- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
08. 11. 2025.
18:25 >> 18:23
Sjeverna Koreja zaoštrava odnose sa SAD i Južnom Korejom
Sjeverna Koreja saopštila je danas da će zauzeti oštriji stav prema SAD i Južnoj Koreji koje su dan ranije osudile probu sjevernokorejske balističke rakete.
"Postupaćemo ofanzivnije prema neprijateljskim prijetnjama", izjavio je ministar odbrane Sjeverne Koreje No Kvang Čol.
On je rekao da je zvanični Vašington "bezobrazan" u svojim vojnim manevrima koji za cilj imaju "ugrožavanje bezbjednosti" Sjeverne Koreje, i naveo da SAD "namjerno podižu političke i vojne tenzije u regiji".
Čol je kritikovao dolazak američkog nosača aviona na nuklearni pogon "Džordž Vašington" u južnokorejsku luku Busan u srijedu.
Južna Koreja je kao razlog dolaska tog broda navela snabdjevanje i potrebu da se odmori posada.
Današnja izjava sjevernokorejskog ministra i jučerašnja proba rakete desile su se oko nedjelju dana pošto je predsjednik SAD Donald Tramp u okviru zvanične turneje po Aziji posjetio Južnu Koreju.
Američki predsjednik je ranije otvorio mogućnost za sastanak sa vođom Sjeverne Korene Kim Džong Unom, s kojim je u svom prethodnom mandatu razgovarao tri puta.
Do sastanka nije došlo, a Tramp je rekao da je "previše zauzet" na šta Pjongjang nije reagovao.
Tokom posjete Južnoj Koreji, Tramp je dao odobrenje za izgradnju južnokorejske podmornice na nuklearni pogon, kojakve ima malo država.
Nekoliko dana kasnije, američki ministar odbrane Pit Hegset je sa južnokorejskim kolegom otipao u granično područje sa Sjevernom Korejom i potvrdio snagu bilateralnih odnosa.
Analitičari očekuju da sporazum o nuklearnoj podmornici izazove agresivniju reakciju Pjongjanga.
Poslanici u južnokorejskom parlamentu su poslije brifinga obavještajnih službi ove nedjelje upozorili da izgleda da je Pjongjang spreman za sedmu nuklearnu probu, ukoliko to odobri njegov lider Kim Džong Un.
Коментари0
Остави коментар