono što su i zaključci današnjih sastanaka“, kazao je Mićović.
Predsjednik Advokatske komore Crne Gore prisustvovao je i okruglom stolu u Evropskom parlamentu na temu “Pravda kao važna infrastruktura - osiguravanje dugoročnog ulaganja u sudove i pravni sistem”.
Zaključeno je da se nezavisno, kvalitetno i efikasno pravosuđe može postići samo konstantnim ulaganjem u isto. Digitalizaciju društva i napredak tehnologije mora da prati i ozbiljno ulaganja u pravosuđe, i to kako ulaganje u tehničke kapacitete i dodatnu edukaciju, tako i u zarade svim nosiocima sudijskih funkcija.
“Pravosuđe predstavlja ključnu infrastrukturu svake države, i Advokatska komora Crne Gore će nastaviti da podržava ulaganja u isto, a naročito ćemo se zalagati, kao što je to i do sad bio slučaj, za povećanje zarada svima u pravosuđu jer izazovi koje sve aktuelne promjene u društvu nose su veliki i zaista je krajnje vrijeme da oni koji su stub sudske vlasti, imaju zadovoljavajuće uslove i za život i za rad. Problemi sa kojima se nosi crnogorsko pravosuđe su problemi koji su isti i u zemljama Evropske unije i zahtijevaju ozbiljan rad i angažovanje svih relevantnih faktora kako bi se mogli riješiti. Ako neko može da prepozna sve te probleme o kojima u posljednje vrijeme slušamo i od samih nosilaca pravosudnih funkcija, onda su to advokati“, istakao je Mićović.
Ocjenjuje i da je krajnje je vrijeme da se počne sa ozbiljnim ulaganjem u pravosuđe, što i Evropska unija otvoreno i traži.
„Krajnje je vrijeme da se sudovima i sudijama obezbijede adekvatni uslovi za rad koje će pratiti adekvatne zarade, kako bi sačuvali vladavinu prava i kako bi naši građani mogli da ostvare svoja prava u punom obimu u pravičnim postupcima pred crnogorskim sudovima“, kaže Mićović.
U okviru okruglog stola u Evropskom Parlamentu raspravljano je i na temu: ”Podijeljena odgovornost u očuvanju demokratije: Uloga evropskih institucija i pravnih stručnjaka u borbi protiv urušavanja demokratije i očuvanju fundamentalnih prava”.
Zaključeno je da urušavanje demokratije i populistički pokreti ugrožavaju osnovne principe pravde u Evropi.
Takođe, ocjena je i da se evropske institucije susreću sa sve više problema u vezi sa nedozvoljenim nadzorom građana, ograničavanjem slobode govora, porastom dezinformacija, urušavanjem vladavine prava i ugrožavanjem osnovnih ljudskih prava u vezi sa pravom na privatnost.
“Danas sam imao priliku da čujem i stavove predsjednika Generalnog suda Evropske unije u Luksemburgu gospodina Marka Van der Voudena i vjerujte da smo svi mi na istoj strani, a nažalost i u istoj situaciji jer postoji trend urušavanja osnovnih ljudskih prava svuda u Evropi. On je saopštio da je na sajtu Politiko izašla vijest kako odluke suda EU nisu obavezujuće i da su sve sudije tog suda bile šokirane kako je takva vijest uopšte mogla da bude objavljena. Upravo su sve ovo i izazovi crnogorskog društva u čijem rješavanju takođe može da pomogne advokatura i to je prepoznato na ovim sastancima", kaže Mićanović.
Advokati su ti koji su, kako dodaje, posljednja linija odbrane u svim slučajevima nezakonitog nadzora, neosnovanog ograničavanja osnovnih ljudskih prava, advokati su ti koji mogu da utiču i na sprečavanje širenja lažnih informacija, ali koji takođe osiguravaju ostvarivanje prava na slobodu govora.
"Svjedoci smo sve češćih slučajeva kako pred domaćim sudovima, tako i pred međunarodnim sudovima u kojima se pitanje nedozvoljenog masovnog nadzora građana, prikupljanja i obrade ličnih podataka, pojavljuje kao ključno pitanje zaštite osnovnih ljudskih prava. Danas je nama, advokatima iz cijele Evrope, poslata poruka da treba da imamo hrabrosti da vodimo sve te postupke i da ih dovedemo i do međunarodnih sudova ako treba, jer će se upravo u tim postupcima zauzeti stavovi koji će ojačati zaštitu osnovnih ljudskih prava i samim tim spriječiti dalje urušavanje vladavine prava“, kaže Mićović.
Predsjednik Advokatske komore Crne Gore zaključuje da je advokatura ta koja u konačnom štiti građane kad god je neko njihovo pravo ugroženo, i upravo ta profesija pomaže u očuvanju demokratskih vrijednosti svakog društva.
"Jako je važno da to prepoznaju svi akteri koji učestvuju u procesu evropskih integracija kako bi osigurali članstvo u Evropskoj uniji u što skorije vrijeme", zaključio je Mićović.
Коментари0
Остави коментар