- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
03. 11. 2024.
07:21 >> 14:21
Čitaj mi:
OSVRT
Svjedok sedmice: Vuk Iković
Pročitajte šta je obilježilo sedmicu za nama iz ugla biologa Vuka Ikovića.
Ponedjeljak
Ako ostanemo ravnodušni prema neradu i neefikasnosti javnih funkcionera, praksa povećanja računa uz smanjenje kvaliteta usluga može postati naša svakodnevica.
Građane mnogih opština uskoro očekuje poskupljenje vode, u nekim slučajevima čak i do 50%. Razlozi za ovakve mjere leže u nagomilanim dugovima, lošem poslovanju vodovodnih preduzeća, povećanju plata i gubicima na mreži. Logično bi bilo da povećanje cijena prati i unapređenje usluga, ali kod nas je, nažalost, situacija obrnuta.
Premijer je izjavio da neće dozvoliti poskupljenje vode, ali su pojedine opštine već donijele odluku o povećanju cijena u trenutku njegove izjave.
Na kraju, možda ne bi trebalo da nas iznenadi ako premijer sjutra izjavi da smo sami odgovorni za povećanje računa za vodu ili struju. Ovi problemi ukazuju na potrebu za većom odgovornošću i uključenošću građana u odlučivanje o pitanjima koja direktno utiču na njihov kvalitet života.
Utorak
Poigravanje s nacionalnim simbolima često služi kao sredstvo za skretanje pažnje sa ključnih političkih i ekonomskih izazova s kojima se Crna Gora suočava. Kad god izostane odgovornost u rješavanju ekonomske krize, pažnja se preusmjerava na nacionalna pitanja, a „ratne sjekire“ se simbolično otkopavaju. Podsjetimo se da tokom izborne kampanje nijedan predstavnik vlasti nije ni pomenuo ni najavio izmjene Ustava već rad na rješavanju ekonomskih i socijalnih problema koji opterećuju građane.
Nacionalni simboli predstavljaju dio našeg identiteta i tu su da simbolizuju prošlost, sadašnjost i budućnost Crne Gore. Svako omalovažavanje tih simbola ne samo da podriva već postignute dogovore već i udaljava društvo od stvarnih ciljeva – ekonomske stabilnosti i boljeg kvaliteta života. U trenutku kad su izazovi veliki, ključno je da se simboli Crne Gore poštuju kao izraz našeg identiteta jer samo tako možemo graditi temelje stabilne i prosperitetne budućnosti za sve građane.
Srijeda
Izvještaj Evropske komisije još jednom nas je podsjetio na značajne izazove s kojima se suočavaju naše institucije, čiji rad ostaje pod snažnim partijskim uticajem. Takva politizacija sprječava stručnjake da efikasno vode proces pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji, a da nije tako, već bi bili dio evropske zajednice.
Potreba za reformom izbornog sistema postaje sve očiglednija, a vlasti su toga svjesne. Međutim, do sada su konkretne akcije ostale samo na nivou predizbornih obećanja. Popis stanovništva dodatno je naglasio nesklad u biračkom spisku – oko 90.000 birača više nego punoljetnih građana – što je pitanje koje zahtijeva hitno rješavanje, jer u suprotnom o sudbini građana koji aktivno grade ovu zemlju mogu odlučivati oni koji formalno ne postoje.
Izvještaj takođe naglašava određeni napredak u pripremi Crne Gore za funkcionalnu tržišnu ekonomiju, ali ukazuje i na izazove kao što su visoki budžetski zahtjevi i kamatne stope, što predstavlja prepreku stabilnosti. Pored toga, iako se stanje na tržištu rada poboljšalo, strukturne promjene su i dalje neophodne. Da bi ekonomska stabilnost i napredak bili održivi, Vlada mora obezbijediti transparentnost i odgovornosti u oblasti javnih finansija, što bi uključilo javni protok novca, odgovorno upravljanje dugom, unapređenje fiskalne discipline i analizu fiskalnih rizika.
Fokus svakako na potrebi za profesionalizacijom i depolitizacijom institucija, kako bi Crna Gora mogla u potpunosti odgovoriti na izazove koji stoje na njenom evropskom putu i obezbijediti dugoročnu ekonomsku sigurnost i stabilnost za sve građane.
Četvrtak
U Pošti Crne Gore, državnom preduzeću,koje plaćaju građani, otkrivena su 33 nezakonita zapošljavanja, uključujući rukovodioce, direktore i članove njihovih porodica. Ovaj slučaj nije izuzetak, i jasno pokazuje da se praksa partijske lojalnosti i zapošljavanja preko veze, koju su građani očekivali da će nova vlast iskorijeniti, i dalje nastavlja, čak i unapreðuje. Nažalost, umjesto da vrate povjerenje u sistem, dodatno su razočarali građane, čineći lijek gorim od same bolesti i dolivajući ulje na vatru problema koje bi trebalo da rješavaju.
Zakon postoji da bi svi imali jednake šanse i da bi svaka pozicija u javnom sektoru bila dodijeljena najkvalifikovanijima putem javnog konkursa. Prema Zakonu o državnim službenicima, prednost moraju imati najbolji, oni koji ispunjavaju kriterijume i pokazuju stručnost, a ne oni sa partijskim vezama. Poštovanje ovog principa od suštinskog je značaja za izgradnju društva u kojem je svaki građanin uvjeren da njegove sposobnosti i trud, a ne partijska pripadnost, određuju njegov život.
Petak
Obrazovanje treba da nas pripremi za život kroz primjenu znanja, a ne samo za sticanje diplome. Pravu promjenu mentaliteta moguće je postići samo promišljenom i kvalitetnom reformom obrazovne politike.
Rastući broj priznanja, poput diplome „Luča“, i nestručna nastava ukazuju na zabrinjavajući pad vrijednosti znanja. Kada djeca, uprkos rezultatima na papiru, nijesu u stanju da primijene stečeno znanje, jasno je da sistem nije u službi njihovog razvoja. Oni koji su uložili trud i rad kako bi postigli izvrsnost često su diskriminisani onima kojima su priznanja, diplome dodijeljene bez osnova.
Potrebna nam je nastavnička kadrovska struktura koja će sa iskrenošću komunicirati s roditeljima, ukazujući na snage i slabosti djece, bez pritiska da se ocjene „poklanjaju“. Obrazovni sistem treba da njeguje vrijednosti u kojima se ni roditelji ni učenici neće osjećati ohrabreno da traže povlastice, već da vrjednuju rad, znanje i integritet.
Naš cilj mora biti obrazovna politika koja oblikuje učenike spremne da stvaraju nova radna mjesta i razvijaju inovacije, a ne samo da se prilagođavaju postojećem tržištu rada i hrle ka javnoj upravi.
Коментари0
Остави коментар