- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
20. 11. 2024.
06:30 >> 16:00
3
Čitaj mi:
reakcije
Lažne diplome, opasnost stvarna
Vlada je napravila iskorak obustavljanjem sumnjivih diploma sa visokoškolskih ustanova iz Bosne i Hercegovine koje su pod istragom specijalnog tužilaštva, ali je neophodno nastaviti preispitivanje diploma u ključnim oblastima za jedno društvo gdje su falsifikati neoprostivi, a to su obrazovanje i zdravstvo, smatra profesor sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore i član skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Vadimir Bakrač.
Komentarisao je odluku Vlade da ne priznaje diplome sa sumnjivih univerziteta iz BiH do okončanja postupaka koje sprovode nadležni organi te zemlje i pozdravio taj potez. Na tome se kaže, ne smije stati.
Napomenuo je da govori iz pozicije profesora koji je u svakodnevnoj komunikaciji sa studentima, te ukazao da mu je neoprostivo da posao ima neko sa sumnjivom diplomom dok je mnogo onih koji su na birou rada, a nijesu dobili priliku da rade.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je prije dva dana da će privremeno obustaviti priznavanje obrazovnih isprava stečenih na ustanovama visokog obrazovanja u BiH, do okončanja postupaka koje sprovode nadležni organi te zemlje.
"Podržavam odluku Vlade i resornog ministarstva, trebalo je da počne i ranije ali bolje ikad nego nikad. U tom smislu ne treba se samo zaustaviti samo na provjeri diploma sa pojedinih univerziteta u BiH, nego bi to trebalo proširiti i to bez selekcije, pa provjeriti diskutabilne fakultete u Srbiji pa i Crnoj Gori", ukazao je Bakrač.
Kazao je da je to neophodno učiniti sa dva aspekta - moralnog i vrijednosnog.
"Kada govorimo o moralnom aspektu treba da se konačno uspostavi neki red i poredak u obrazonom sistemu. A kada govorimo o vrjednosnom aspektu onda treba uzeti u obzir to da studenti koji su legalno i legitimo završili državne univerzitete, fakultete, stekli određeno obrazovanje, "čuče" na birou rada, a pojedinci koji su završili fakultete na prilično diskutabilan i upitan način lako dolaze do posla", ukazuje Bakrač.
Kaže da je ovo mali korak za čovjeka, a veliki za čovječanstvo.
"Pa neka potez Vlade i ministarstva bude jedan mali za sadašnjost kada je riječ obrazovnom sistemu, a veliki za neku dalju budućnost. Treba napraviti određenu reviziju svih onih kadrova koji su stekli znanje na tim diskutabilnim univerzitetima, i ustupiti mjesta kadrovima kojih ima na birou rada, a tamo ima svih profila", navodi Bakrač.
Na pitanje što je sa onim ljudima koji već rade sa sumnjivim diplomama, naš sagovornik navodi da ih sigurno ima i da ne bi nikoga targetirao ali da sve treba preispitati.
"Treba staviti diplome na uvid. Iako negdje postoji ona činjenica, da li ti znaš da radiš taj posao ili ne znaš, ipak postoji nešto što se zove forma, pa i tu formu treba i ispoštovati, jer i među tim ljudima koji su legalno stekli diplome ima onih koji znaju da rade ali nikada nijesu dobili prilliku", ukazuje Bakrač.
Podcrtava da provjera diploma treba da se desi u osjetljivim kategorijama, kao što su obrazovanje i zdravstvo.
"Ako je neko kupio diplomu ko radi u obraznom sistemu on će da uništi generacije. U zdravstvu je riječ o životu pojedinaca. Ako bude riječi o tome na nekom od narednih sjednica Odbora svakako da ću problematizovati i koliko budem mogao dati svoj doprinos ovoj temi. Ovo nije prvi put da se o tome govori, mi smo na Odborima govorili ranije o tome. Vrlo je teško stati na kraj lažnim diplomama i to je vrlo složen proces", zaključuje Bakrač.
Kaže da ono što je tako duboko decenijama pustilo korjenje je teško sasjeći.
Najnovijom odlukom crnogorskog resornog ministarstva neće biti priznate diplome sa nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke ,,NUBL” Banja Luka; iz visoke škole za primijenjene i pravne nauke ,,Prometej" Banja Luka; ,,Victoria International University" iz Mostara, kao ni iz visoke škole ,,Union" u Mostaru.
Ministarstvo je obavijestilo javnost da ne priznaju ni diplome sa internacionalnog univerziteta Brčko i univerziteta za poslovni inženjering i menadžment ,,PIM" Banja Luka.
Juče je ovu odluku za Portal RTCG komentarisala i univerzitetska profesorica Branka Bošnjak koja je ukazala da očekuje da ovo bude samo prvi korak Vlade, te da se nakon toga ponište i sve one sumnjive diplome koje su već priznate i dobile prohodnost prema tržištu rada, te da se zatraži i krivična odgovornost za one koji ih posjeduju.
Коментари3
Остави коментар