- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 10. 2024.
06:40 >> 18:00
Čitaj mi:
UČESTALI NAPADI
Bolje zaštititi ljekare, opcija i izmjena Krivičnog zakona
Svjedočimo sve češćim napadima na ljekare i medicinsko osoblje. Posljednji se desio u Pljevljima, gdje je pacijent doktora ubo nožem. Predsjednica Ljekarske komore, doktorica Žanka Cerović, ističe da država treba da zaštiti sve ljekare, i ne samo njih, već sve one koji rade u javnom interesu.
"Doktor Tursumović je upravo štitio javni interes na taj način što je spriječio da dobije oružje u ruke čovjek koji je prosto agresivan, moguće i neuračunljiv. Taj način je vjerovatno spasio neke druge živote", kazala je ona.
Doktorica Cerović za Radio Crne Gore navodi da se agresivno ponašanje jedino može suzbiti zakonom.
"Mi na čelu sa Sindikatom doktora medicine, izborili smo se za to da se u Krivični zakonik kao posebno krivično djelo stavi krivično kažnjavanje lica koja napadnu ljekara u toku vršenja dužnosti. Međutim, vrlo nerazumljivo je to da je u Ministarstvu pravde, na čelu sa prethodnim ministrom pravde, to krivično dijelo izbacilo iz Krivičnog zakonika o čemu ništa nisu znali ni ljekari, ni Ljekarska komora”, kaže Cerović.
Nakon događaja u Pljevljima, ministar zdravlja Vojislav Šimun pozvao je Ministarstvo pravde da izmijeni Krivični zakonik kako bi se omogućila veća zaštita medicinskih radnika.
Jelena Grdinić iz Ministarstva pravde za Radio Crne Gore ističe da ljekari posljednjim izmjenama nijesu dovedeni u nepovoljni položaj.
“Predviđena je najveća moguća krivično pravna zaštita za ljekare pri pružanju ljekarske pomoći. Takođe, značajno je i naglasiti da je Ministarstvo pravde opet formiralo radnu grupu koja će pripremiti izmjene i dopune Krivičnog zakonika. Da se predlog izmjena krivičnog zakonika trenutno nalazi u Evropskoj komisiji i isti nije konačan, tako da je Ministarstvo otvoreno da razmotri sve sugestije i inicijative koje pristignu na njegovu adresu”, kazala je Grdinić.
Ministar Šimun pozvao je i resor unutrašnjih poslova da razmotre mogućnost da jedan broj policajaca rasporede u ustanove zdravstvene zaštite.
Da li su razmatrali tu mogućnost, iz MUP-a Radio CG nije dobio odgovor.
Dokorica Cerović ukazuje i na neadekvatnu organizaciju zdravstvene zaštite i ističe da pacijenti i zdravstveni radnici treba da sarađuju i zajedno dijeluju prema institucijama koje kreiraju zdravstvenu politiku.
Коментари0
Остави коментар