- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
19. 11. 2024.
07:12 >> 07:16
1
Čitaj mi:
bošnjak
Diplome sa sumnjivih fakulteta iz BiH moraju doći pod lupu
Očekujem da obustava priznavanja diploma sa visokoškolskih ustanova iz Bosne i Hercegovine koje su pod istragom specijalnog tužilaštva bude samo prvi korak Vlade, te da se nakon toga ponište i sve one sumnjive diplome koje su već priznate i dobile prohodnost prema tržištu rada, a i da se traži krivična odgovornost za one koji ih posjeduju, poručila je u izjavi za Portal RTCG profesorica Univerziteta Crne Gore Branka Bošnjak.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je juče da će privremeno obustaviti priznavanje obrazovnih isprava stečenih na ustanovama visokog obrazovanja u BiH, do okončanja postupaka koje sprovode nadležni organi te zemlje.
Neće biti priznate diplome sa nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke ,,NUBL” Banja Luka; iz visoke škole za primijenjene i pravne nauke ,,Prometej" Banja Luka; ,,Victoria International University" iz Mostara, kao ni iz visoke škole ,,Union" u Mostaru.
Ministarstvo je obavijestilo javnost da ne priznaju ni diplome sa internacionalnog univerziteta Brčko i univerziteta za poslovni inženjering i menadžment ,,PIM" Banja Luka.
Bošnjak je rekla da pozdravlja ovaj iskorak.
"Ono što je javna tajna je da su se sa ovih visokoškolskih ustanova “štancovale” sumnjive diplome i da je nažalost ne mali broj naših građana zaposlenih u državnoj upravi i državnim preduzećima olako došao do ovih bezvrjednih diploma iza kojih ne stoji znanje. Ne sumnjam da među njima ima i onih koji su na visokim državnim funkcijama i tako neznaveni kreiraju budućnost ove zemlje", istakla je Bošnjak.
Očekuje da se ponište i sve diplome koje su stečene u ovim obrazovnim ustanovama, a koje su već dobile prohodnost na tržištu rada. Traži i krivičnu odgovornost za one koji su došli do ovih diploma.
"Jer i oni su dio organizovane kriminalne grupe, jedni su produkovali i uzmali novac za takve diplome, a drugi kupovali te bezvrjedne lažne papire prezentujući nam ih kao prave. Ovo je dvosmjeran proces i treba krivično da odgovaraju i jedni i drugi", poručila je Bošnjak.
Voljela bi, kaže, kada bi se nadležni i u Republici Srbiji takođe pozabavili hiperprodukcijom sumnjivih diploma sa nekih njihovih visokoškolskih ustanova, jer vjeruje da i tamo ima dosta posla za pravosudne organe.
"A i mi bi kao država trebalo da budemo oprezniji pri nostrifikovanju diploma sa tih institucija na kojima “svijetli crveni alarm”. Ono sto raduje je činjenica da je ipak ministarka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović hrabro krenula i napravila neke konkretne poteze u borbi sa ovom pošasti. Pokazala je volju i samo da istraje na tom putu", istakla je Bošnjak.
Ipak, poručuje da od resorne ministarke očekuje da naloži preispitivanje i nekih “domaćih” diploma sa akreditovanih studijskih programa sa primorja koje su vrlo upitnog kvaliteta.
"I provjeri da li te ustanove obavljaju svoju djelatnost u skladu sa važećim propisima i po pitanju prostora i po pitanju kadra i da li se uopšte održava nastava na pojedinim predmetima. Dobijamo u Crnoj Gori olako čak i neke nazovi diplomirane inženjere koji su od tehnike i matematike miljama daleko", zaključuje Bošnjak.
Bošnjak je i ranije upozoravala da je u vrijeme kada je Vesna Bratić bila ministarka prosvjete godišnje nostrifikovano 6.000 diploma.
"Ovakvih sumnjivo stečenih diploma imamo nažalost i u poslaničkim klupama, u vrhu Vlade, najznačajnijim državnim preduzećima, ali očigledan je izostanak političke volje da se ovome stane na kraj, jer ovakvih „mangupa“ ima u redovima svih partija, tako da se vrlo svjesno obesmišljava znanje", kazala je ranije Bošnjak.
U martu ove godine, pripadnici specijalne BiH policijske agencije SIPA, u posebnoj akciji uhapsili su šest osoba te obavili pretrese u pet gradova u BiH, zbog sumnje u nezakonito izdavanje univerzitetskih diploma.
U prvom navratu, zbog lažnih diploma uhapšeno je šest osoba.
Ovom akcijom obuhvaćeno je više fizičkih i pravnih lica, a istražne aktivnosti se odnose na procesuiranje nezakonitosti sa kojima se dovode u vezu privatne visokoškolske ustanove u BiH.
Коментари1
Остави коментар