- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
31. 10. 2024.
07:25 >> 20:11
Čitaj mi:
MIKETIĆ
Najsavremenije terapije za liječenje limfoma dostupne u Crnoj Gori
U Crnoj Gori u prosjeku se godišnje registruje 13 slučajeva Hočkin limfoma, a Non-Hočkinovih, koji su češći i mnogo opasniji, preko 60, kazala je hematološkinja u Kliničkom centru dr Ivana Miketić. Uskoro će se ova bolest kod nas liječiti presađivanjem koštane srži što može omogućiti potpuno izlječenje.
Ova vrsta maligne bolesti, kako ističe dr Miketić u Radio ordinaciji, može biti sporog toka, ali takođe i vrlo agresivna.
Limfomi su, kako pojašnjava, maligne bolesti limfnog tkiva, limfnih organa i krvi, koje mogu biti sporog toka, ali i agresivne.
Postoje dvije velike skupine limfoma - Hočkin i Non-Hočkin.
"Hočkinovi su rjeđi. U našoj zemlji, u prosjeku, godišnje se registruje 13 novih sluč̣ajeva, a Non-Hočkinovih, koji su češći i mnogo opasniji, preko 60. Mogu biti sporog toka, ali i agresivni", navela je ona.
Limfomi se najčešće prezentuju kao uvećani limfni čvorovi na vratu, u preponama i pazušnim jamama.
"Najčešće se prezentuju kao uvećani limfni čvorovi na vratu, u preponama i u pazuhu odnosno aksilama, kada je diagnoza jednostavna. Nekada je bolest prisutna u grudnom košu, stomaku ili abdomenu. Simtomi koje pacijenti ne trebaju da zanemaruju su noćno znojenje, malaksalost, gubitak u tijelesnoj težini, koji je značajniji, kao i povećana tijelesna temperatura bez nekog zapaljenskog uzroka", navodi dr Miketić.
Osim simtoma koje je navela, dodaje i da pacijenti bi trebalo da prijave svom lijekaru ukoliko primijete uvećanja u vratu, preponama ili pazuhima, a da su te promjene najčešće tvrde, bezbolne, često se teško pomjeraju.
"Za limfome ima lijeka i najsavremenije terapijske opcije su dostupne pacijentima u Crnoj Gori. Radi se o hemoterapiji, kao i najnovijim vidovima imuno, odnosno biološke terapije. Transplantacija kosne srži, koja je svakako jedna među posljednjim terapijskim opcijama, ali može dovesti do potpunog izlječenja pacijenata, trenutno nije dostupna, ali pacijentima je svakako omogućena van granica naše zemlje gdje ih mi upućujemo", objašnava dr Miketić.
Napominje da o kojoj god vrsti limfoma da se radi, manje ili više agresivnoj, najbitnije je što prije doći do dijagnoze i započeti liječenje.
"Limfoma imamo na desetine vrsta i svaki je priča za sebe i po pitanju terapije i po pitanju prognoze. Tako da svakako prilikom suočavanja sa dijagnozom ne treba gubiti nadu, jer su brojni limfomi u potpunosti izlječivi, radi se svakako, danas već može se reći o hroničnoj bolesti, koja se i godinama može držati pod kontrolom", naglašava dr Miketić.
Коментари0
Остави коментар